arp

Arp, çoğunlukla Klasik Batı Müziğinde kullanılan en eski telli bir müzik aletidir. ARP (İngilizce'' Address Resolution Protocol'', yani ''Adres Çözümleme Protokolü''), bir TCP/IP ağında IP adresleri ile MAC adresleri arasındaki bağı yapmak için kullanılır.

ARP (türkçe) anlamı
1. Dik tutularak parmakla çalınan
2. üç köşeli ve telli
3. büyük çalgı.
ARP (türkçe) ingilizcesi
1. protocol that translates IP addresses into the Ethernet addresses used by local area networks (Computers),
ARP (türkçe) almancası
1. Harfe

Arp hakkında bilgiler

Müzikte arp: Bir yayla ok atılırken gerilip bırakılan yay kirişi bir tınlama sesi çıkarır. Tek telli olan yaya değişik uzunluklarda teller ekleyip onların gerginlikleriyle oynayarak değişik sesler çıkarıldı. Sonraları sesi yükseltmeye elverişli bir gövde (tını kutusu) eklenince gerçek bir çalgı yapılmış oldu.

Bunlardan geliştirilen ilk çalgılardan biri "lir" di. Yunanlar ve Romalılar çok yaygın olarak kullandıkları liri Tanrı Apollon'un boş bir kaplumbağa kabuğuna teller takarak yaptığına inanıyorlardı.

Orkestralarda kullanılan dik konuma tutulan arp, çağdaş orkestra çalgıları arasında telleri yalnızca parmakla çekilerek çalınan tek çalgıdır. Arpın 47 teli ve yedi pedalı vardır. Pedalların yardımıyla tellerin sesi değiştirilebilir. Bu pedallar üç ayrı konuma getirilebilir. Böylece bir nota diyez ve bemol olabilir.

Notaları birbirinden ayırabilmek için notalara çeşitli renkler verilir; do telleri kırmızı, fa telleri ise siyah mavi veya koyu mavidir.

ARP nedir ?RFC 826 dosyasında tanımlanmış olan ARP (İngilizce 'Address Resolution P'rotocol, yani Adres Çözümleme Protokolü), bir TCP/IP ağında IP adres ile MAC adres arasındaki bağı yapmak için kullanılır. Bir makine diğer bir makinenin MAC adresini öğrendiğinde bunu daha sonra sorma ihtiyacı duymamak için ARP önbelleğine koyar, Windows, Linux ve MacOS'ta bu liste arp -a komutu ile görülebilir.

> arp -a


Interface: 192.168.1.17 --- 0x20005
Internet Address Physical Address Type
192.168.1.1  00-07-3a-b3-22-3c dynamic


ARP mesajlarıARP'da iki mesaj kullanılır:

  • ARP isteği: bu mesaj, "şu IP adresinin sahibi kim ise şu IP adresine bildirsin" içeriğine sahiptir. Mesajı gönderen MAC adresi olarak gönderen makinenin MAC adresi, mesajın alıcı olan MAC adresi olarak ise tüm cihazlara yayın (broadcast) adresi olan FF:FF:FF:FF:FF:FF yazılır.


  • ARP yanıtı: deminki mesajı alan makine, gönderene "o IP adresinin sahibi benim" cevabı yollar.


Mutlaka bakınızRARP (İngilizce 'Reverse ARP''', yani Ters ARP) ise ARP'ın yaptığının tersini yapar, yani hangi MAC adresinin hangi IP adresine tekabül ettiğini bulur.Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki arp maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

arp nerede?

arp haritadaki konumu

Şarkı Sözleri

Apoptygma Berzerk tarafından söylenen arp adlı şarkının sözleri.drag me through the vaporous void,
prevent this misery
stay until the end inside of me
drag me through the vaporous void,
prevent this misery
take me to the place where i can see you
İlgili Konu Başlıkları Tümü

ARP 2600

1970 ile 1980 arasında sadece 3000 adet üretilmis bir sentezleyici(synthesizer).

Jean Arp

Hans Arp olarak da bilinir. (d. 16 Eylül 1887, Strasburg, Almanya - ö. 7 Haziran 1966, Basel, İsviçre)

Arp 276

Arp 276, Koç takımyıldızı yönünde NGC 935 ve IC 1801 etkileşen gökada çifti.

Arp 299

Arp 299 (ayrıca IC 694 ve NGC 3690 olarak da bilinir), Büyük Ayı takımyıldızı yönünde yaklaşık olarak 134 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan bir gökada çifti.

Arp 107

Arp 107, Küçük Aslan takımyıldızı yönünde yaklaşık olarak 450 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan etkileşen bir gökada çifti. Gökadalar, çarpışma ve birleşme sürecindedirler.