Sarıyar Barajı

Sarıyar Barajı, Ankara`inde Sakarya Nehri üzerinde 1950-1956 yılları arasında inşa edilmiş hidroelektrik enerji üretimi amaçlı bir barajdır.

Sarıyar Barajı hakkında ansiklopedik bilgi

Sarıyar Barajı, Ankara'inde Sakarya Nehri üzerinde 1950- 1956 yılları arasında inşa edilmiş hidroelektrik enerji üretimi amaçlı bir barajdır. Beton ağırlık tipi olan barajın gövde hacmi 568.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 80 m'dir. Normal su kotunda göl hacmi 1.900 hm³, normal su kotunda göl 83,83 km²'dir. 160 MW gücünde olup, yılda 400 GWh elektrik enerjisi üretimi sağlamaktadır. Türkiye'nin ilk büyük HES ( hidroelektrik santralı) barajıdır. Koordinatları |

Kaynakça

  • http://www.dsi.gov.tr Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü

    Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Sarıyar Barajı maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.    Yorumlar - Lütfen konu (Sarıyar Barajı) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.