arp

arp

Arp, çoğunlukla Klasik Batı Müziğinde kullanılan en eski telli bir müzik aletidir. ARP (İngilizce'' Address Resolution Protocol'', yani ''Adres Çözümleme Protokolü''), bir TCP/IP ağında IP adresleri ile MAC adresleri arasındaki bağı yapmak için kullanılır.

ARP

Müzikte arp: Bir yayla ok atılırken gerilip bırakılan yay kirişi bir tınlama sesi çıkarır. Tek telli olan yaya değişik uzunluklarda teller ekleyip onların gerginlikleriyle oynayarak değişik sesler çıkarıldı. Sonraları sesi yükseltmeye elverişli bir gövde(tını kutusu) eklenince gerçek bir çalgı yapılmış oldu.

Bunlardan geliştirilen ilk çalgılardan biri "lir" di. Yunanlar ve Romalılar çok yaygın olarak kullandıkları liri Tanrı Apollon'un boş bir kaplumbağa kabuğuna teller takarak yaptığına inanıyorlardı.

Orkestralarda kullanılan dik konuma tutulan arp, çağdaş orkestra çalgıları arasında telleri yalnızca parmakla çekilerek çalınan tek çalgıdır. Arpın 47 teli ve yedi pedalı vardır. Pedalların yardımıyla tellerin sesi değiştirilebilir. Bu pedallar üç ayrı konuma getirilebilir. Böylece bir nota diyez ve bemol olabilir.

Notaları birbirinden ayırabilmek için notalara çeşitli renkler verilir; do telleri kırmızı, fa telleri ise siyah mavi veya koyu mavidir.

ARP nedir ?RFC 826 dosyasında tanımlanmış olan ARP (İngilizce 'Address Resolution P'rotocol, yani Adres Çözümleme Protokolü), bir TCP/IP ağında IP adres ile MAC adres arasındaki bağı yapmak için kullanılır. Bir makine diğer bir makinenin MAC adresini öğrendiğinde bunu daha sonra sorma ihtiyacı duymamak için ARP önbelleğine koyar, Windows, Linux ve MacOS'ta bu liste arp -a komutu ile görülebilir.

 > arp -a


 Interface: 192.168.1.17 --- 0x20005
  Internet Address   Physical Address   Type
  192.168.1.1      00-07-3a-b3-22-3c   dynamic


ARP mesajlarıARP'da iki mesaj kullanılır:

  • ARP isteği: bu mesaj, "şu IP adresinin sahibi kim ise şu IP adresine bildirsin" içeriğine sahiptir. Mesajı gönderen MAC adresi olarak gönderen makinenin MAC adresi, mesajın alıcı olan MAC adresi olarak ise tüm cihazlara yayın (broadcast) adresi olan FF:FF:FF:FF:FF:FF yazılır.


  • ARP yanıtı: deminki mesajı alan makine, gönderene "o IP adresinin sahibi benim" cevabı yollar.


Mutlaka bakınızRARP (İngilizce 'Reverse ARP''', yani Ters ARP) ise ARP'ın yaptığının tersini yapar, yani hangi MAC adresinin hangi IP adresine tekabül ettiğini bulur.

Kaynaklar

Vikipedi

arp

Dik tutularak parmakla çalınan, üç köşeli ve telli, büyük çalgı.

arp

Türkçe arp kelimesinin İngilizce karşılığı.
protocol that translates IP addresses into the Ethernet addresses used by local area networks (Computers)

arp

Türkçe arp kelimesinin Almanca karşılığı.
Harfe

ARP (Apoptygma Berzerk) sözleri

Apoptygma Berzerk tarafından albümünde söylenen ARP adlı şarkının sözleri.

Drag me through the vaporous void,
prevent this misery
Stay until the end inside of me
Drag me through the vaporous void,
prevent this misery
Take me to the place where i can see you

İlgili konuları ara

Yanıtlar