Kukla

Kukla

Kukla Baş, kol, ayak gibi hareket etmesi gereken yerleri iplikle sanatçının parmaklarına bağlanıp perdenin üstünden özel sahnelerde oynatılan karton, tahta vb. şeylerden yapılmış bebeklere verilen ad.

KUKLA (türkçe) anlamı

1.
2. 1 . Hareketli yerleri iplikle sanatçının parmaklarına bağlanarak veya eldiven gibi bir kesiti kullanarak bir perdenin üzerinden oynatılan
3. bez
4. karton vb. hafif nesnelerden yapılmış insan ve hayvan figürleri:
Salıncağın üzerindeki kızlar
5. iki zarif kukla gibi fıldır fıldır dönüyorlardı.- O. C. Kaygılı.
6. 2 . Ayakları olmayan
7. alttan içine el sokularak oynatılan çeşitli nesnelerden yapılmış bebek.
8. 3 . Bu bebeklerle oynatılan oyun.
9. 4 . mecaz Başkasının etkisinde olan
onun isteklerine göre davranan (kimse).

KUKLA (türkçe) anlamı

10. devinmesi gereken yerleri
11. iplikle sanatçının parmaklarına bağlanarak
12. bir perdenin üzerinden oynatılan karton gibi hafif nesnelerden yapılmış bebeklere verilen ad.bu bebeklerle oynatılan oyun.kendi istem ve kararıyla iş görmeyip başkasının etkisinde
13. güdümünde olan kimse.

KUKLA (türkçe) ingilizcesi

1. adj. dummyn. puppet
2. doll
3. dummy
4. dolly
5. dupe
6. marionette
7. poppet
8. putty
9. figurehead

KUKLA (türkçe) fransızcası

1. marionnette [la]
2. mannequin [le]
3. pantin [le]

KUKLA (türkçe) almancası

1. n. Marionette
2. Puppe
Kukla, tek aktörlü, üç boyutlu, taklit ve söze, karşılıklı konuşmaya dayalı geleneksel seyirlik oyundur.

İnsanların kontrol etme arzusunun ortaya çıkarttığı bir sonuçtur.

Eğitimde, edebiyatta, psikolojide kullanılmaktadır.

Türkçe oyuncak bebek anlamına gelen ve bugün Anadolu'da yaşayan korçak, kudurcuk, kaburcuk, koğurcak, kaurcak, lubet, vb. gibi isimlerle yaşayan kukla seyirlik oyunların en eskilerindendir. "Korkolçak", "Çadır hayal" (ipli kukla) adı ile yaşayan kukla Orta Asyada da aynı isimle yaşatılmakta ve Orta Asya'dan getirildiği sanılmaktadır.

Birçok Türk boyunda kendine özgü basit teknik içinde görülen ve 17. yüzyıldan beri Türkiye'de şehirlerde kukla adı ile bilinen oyun Anadolu'da köylüler arasında "bebek, çömce gelin, karaçör" gibi isimlerle yaygındır. Konusu günlük yaşamdan ve edebi hikâyelerden alan kukla bir hareket ve hacim oyunudur. 14. yüzyıldan bu yana oynatıldığı bilinmektedir. Bu oyunun baş kahramanı "İbiş" ve ihtiyardır. İbiş kurnaz ve hazırcevaptır. İhtiyar ise varlıklı bir kişidir.

El kuklacısı, küçük bir sahnenin ardından iki eliyle kuklaları karşılıklı konuşturur, oynatır. İpli kuklada ise sahnenin üstünden iplerle kuklaları hareket ettirir. Sahnenin üstünde kukla köprüsü denilen bir yerde vardır kuklacı buraya çıkarak kendisi gözükmeden kuklasını oynatır. Sözlü sözsüz kukla olabilir. Eğer kukla oyunu sözlüyse perdenin arkasında seslendirilir. Bir dönem kuklalar politik amaçlı kullanılmıştır. Ayrıca Hıristiyan kiliselerinde dini konular kuklalar oynatılarak insanlara anlatılmaya çalışılmıştır.

Ülkemizde ipli kukla, el kuklası, araba kuklası, iskemle kuklası, yer kuklası, ayak kuklası, baş kuklası gibi türlerle bilinen kukla sanatı 19. yüzyıl sonlarında önemini kaybetmeye başlamıştır. Cumhuriyet döneminde sınırlı sayıda sanatçı yaşatmaya çalışmıştır.

مسرح العرائس Loutka Puppet パペット 꼭두 Neuropasta Lalka teatralna Fantoche Puppet 木偶戲

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Kukla maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

kukla kukla
2010-01-18T11:14:55+02:00
kukla hayranıyımdır . benim esas ve kendi yaptığım kuklalar vardır .bunları gelen misafirlere sunarım . kukla yapmak ve oynatmak benim için zevklidir herkese güzel yada kötü yapsın ama mutlaka bir kukla yapmalıdır .enazından boş zamanlarda yada sitresli durumlarda insanları rahatlatır.KUKLALAR HARİKADIR
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar