oyuncak

Oyuncak Oyun araçlarına verilen umumi ad. Oyuncakların tarihi çok eskilere dayanır. Oyuncaklar, milletlerin kültürlerine ve geçirdikleri tarihi çağlara göre büyük farklılıklar arzeder. Teknik bakımdan da basitten, asrımızın en kompleks oyuncaklarına kadar uzanan bir sıralamaya tabi tutulan oyuncakların bilinen en eski çeşidi toptur. Günümüzde müzelerde teşhir edilen ve ne olduğu hakkında kesin bir hükme varılamayan parçaların bir çoğunun, devirlerinin oyuncakları olduğu kabul edilmektedir

OYUNCAK (türkçe) anlamı

1.
2. 1 . Oynayıp eğlenmeye yarayan her şey:
Çocuğun elinde oyuncak bir köpek.- B. Felek.
3. 2 . mecaz Önemsiz ve kolay iş:
Oyuncak değil
4. mesele çok ciddi.- .
5. 3 . mecaz Başkaları tarafından bir araç gibi kullanılan
hiçe sayılan güçsüz kimse.

OYUNCAK (türkçe) anlamı

6. oynayıp eğlenmeye yarayan her tür nesne ya da araç.önemsiz ve kolay iş.başkalarınca bir araç gibi kullanılan
7. hiçe sayılan
8. güçsüz kimse.

OYUNCAK (türkçe) ingilizcesi

1. adj. toyn. toy
2. plaything
3. putty
4. sport

OYUNCAK (türkçe) fransızcası

1. jouet [le]
2. joujou [le]
3. amusette [la]
4. plaisanterie [la]

OYUNCAK (türkçe) almancası

1. n. Spielzeug
Oyuncak Oyun araçlarına verilen umumi ad. Oyuncakların tarihi çok eskilere dayanır. Oyuncaklar, milletlerin kültürlerine ve geçirdikleri tarihi çağlara göre büyük farklılıklar arzeder. Teknik bakımdan da basitten, asrımızın en kompleks oyuncaklarına kadar uzanan bir sıralamaya tabi tutulan oyuncakların bilinen en eski çeşidi toptur. Günümüzde müzelerde teşhir edilen ve ne olduğu hakkında kesin bir hükme varılamayan parçaların bir çoğunun, devirlerinin oyuncakları olduğu kabul edilmektedir.

Oyuncakların en önemli maksadı, oyun çağı çocuklarının gerçek hayata kolayca intibakını sağlamaktır. Yetişkinlerin günlük hayatta kullandıkları bütün araç ve malzemelerin küçük ve basit örnekleriyle oynayan çocuklar, farkında olmadan kendilerini hayata hazırlamaktadır. Kısaca söylemek gerekirse hem eğlenmekte hem de öğrenmektedirler.

Oyuncak yapımında bugün en ileri seviyede bulunan ülkeler arasında ilk sıraları Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ve Batı Avrupa ülkeleri almaktadır. Eskiden evlerde, küçük atölyelerde yapılan basit oyuncaklar, artık yerlerini elektronik oyuncaklara bırakmışlardır. Çocukların erkek, kız olmasına ve yaşına göre oynadığı oyunlar farklılık göstermektedir. Günümüzde, zekayı geliştiren, çocuğu yeni bir şeyler yapmaya alıştıran oyuncaklar tercih edilmektedir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Oyuncak Askerler

  Oyuncak Askerler, 2006 yılında Virüs tarafından kurulan bir rap müziği topluluğudur.Grup Eskişehir ve Türkiye`de rapin gelişmesini sağlamak için kurulmuştur. Oyuncak Askerler 2008`de çıkması beklenen Ruhumun Karamsar Portresi isimli albümün hazırlıklarını yapmaktadır.

  Oyuncak Ayı

  Oyuncak ayı, çoğunlukla içi doldurularak üretilen ve bütün dünyada Teddy Bear adı ile popülerlik kazanmış oyuncak.

  Oyuncak Bebek

  Bebek, ufak çocuk (bebek) ya da herhangi bir yaştaki insan model alınarak bez, kil, tahta ya da plastikten yapılan çocuk oyuncağı. Vudu gibi kimi inançlarda büyü amaçlı olarak da kullanılır. Örneklerine bütün dünya halklarında rastlanır.

  İstanbul Oyuncak Müzesi

  İstanbul Oyuncak Müzesi, Göztepe, İstanbul`da şair Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulan oyuncak müzesi.

  Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi

  Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi, 20 Nisan 1920`de açılan Türkiye`nin ilk oyuncak müzesidir. Halen Ankara Üniversitesi bünyesinde ve Kültür Bakanlığı denetiminde hizmet vermeyi sürdürmektedir.

  Oyuncak Hikayesi

  Oyuncak Hikayesi Oyuncakların gizli yaşamı, Pixar'ın olay yaratan animasyon filmi Toy Story ile gözler önüne seriliyor.

  Oyuncak Hikayesi 2

  Oyuncak Hikayesi 2, Pixar'ın başarılı yapımlarından biridir.

  Talihin Elinde Oyuncak Oldum

  Talihin Elinde Oyuncak Oldum, bestekâr Arif Sami Toker tarafından sözleri yazılan Huzzam Makamında ki Klasik Sanat Türk Müziği şarkısıdır. İlk olarak Zeki Müren, daha sonra Emel Sayın tarafından yorumlanmıştır.

  Ümran Baradan Oyun Ve Oyuncak Müzesi

  Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, (İzmir Oyuncak Müzesi), Konak Belediyesi tarafından işletilen bir "butik müze"dir.

  Sahici Trenler İçin Oyuncak Kitap

  Sahici Trenler İçin Oyuncak Kitap; Enis Batur tarafından yazılan, 2003 yılında basılan kitap.

  Oyuncak Araba

  Oyuncak Araba, Ferhat Atik'in Eylül 2009 tarihinde yayımladığı, alt başlığında ''"Savaşla herşeyin yarım kaldığı hayatlar vardır..."'' ibaresini taşıyan kitabıdır.