Yozgat tabiî güzellikler ve târihî eserler bakımından zengindir. Târihte önemli ticârî yollar üzerinde olan Yozgat’ın birçok târihî eseri zamânımıza ulaşmamıştır. Başlıca eserleri şunlardır:Ulu Câmi: Çapanoğlu Mustafa Bey tarafından 1779’da yaptırılmıştır.

Yozgat Tarihi Eserler Ve Turistik Yerler hakkında detaylı bilgi

Yozgat tabii güzellikler ve tarihi eserler bakımından zengindir. Tarihte önemli ticari yollar üzerinde olan Yozgat’ın birçok tarihi eseri zamanımıza ulaşmamıştır. Başlıca eserleri şunlardır:

Ulu Cami: Çapanoğlu Mustafa Bey tarafından 1779’da yaptırılmıştır. İlin en eski camisi olup Çapanoğlu Camii olarak da bilinir.

Capanoğlu Süleyman Bey Camii: Çapanoğlu Süleyman Bey tarafından 1794’te yaptırılmıştır. Kesme taş işçiliği, iç ve dış süslemelerinin sanat değeri büyüktür. Ulu Caminin ön kısmında olduğundan bu iki cami iç ve dış cami olarak anılır.

Cevahir Ali Efendi Camii: Ali Efendi tarafından 1788’de yaptırılmıştır. Günümüzde oldukça yıkık vaziyettedir.

Başçavuşoğlu Camii: 1880 tarihinde yapılmıştır. Ahşap bezemelerinin sanat değeri büyüktür. Tavanı Barok motiflerle kaplıdır.

Çapanoğlu Camii: Ahmed Paşa tarafından 1749’da yaptırılmıştır. Yerköy ilçesindedir. Taş işçiliği ve iç süslemeleri çok güzeldir.

Saat Kulesi: 1870’te Belediye Reisi Tevfikizade Ahmed Efendi yaptırmıştır.

Eski eserler:

Ankova Harabeleri: Sorgun ilçesinin Alişar köyünde eski bir Hitit şehri olan Ankova’nın kalıntıları vardır. Hitit tarihine ışık tutacak pekçok eser bulunmuştur. Çoğu AnkaraEtnoğrafya Müzesindedir. Bu höyükte 5000 senelik eserlere rastlanmıştır. Bunların bakır ve tunç devirlerine ait olduğu ifade edilmektedir. Çengeltepe Höyüğü: Merkez ilçenin Çengelköyü köyünde tarih öncesi ilk tunç devrine ait eserler bulunmuştur. Dört bin sene önce yapılan binaların duvarları halen ayaktadır. Kerkenez: Eski bir Hitit şehridir. Hattuşaş: Hitit başşehridir. Yedi kilometrelik bir surla çevrilidir. Şehre 7 kapıdan girilir. Yeraltı geçitleriyle Hitit mimarisinin eşsiz örneğidir. Bu harabelerin yanında dini inançları sembolize eden yazılı kayalar bulunmaktadır. Türüdüler Köyü Mağaraları: Şefaatlı ilçesindedir. Tarihin çok eski çağlarından kalma mağaralardır.

Kaleler: Boğazkale; tarihi bir kaledir. Çeşka Kalesi: İl merkezine 5 km mesafededir. Keçi Kalesi: Yerköy iline 25 km uzaktadır.

Mesire yerleri: İlin çeşitli yerlerine yayılmış birçok mesire yeri vardır. Bunların bazıları şunlardır:

Çamlık: İl merkezine 5 km mesafededir. 264 hektara yakın olan Çamlık 1956’da milli park haline getirilmiştir. Temiz havası, bol suyu ve şahane bitki örtüsü ile bir dinlenme yeridir.

Çayıralan Ormanları: Çayıralan ilçesindedir. Karaçam, ladin, meşe, kayın ve kavak ağaçlarından meydana gelmiş gür bir ormandır. Av yapmaya ve kamp kurmaya müsaittir.

Karanlık Dere: Yerköy ile Şefaatli arasında yer alır. Çekerek Suyu ortasından akar. Yeşillik, av hayvanları ve balığı bol bir mesire yeridir.

Akdağ Ormanları: Akdağmadeni çevresi ormanlarla kaplıdır. Soğuk su kaynakları ve yaylaları ile güzel bir piknik yeridir. Av hayvanları boldur.

İçmeler ve kaplıcalar: Yozgat kaplıcalar ve şifalı sular bakımından zengin bir ilimizdir. Önemli kaplıcaları şunlardır:

Sarıkaya Kaplıcaları: İl merkezine 79 km mesafede, Sarıkaya ilçesindedir. Konaklama tesisleri mevcut olan kaplıcanın suları, romatizma, nevralji, nefrit, cilt ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Karadikmen Kaplıcası: Akdağmadeni ilçesine bağlı Karadikmen köyündedir. Tesisleri mevcut olmayan kaplıcanın suları içme olarak günde 4-5 bardak içmek suretiyle karaciğer, safra yolları, barsak hastalıkları ile idrar yolları hastalıklarına, banyo olarak romatizma ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Yeşilova Ilıcası: Sorgun ilçesine 2 km mesafededir. Tesisleri mevcut olan kaplıca suları banyo olarak romatizma, nefrit, nevralji ve kadın hastalıklarına, içme olarak mide, barsak, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına faydalıdır. İl merkezine 38 km mesafededir.

Yerköy Kaplıcası: Yerköy ilçesine 3 km mesafededir. Tesisleri yetersiz olan kaplıca suyu romatizma, nefrit, nevralji ve kadın hastalıklarına faydalıdır. İl merkezine 36 km mesafededir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Antalya

Antalya Akdeniz sahilinde turizm bakımından çok gelişmiş bir il. Türkiye'nin muz ve portakal bahçesi olarak isimlendirilen Antalya; Akdeniz kıyısında, İçel (Mersin) Konya, Isparta, Burdur ve Muğla illeri ile çevrilidir. İl toprakları 36°06' ve 37°27' kuzey enlemleri ile 29°14' ve ...

Türkiye Korunan Alanları

İçinde bulunduğumuz çağda çevre korumacılığı gittikçe önem kazanmaktadır. Bu nedenle kendine has bitki, hayvan, yerşekilleri, toprak yada arkeolojik eserler bulunan alanlar koruma altına alınarak gelecek nesillere aktarılmaya çalışılmaktadır. Bu nedenle Türkiye''de çok ...

Iç Anadolu Bölgesinin Tarihi Eserleri

tüm bölgedeki şehirlerin tarihi eserleriyle ilgili bilgi