Zenne, Bir tiyatro sergisi hasıl olduğunda kadın rolüne çıkan erkektir. Zenne eski dilde kadın demektir. ...

ZENNE (türkçe) anlamı
1.
2. 1 . Kadın:
Zenne çorabı.- .
2 . tiyatro Orta oyununda veya Karagöz'de kadın rolüne çıkan erkek oyuncu.
ZENNE (türkçe) anlamı
3. kadın (eşyası).ortaoyununda kadın rolüne çıkan erkek oyuncu.

Zenne hakkında bilgiler

Zenne, Bir tiyatro sergisi hasıl olduğunda kadın rolüne çıkan erkektir. Zenne eski dilde kadın demektir.

Karagöz oyunundaki bütün kadınlara genel olarak Zenne denir. Bir elinde yelpaze, çiçek ya da şemsiye taşır. Oyunlarda genellikle genç zenneler gönül işlerinde koşar, yaşlı olanar ise dırdırcı ve kocalarını usandıran tiplerdir (Karagözün karısı, Hacıvatın karısı) Klasik karagöz oyunlarında zenne isimleri Salkım İnci, Şallı Natır, Nuridil, Dimyat Pirinci, Şekernaz, Yedi dağın çiçeği Hasırasıçtının kızı Rabiş, Cemalifer, Hürmüz Hanım, Dürdane Hanım, Şetaret (Arap halayık), Dilber, Nazikter vs.

Kaynaklarİlgili Konu Başlıkları Tümü

Zenne Sesi

Zenne sesi, burun boşluğunun tıkalı oluşundan veya sesin orada fazla tınlama yapmasından ileri gelen hım hım ses.

Zenne (anlam Ayrımı)

* Zenne, bir tiyatro sergisi hasıl olduğunda kadın rolüne çıkan erkektir. Zenne eski dilde kadın demektir. * Zenne (film), 2011 yapımı Türk filmi.

Zenne (film)

Zenne, eşcinsel olduğu için 15 Temmuz 2008 tarihinde vurularak öldürülen Ahmet Yıldız'ınDergi kaynağı

Orta Oyunu

Orta Oyunu eski bir Türk eğlencesi. Osmanlı devrinde, oyuncuları yazılı bir metine bağlı kalmadan, nüktelere ağırlık vererek, seyirciye bir öğüt veya ders vermek maksadıyla verilen temsil.

Gölge Oyunu

Gölge Oyunu geleneksel olarak hayvan derilerinden kesilerek hazırlanmış insan, hayvan, eşya gibi figürlerin bir ışık kaynağı önünde oynatılarak, gölgelerinin gerdirilmiş, beyaz bir perdeye düşürüldüğü gösteri sanatıdır.

Safranbolu

Safranbolu, Karabük ilinin en büyük ve gelişmiş ilçesidir. Klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihi evleri ile ünlü olan şehir bu özelliği sayesinde 17 Aralık 1994 tarihinden beri Dünya Miras Listesi'nde yer almakta ve turistik ilgi çekmektedir.[3] İsmini, bölgede yetişen ...

Brüksel

Brüksel, (Fransızca: Bruxelles, Felemenkçe: Brussel) Belçika'nın başkent idir. Belçika'nın üç Federal bölgesinden biri olan Brüksel Bölgesi'nin başkentidir. Birkaç yüzyıl önce bataklığın kurutulması sonucu ortaya çıkmış bir şehirdir,adı bataklığın içindeki yerleşim ...