mevsim

Mevsimler bir yılın farklı astronomik ve iklimsel özelliklere sahip olan bölümleridir. Orta iklimli paralellerde İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış'a ayrılırlar. Kutuplarda ve Kutuplara yakın paralellerde bir yıl sadece Yaz ve Kış mevsimi diye ikiye ayrılır. Kutuplarda ayrıca 6 ay gece ve 6 ay gündüz olur.

MEVSIM (türkçe) anlamı

1. 1 . Yılın
2. güneşten ısı
3. ışık alma süresi ve dolayısıyla iklim şartları bakımından farklılık gösteren dört bölümünden her biri
4. sezon
5. Bütün bir mevsim vur patlasın çal oynasın
6. eğlenildi.- S. F. Abasıyanık.
7. 2 . Bazı atmosfer olaylarının en çok belirdikleri zaman:
8. Yağmur mevsimi. Fırtına mevsimi.-
9. 3 . Herhangi bir ekimin yapıldığı veya bir ürünün yetiştiği dönem:
10. Kütahya'ya bir kiraz ve Bursa'ya bir şeftali mevsiminde gitmiştim.- A. Gündüz.
11. 4 . Herhangi bir şeyin etkinlik dönemi
12. sezon
13. Tiyatro mevsimi.-
14. 5 . mecazYaşam bölümü:
15. Yaşamın kış mevsimi yaşlılıktır.-

MEVSIM (türkçe) anlamı

16. yılın
17. güneşten ısı
18. ışık alma süresi ve dolayısıyla iklim koşulları bakımından farklılık gösteren dört bölümünden her biri
19. sürem
20. sezon
21. herhangi bir şeyin etkinlik dönemi
22. sezon
23. kimi atmosfer olaylarının en çok belirdikleri zaman
24. yaşam bölümü.
herhangi bir ekimin yapıldığı ya da bir ürünün yetiştiği dönem.

MEVSIM (türkçe) anlamı

25. (Arapça) Kadın ismi 1. Yılın dört bö­lümünden biri. 2. Dağlamak suretiyle damga vurmak.

MEVSIM (türkçe) ingilizcesi

1. adj. etesian
2. n. season
3. tide

MEVSIM (türkçe) fransızcası

1. saison [la]

MEVSIM (türkçe) almancası

1. n. Jahreszeit
2. Saison
Mevsim, yılın, süre bakımından birbirleri ile az çok eşit olan dört bölümü.

Mevsimler, ilkbahar, yaz, sonbahar ve kıştır. Her mevsimdeki ısı azlığı ve çokluğu, ortalama olarak bellidir. İlkbahar, ısı ortalamasının fazla olmadığı bir mevsim; yaz, ısı ortalamasının fazla olduğu bir mevsim; sonbahar, ısı ortalamasının fazla olmadığı bir mevsim kış, ısı ortalamasının düşük olduğu bir mevsimdir.

Yeryüzünün ısı oranının artması ya da eksilmesi, ısı kaynağı olan güneşe göre olan duruma bağlıdır. Bu durum da, yeryüzünün ekseninin, yörünge düzlemi ile 23 derecelik bir açı meydana getirecek şekilde eğik olmasından ileri gelmektedir. Bu özellik de, güneş ışınlarının yeryüzüne dik ya da eğik olarak düşmesini sağlar. Güneş ışınlarının dik olarak düşmesi, yeryüzünün o bölgesinin çok ısınmasını, eğik olarak düşmesi, az ısınmasını; ikisi ortası bir durumda düşmesi ne fazla soğuğun ne de fazla sıcağın olmasını sağlamış olur. Bu ısı farkları da, mevsimlerin meydana gelmesine sebep olur.

Mevsimler, kuzey ve güney yarım, kürelerinde, tam olarak birbirinin karşıtı durumundadır. İlkbahar mevsimi 21 Martta başlar ve 21 Haziran'a kadar üç ay boyunca sürer. Yaz, bu tarihte, başlar ve 23 Eylül'e kadar üç ay sürer. Sonbahar bu tarihte başlar ve 21 Aralıkta son bulur. Kış da 21 Aralık ile 21 Mart arasındaki günleri kaplar. Kuzey Yarımküresinde yaz iken, Güney Yarımküresinde Kış Kuzey Yarımküresin. de ilkbahar iken, Güney Yarımküresinde sonbahardır. En uzun gece ve en kısa gündüz 21 Aralıkta, en kısa gece ve en uzun gündüz 21 Hazirandadır.

