Yoksulluk Kader Olamaz

Kısaca: Yoksulluk Kader Olamaz, 1977 tarihli Cem Karaca ve Dervişan albümüdür. ...devamı ☟

Yoksulluk Kader Olamaz, 1977 tarihli Cem Karaca ve Dervişan albümüdür. Albüm Yoksulluk Kader Olamaz, Cem Karaca'nın yeni şarkılardan oluşan ikinci albümüdür. Ancak, ilk albümü daha önce kaydedilmiş ve yayınlanmamış şarkılardan oluştuğu için, Cem Karaca'nın gerçek anlamda kaydettiği ilk uzunçalardır. Cem Karaca, 1974'ten beri Dervişan grubu ile beraber çalıyordu. Dönemin de etkisiyle Karaca ve Dervişan, gitgide daha politik söylemli albümler yapıyorlardı. Yoksulluk Kader Olamaz ise halkın değişik kesimlerinin farklı sorunlarının anlatıldığı bir albümdü.

Albüm

ün her şarkısından önce yaklaşık 30 saniyelik piyano partisyonları olup Cem Karaca'nın şarkı isimlerini söylemesi ile şarkılar başlıyordu. Piyano melodisinin alındığı şarkı olan "Yoksulluk Kader Olamaz" da albümü bitiriyordu. 1970'lerde toplumsal tepkinin bir göstergesi olan duvar yazıları albümün kapağında da yer almaktaydı.

Albüm

2003'te farklı şarkılar, şarkı sıralaması ile yayınlanmış ve şarkıların uzunlukları da değiştirilmiştir. Cem Karaca'nın anıldığı 2009 tarihli Disko Kralı programında Yoksulluk Kader Olamaz şarkısı Hayko Cepkin tarafından yorumlanmıştır. Şarkılar # Kerem Gibi (Söz: Nazım Hikmet, Müzik: Cem Karaca) # Bir Öğretmene Ağıt (Söz & Müzik: Cem Karaca) # Adiloş Bebe (Söz: Ahmed Arif, Müzik: Sadık Gürbüz) # İşçi Marşı (Söz: Can Yücel, Müzik: Taner Öngür) # Maden Ocağının Dibinde (Söz: A. Kadir, Asım Tanış, Müzik: Cem Karaca) # Sevdan Beni (Söz: Ahmed Arif, Müzik: Cem Karaca) # Vay Kurban (Söz: Ahmed Arif, Müzik: Cem Karaca) # Yoksulluk Kader Olamaz (Söz & Müzik: Cem Karaca) * 2003 yeni basımında Dervişan ile yayınladığı 45'liklerden "Mutlaka Yavrum", "Kavga", "Bir Mirasyediye Ağıt" ve "Niyazi" şarkıları (Söz & Müzik: Cem Karaca) eklenmiştir. Orijinal albümden ise "İşçi Marşı", "Sevdan Beni" (Terketmedi Sevdan Beni adıyla ve 4 dakika daha kısa), "Maden Ocağının Dibinde" (Maden Ocağı adıyla), "Vay Kurban" ve "Yoksulluk Kader Olamaz" şarkıları yer almaktadır. Personel * Cem Karaca - vokal Dervişan * Uğur Dikmen - klavye * Murat Töz - bas gitar * Taner Öngür - gitar * Sefa Ulaştır - davul

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.