Yugurlar

Kısaca: Yugurlar veya Sarı Uygurlar (Batı Yugurca: Yogïr ya da Sarïg Yogïr, Doğu Yugurca: Yogor ya da Šera Yogor; Sarïg ve Šera = Sarı; Çince: 裕固族; pinyin: yùgù zú) Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti'nin resmî olarak tanınmış 56 etnik grubundan bir Türk-Moğol halkıdır. ...devamı ☟

Yugurlar
Yugurlar

Yugurlar (Batı Yugurca: Yogí¯r ya da Sarí¯g Yogí¯r, Doğu Yugurca: Yogor ya da Å era Yogor; Sarí¯g ve Å era = Sarı; Çince: 裕固族; pinyin: yí¹gí¹ zíº), Sarı Uygur adıyla da anılırlar. Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti'nin resmí olarak tanınmış 56 etnik grubundan bir Türk - Moğol halkıdır.

Nüfus2000 nüfus sayımında toplam Yugur nüfusu 13.719 olarak kaydedilmektedir. Nüfusun %90'ı Kansu Eyaletinin Sunan Yugur Özerk İlçesinde (肃南裕固族自治县/肅南裕固族自治縣 Sí¹ní¡n Yí¹gí¹zíº Zí¬zhí¬xií n), geri kalan kısım Jiuquan (酒泉市 JiÅ­quí¡n shí¬) kentine bağlı bir beldede (黄泥堡裕固族乡/黃泥堡裕固族鄉 huí¡ngní­bǎo yí¹gí¹zíº xiāng) yaşamaktadır.

Diller4.600 kişi Türk dillerinden Batı Yugurca'yı, 2.800 kişi Moğol dillerinden Doğu Yugurca'yı ve diğerler Çince'yi konuşmaktadırlar.

DinTibet Budizmi ile Şamanizm'in karışımı bir dine inanmaktadırlar.

TarihBatı Yugurca'yı konuşanlar Uygur Kağanlığı'nın yıkılışından sonra güneye inerek Kansu'ya yerleşerek Kansu Uygur Krallığı (870 - 1036)'nı kurduğu düşünülmektedir. Bu krallıkta Mani dini ve Budizm yayılmıştır. Daha sonra Tangutlar tarafından yıkılmıştır.

Doğu Yugurca'yı konuşanlar 13. yüzyılda kuzeyden Çin'e indiği düşünülmektedir.

Ayrıca bakınızDış bağlantıKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.