Mevsimlerin Sebepleri

Mevsimler Dünya'nın kendi dönüşünün, güneşin etrafında döndüğü yörünge ile aynı hizada dönmemesinden kaynaklanırlar. Böylece yeryüzünden göğe bakıldığında güneş dünyanın heryerinde farklı bir yükseklikte gökyüzünden geçer.

"Kuzey-kışı" döneminde dünyanın Güneyküresi güneşe doğru yöneliktir, ve Kuzeyküresi daha az Güneş ışığı alır. "Güney-kışı" döneminde ise dünyanın Kuzeyküresi güneşe yöneliktir ve kuzeyde sıcak mevsimler başlar. Yani dünyanın Kuzeyküresinde Yaz başladığı zaman Güneyküresinde (örn.Güney Afrika, Yeni Zelanda, Avustralya) kış başlar.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Festival

  Festival, genellikle yerel bir topluluk tarafından belirlenmiş ve geleneksel olmuş gün ve tarihlerde kutlanan, yapıldığı yörenin imgesi hâline gelmiş etkinlikler bütünüdür. Festival kelimesi Latince festa kelimesinden gelir.

  Mars

  Mars ya da Merih, Güneş Sistemi'ndeki, Güneş'ten itibaren dördüncü gezegendir. Bu gezegen Roma mitolojisindeki savaş ilahı Mars'a ithafen bu adla adlandırılmıştır. Literatürde kullanılan diğer adlarından biri, yüzeyinde yaygın demiroksitten dolayı kızılımsı bir görünüme ...

  Hakkari'de Bir Mevsim (film)

  Hakkâri'de Bir Mevsim, yönetmen Erden Kıral tarafından 1982'de çekilmiş bir filmdir. Filmin senaryosu, Ferit Edgü'nün aynı adlı romanına dayanılarak, Ferit Edgü ve Onat Kutlar tarafından yazılmıştır.

  Hakkâri'de Bir Mevsim (film)

  Hakkâri'de Bir Mevsim, yönetmen Erden Kıral tarafından 1982'de çekilmiş bir filmdir. Filmin senaryosu, Ferit Edgü'nün aynı adlı romanına dayanılarak, Ferit Edgü ve Onat Kutlar tarafından yazılmıştır.

  Beşinci Mevsim

  "Beşinci Mevsim", Oslo'da düzenlenen 1996 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil eden Şebnem Paker tarafından seslendirilen şarkıdır.

  Cehennemde Bir Mevsim

  Cehennemde Bir Mevsim, (Fransızca: Une Saison en Enfer) Fransız şair Arthur Rimbaud'un 1873'te yayımlanan ilk şiir kitabıdır.

  Hakkâri'de Bir Mevsim

  Hakkâri'de Bir Mevsim, yönetmen Erden Kıral tarafından 1983'te çekilmiş bir filmdir. Filmin senaryosu, Ferit Edgü'nün O adlı romanına dayanılarak, Ferit Edgü ve Onat Kutlar tarafından yazılmıştır.

  Dört Mevsim (Vivaldi)

  Dört Mevsim (), Antonio Vivaldi tarafından 1723 yılında bestelenmiş bir keman konçertosudur. Bu konçerto Vivaldi'nin en meşhur eseri olmakla birlikte Barok müziğin en meşhur örneklerinden biridir.

  Kalbim 4 Mevsim

  ''Kalbim 4 Mevsim'', 5 Ocak 2012 - 26 Nisan 2012 arasından Star TV'de yayınlanan aile televizyon dizisi. Senaryosunu Ali Ulvi Hünkar'ın yazdığı dizinin yönetmenliğini Ilgaz Giritlioğlu üstlenmiştir. Başrollerini Bülent Emin Yarar, Ayça Varlıer ve Merve Oflaz'ın oynadığı dizide, ...

  Mevsim Çiçek Açtı

  Mevsim Çiçek Açtı, 2012 yapımı yönetmenliğini Ali Levent Üngör'ün yaptığı Türk dram filmidir.