Zakkum (grup)

Zakkum, 1999 yılında Raindog adıyla Ankara'da kurulmuş Türk alternatif rock grubu.

Zakkum (grup)

düzenle|Eylül 2007 Zakkum, glam rock ve brit rock yapan bir de grup. 1999`dan beri bar programlarına devam eden bu grup, sayısı 10`a yaklaşan birçok barda sahne almış, birçok dinleyiciye hitap etmiştir. Eski adı olan Raindog ismiyle de bilinir.

Grubun kuruluşu 1998`e kadar gider. Şu an grubun bateristliğini yapan Cem Senyücel ve vokalist Yusuf Demirkol ayrı ayrı müzik yaşamlarını devam ettirir, grup kurma planları yaparken birbirleriyle karşılaşırlar. Çok geçmeden de grubun temelleri atılmış olur. İlk olarak Sinema Bar`da sahne alan grubun diğer üyeleri de tıpkı çıktıkları birçok mekan gibi sürekli bir değişim geçirmiştir. 2004 yılına gelindiğinde cover yapmakla yetinmeyip kendi şarkılarını da bestelemeye ve Placebo, Radiohead, Morrissey, The Smiths, The Cure, Smashing Pumpkins, Suede gibi gruplardan yaptıkları cover parçaların yanına kendi eserlerini de koymaya başlarlar. Artık grubun çekirdek kadrosu da oluşmuştur. Vokalde Yusuf Demirkol, elektro gitarda Salih Eren Parlakgümüş, bas gitarda Ali Emre Yılmaztürk ve davulda Cem Senyücel dörtlüsüyle 2005 yılına albüm hazırlığıyla giren grubun hedefi en geç 2006 başında albümü piyasaya sürmektir. Grup için 2005 yılındaki diğer bir önemli olay, İstanbul - Kadıköy`de de programlarını başlatmış olmalarıdır. Ankara ve İstanbul arasında mekik dokuyan grup 2006 başında hedeflediği albümü önce Ekim ayına, daha sonra da 2007 başına ertelemiştir. Ocak 2007`de de ilk albümleri Zehr-i Zakkum piyasaya çıkmıştır.

Grubun en büyük özelliği, Türkiye`de çok da görülmeyen marjinalliği yakalamış, icra ettikleri Glam Rock`a uygun olarak tarzlarını oluşturmuş olmalarıdır. Daha albüm çıkmadan bir çok tepki alan grup albümden sonra da artarak gelen tepkileri göğüslemeye devam edecek gibidir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar