Yeni Sabah

Kısaca: 1938`de kuruldu. İlhami Safa ve Cemalettin Saraçoğlu ortaklığında. Başyazıları Hüseyin Cahit, sonra Cemalettin Saraçoğlu yazdı. Ulunay, Sabri Esat Siyavuşgil, Kadircan Kaflı, Şükrü Baban yazı kadrosundaydı. 50`lerde ``Hürriyet`` ve ``Yeni Sabah`` iki büyük gazeteydi. Osman Karaca, Oğuz Akkan, Nezih Demirkent, Müşerref Hekimoğlu, Nezihe Araz, Hakkı Devrim, Altan Erbulak, Oğuz Aral, Esin Talu, Ali Oraloğlu, Ratip Tahir bu dönem yazı kadrosundaydı. Gazete ...devamı ☟

1938`de kuruldu. İlhami Safa ve Cemalettin Saraçoğlu ortaklığında. Başyazıları Hüseyin Cahit, sonra Cemalettin Saraçoğlu yazdı. Ulunay, Sabri Esat Siyavuşgil, Kadircan Kaflı, Şükrü Baban yazı kadrosundaydı. 50`lerde ``Hürriyet`` ve ``Yeni Sabah`` iki büyük gazeteydi. Osman Karaca, Oğuz Akkan, Nezih Demirkent, Müşerref Hekimoğlu, Nezihe Araz, Hakkı Devrim, Altan Erbulak, Oğuz Aral, Esin Talu, Ali Oraloğlu, Ratip Tahir bu dönem yazı kadrosundaydı. Gazeteyi 1948`de Safa Kılıçlıoğlu devraldı. DP`nin kapattığı gazeteler arasındaydı.

Vatan ve Dünya ile polemiklere giren Yeni Sabah, Esat mahmut Karakurt`un dizi romanlarıyla tirajını artırmıştı. 11-13 Ocak 1961`de üç gün gazete çıkarılmaması eyleminde öncülük etti. Safa Kılıçlıoğlu 1964 haziranında ``Yeni Sabah`` `ı kapattı, ``Meydan`` dergisi ve ``Meydan Larousse`` `yi yayımladı.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.