ARP

== ARP nedir ? ==RFC 826 dosyasında tanımlanmış olan ARP (İngilizce'' Address Resolution Protocol'', yani ''Adres Çözümleme Protokolü''), bir TCP/IP ağında IP adresleri ile MAC adresleri arasındaki bağı yapmak için kullanılır. Bir makine diğer bir makinenin MAC adresini öğrendiğinde bunu daha sonra sorma ihtiyacı duymamak için ARP önbelleğine koyar, Windows, Linux ve MacOS'ta bu liste arp -a komutu ile görülebilir. > arp -a Interface: 192.

ARP hakkında ansiklopedik bilgiARP nedir ?RFC 826 dosyasında tanımlanmış olan ARP ( İngilizce Address Resolution Protocol, yani Adres Çözümleme Protokolü), bir TCP/IP ağında IP adresleri ile MAC adresleri arasındaki bağı yapmak için kullanılır. Bir makine diğer bir makinenin MAC adresini öğrendiğinde bunu daha sonra sorma ihtiyacı duymamak için ARP önbelleğine koyar, Windows, Linux ve MacOS'ta bu liste arp -a komutu ile görülebilir.

> arp -a

Interface: 192.168.1.17 --- 0x20005

Internet Address Physical Address Type

192.168.1.1 00-07-3a-b3-22-3c dynamic

ARP mesajlarıARP'da iki mesaj kullanılır:

  • ARP isteği: bu mesaj, "şu IP adresinin sahibi kim ise şu IP adresine bildirsin" içeriğine sahiptir. Mesajı gönderen MAC adresi olarak gönderen makinenin MAC adresi, mesajın alıcı olan MAC adresi olarak ise tüm cihazlara yayın (broadcast) adresi olan FF:FF:FF:FF:FF:FF yazılır.

  • ARP yanıtı: deminki mesajı alan makine, gönderene "o IP adresinin sahibi benim" cevabı yollar.

    Mutlaka bakınız    RARP ( İngilizce Reverse ARP, yani Ters ARP) ise ARP'ın yaptığının tersini yapar, yani hangi MAC adresinin hangi IP adresine tekabül ettiğini bulur.


    Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki ARP maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.    Yorumlar - Lütfen konu (ARP) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.