Afrika-Avrasya

Avrafrasya, Avrasika, Afrika-Avrasya ya da Afro-Avrasya Afrika ve Avrasya'yı tek bir kıta olarak tanımlayan terimlerdir. Bütünü oluşturan kıtalar Dünya nüfusunun yaklaşık %85'ini (yaklaşık 5,7 milyar insan) kapsar.

." target="_blank">[1]] Avrafrasya, Avrasika, Afrika-Avrasya ya da Afro-Avrasya Afrika ve Avrasya`yı tek bir kıta olarak tanımlayan terimlerdir. Bütünü oluşturan kıtalar Dünya nüfusunun yaklaşık %85`ini (yaklaşık 5,7 milyar insan) kapsar.İng BM`lerin hazırladığı 2007 yılı için nüfus tahminleri raporu, `` Dünya Nüfusu Olasılıkları: 2006 Revizyonu (İlginç noktalar).``

Normalde, Afrika ve Avrasya Süveyş Kanalı ile bölünmüştür. Avrasya, buna ilaveten, Avrupa ve Asya olmak üzere bölünmüştür (jeolojik olarak bölünmesinden çok kültürel olarak bölünmüştür).

Bazı akademisyenler Avrafrasya veya Afrasya olarak İng Örneğin, Henry Field bu iki terimi de "Kaliforniya Üniversitesi Afrika Keşif Seferi: I, Mısır"`da kullanmıştır. ``American Anthropologist,`` New Series, Vol. 50, No. 3, Part 1 (Jul. - Sep., 1948), pp. 479-493. (isimden Avrupa yarımadasını atlayarak) bahsederler, buna rağmen bu terimler genel kullanıma geçmedi. Jeopolitika, Afrika-Avrasya`nın anakarası (Britanya Adaları, Japonya ve Madagaskar gibi adalar hariç) Dünya Adası olarak bahsedilir.Bu terim Sir Halford John Mackinder tarafından ``The Geographical Pivot of History`` kitabında icat edilmiştir. ``Bakınız`` Francis P. Sempa. İng Mackinder`in Dünyası.

Eski Dünya Afrika-Avrasya ve çevresindeki adaları kapsar.

Jeolojik terimlerde, Afrika-Avrasya, Afrikanın Avrupa`e çarpmasıyla süperkıta olacaktır. Bu olay tahminen günümüzden 600.000 yıl sonra, İspanya`nın güney tepelerinin Afrika`ya eriştiğinde meydana gelecektir. Bu gerçekleştiğinde, Akdeniz, Atlas Okyanusu`ndan ayrılacaktır. Afrika`nın Avrupa`ya günümüzden 50 milyon yıl içinde tamamen çarpması, Akdeniz`in kapanması ve yeni sıradağların (Alpler`e eklenerek) meydana gelmesi beklenmektedir.İng Günümüzden 50 Milyon yıl sonra, Afrika, Avrupa ve Asya`ya çarpacak

Kaynaklar

----------------------------------------------------------
See http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Footnotes for a
discussion of different citation methods and how to generate
footnotes using the ,  and  tags
----------------------------------------------------------- -->


Kıtalar

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Afrika-Avrasya
Afrika-Avrasya