Avrasya

Avrasya

Avrasya, Avrupa kıtası ile Asya kıtasını kapsayan coğrafi bölgeye verilen isimdir.

AVRASYA (türkçe) anlamı

1. birbirinden kesin doğal sınırlarla ayrılmamış olan avrupa'yla asya'ya verilmiş ortak ad.

AVRASYA (türkçe) ingilizcesi

1. Eurasia
2. Eurasian

AVRASYA (türkçe) almancası

1. npr. Eurasien


Avrasya'nın konumu
Avrasya'nın konumu
Avrasya, Avrupa kıtası ile Asya kıtasını kapsayan coğrafi bölgeye verilen isimdir.

Avrasya kelimesi, Avrupa ile Asya kelimelerinin birleşmesinden, yani avr ile asya sözcüklerinin birleşmesinden oluşur.

Avrasya kıtası ikiye ayrılır. Bunlar Asya ve Avrupa kıtalarıdır. Asya kıtasının kıyıları fazla girintili çıkıntılı değildir. Avrupa kıtasının ise çok girintili çıkıntılıdır. Avrasya, Avrupa yarımadası ile Asya'yı kapsayan coğrafi bölgeye verilen isim.

Türkiye ve Avrasya kavramı

Avrasya kıtası ikiye ayrılır. Bunlar Asya ve Avrupa'dır. Türkiye bu iki parça arasında köprü konumunda yer alan bir yarımadadır. Bu nedenle simgesel olarak da Avrasya terimi Türkiye için ayrı bir anlam ifade etmektedir. İstanbul'da birçok firma Avrasya adını kendine seçmiştir. Firmalar dışında uluslararası birçok organizasyonun adı da Avrasya'dır. Örneğin, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM), Avrasya Derneği, Avrasya Folklor ve Turizm Derneği, Avrasya Maratonu, Avrasya Demokrasi Derneği...Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Avrasya maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar