--}}

Kuzey Amerika

Kuzey Amerika, kuzey yarım kürede bulunan, kuzeyde Arktik Okyanusu, doğuda Atlantik Okyanusu, güneyde Karayip Denizi, ve batıda kuzey Pasifik Okyanusu'yla çevrili olan kıta dır.

Amerikanın kuzey yarısını oluşturan kıta. Pasifik Okyanusunun doğusunda, Atlantik Okyanusunun batısında, Güney Amerikanın kuzeyinde ve Arktik Okyanusunun güneyinde bulunur. Kuzey Amerika, kuzey yarım kürede bulunan, kuzeyde Arktik Okyanusu, doğuda Atlantik Okyanusu, güneyde Karayip Denizi, ve batıda kuzey Pasifik Okyanusu'yla çevrili olan kıta dır.

24.230.000 km2lik bir alan oluşturmaktadır. 2001 yılındaki ortalama nüfusu 454.225.000'dur. Asya ve Afrika'dan sonra üçüncü büyük kıtadır ve nüfus olarak da Asya, Afrika, ve Avrupa'dan sonra en kalabalık dördüncü kıtadır.

Yeni Dünya olarak da adlandırılan kara kitlesinin kuzey kısmında bulunmaktadır. Kuzey Amerika'nın Güney Amerika'ya tek kara baglantısı dar Panama Kanalıdır.

Kıta dört büyük bölgeye ayrılabilir: Meksika Körfezi'nden Kanada Arktiği'ne kadar, Great Plains; Rocky Mountains, Great Bas, Kaliforniya ve Alaska 'yı içeren, jeolojik olarak genç, daglık batı; kuzeydoğuda yüksek ama nispeten düz Kanada bölgesi; ve Appalachian Dağları'nı ve Florida yarımadasını içinde bulunduran doğu bölgesi. (Kuzey Amerika ülkeleri için bkz. Ülkeler/ 'Amerika ülkeleri' kategorisi)

Haritası

Kuzey amerika koordinatları: 49.037868, -105.996094

Diğer anlamları

Kuzey amerika

Türkçe Kuzey amerika kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. North America

Kuzey amerika

Türkçe Kuzey amerika kelimelerinin Fransızca karşılığı.
l'Amérique du Nord

Kuzey amerika

Türkçe Kuzey amerika kelimelerinin Almanca karşılığı.
npr. Nordamerika

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    burda kuzey amerikanın meridyenlerti yok mu

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kuzey Amerika
Kuzey amerika