merhamet

Merhamet sözlüklerde “bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü, acıma” olarak tanımlanmakta olup, neo-spiritüalist terminolojide kullanılan terimlerden biridir. Neo-spiriritüalist görüşe göre merhamet, insan ruhunun “Dünya Okulu”nda edinmesi gereken temel ruhsal yeteneklerden biridir.

MERHAMET (türkçe) anlamı

1. Bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü
2. acıma

MERHAMET (türkçe) ingilizcesi

1. n. mercy
2. pity
3. compassion
4. clemency
5. agape
6. benignity
7. charitableness
8. charity
9. commiseration
10. Grace
11. loving kindness
12. misericordia
13. Ruth

MERHAMET (türkçe) fransızcası

1. commisération [la]
2. pitié [la]
3. apitoiement [le]
4. charité [la]
5. miséricorde [la]
6. attendrissement [le]
7. clémence [la]
8. merci [la]

MERHAMET (türkçe) almancası

1. n. Barmherzigkeit
2. Liebe
3. Mitleid
4. Anteil
Merhamet sözlüklerde “bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü, acıma” olarak tanımlanmakta olup, neo-spiritüalist terminolojide kullanılan terimlerden biridir. Neo-spiriritüalist görüşe göre merhamet, insan ruhunun “Dünya Okulu”nda edinmesi gereken temel ruhsal yeteneklerden biridir. Bu görüşe göre, kişinin acınacak bir hale gelmiş, bir felakete uğramış veya benzeri hallere düşmüş, ıstırap çeken bir insana acıyarak, o insanın çektiği ıstırabı kendi yüreğinde hissetmesi, ıstırabını paylaşması kişiye, onun başına gelen olaydan ıstırap çekerek edindiği deneyimi -aynı olayı yaşamasına gerek kalmaksızın- edinme olanağı sağlayabilir.

Merhamet yeteneğini Bedri Ruhselman özetle şöyle açıklamaktadır:

 • “Istırap çeken bir insanın ıstırabına katılıyorsanız, o ıstırap çeken insan kadar siz de o ıstıraba neden olan deneyimleri geçirmişçesine, kısa yollardan deneyim sahibi olursunuz. Hatta, yine tebliğlerden anladığımıza göre, yalnız çevremizde yaşayanların değil, tarihte büyük idealler uğrunda, büyük fedakarlıklar göstermiş ve bu yüzden de büyük ıstıraplardan geçmiş insanların yaşamlarını incelerken, onların bu ıstıraplarına katılmak ve onların büyük gayeleri uğrunda güçlükleri nasıl yenmiş olduklarını takdir etmek de, bu hususta gösterilen samimi duyguların derinliği oranında, insanı yükseltir ve deneyim sahibi kılar.”
 • “Asıl ruh kudreti, başkalarının acıları karşısında etkilenip üzülmemek, başkalarının aleyhinde seyreden olaylara karşı koyma zahmetinden kurtulmak için kılını kıpırdatmamak değil, başkalarının kurtuluşu uğruna kendi aleyhinde seyreden olaylar karşısında zerre kadar kıpırdamamak ve onlara zevkle göğüs germek, dayanabilmektir.”
 • “Başkasına acımayan insan, her şeyden önce, kendisine acınacak biçaredir. Acımayan insan, sevemez. Acımayan insan, fedakar olamaz. Acımayan insan, yararlı olamaz. Acımayan insan, duygulanamaz, içlenemez. Duygulanamayan, içlenemeyen insan, güzelliği bilmez, sanattan anlamaz.”


Ayrıca bakınız

 • Şefkat
 • Sevgi
 • Diğerkamlık

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Merhamet

  Merhamet sözlüklerde “bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü, acıma” olarak tanımlanmakta olup, neo-spiritüalist terminolojide kullanılan terimlerden biridir. Neo-spiriritüalist görüşe göre merhamet, insan ruhunun ...

  Merhamet (Neo-spiritüalizm'de)

  Merhamet sözlüklerde “bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü, acıma” olarak tanımlanmakta olup, neo-spiritüalist terminolojide kullanılan terimlerden biridir. Neo-spiritüalist görüşe göre merhamet, insan ruhunun “Dünya ...

  Aydınlanma Değil, Merhamet!

  Aydınlanma Değil, Merhamet! romanı, Türk yazar Alev Alatlı'nın Gogol'un İzinde serisinin birinci kitabıdır.

  Aydınlanma Değil, Merhamet! (kitap)

  Aydınlanma Değil, Merhamet! romanı, Türk yazar Alev Alatlı`nın Gogol`un İzinde serisinin birinci kitabıdır.

  Merhamet (anlam Ayrımı)

  Merhamet, acıma duygusudur. Ayrıca şu anlamlara gelebilir,

  Merhamet (dizi)

  ''Merhamet'', Hande Altaylı'nın "''Kahperengi"'' adlı kitabından televizyona uyarlanan, 2013 yapımı dramatik Türk televizyon dizisidir. Baş rollerini Özgü Namal ve İbrahim Çelikkol paylaşmaktadır. 1996 yılından günümüze Narin isimli bir kızın hikayesini anlatmaktadır.

  Merhamet (film, 1967)

  ''Merhamet'', senaryo, yapım ve yönetmenliğini Osman F. Seden'in üstlendiği 1967 yapımı Türk filmidir.