Pekin

Pekin, Beijing ya da Peking. (Çince:北京市, pinyin: Běijīng Shì), Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkentidir. Ülkenin kuzeyinde yer alır. Pekin, Çin'in gelişmesinde her zaman büyük rol oynadı. Diğer şehirlerden ve diğer ülkelerden çoğu insan Pekin'e daha iyi şartlara sahip iş fırsatları aramak için geldi.

PEKIN (inglizce) türkçe anlamı
1. i. pekin
PEKIN (türkçe) anlamı
2. (Türkçe) Erkek ismi - Üzerinde kuşku duyulmayan
3. kesinlikle bilinen
4. kesin
1. n. city in Illinois (USA)
2. city in North Dakota (USA)
3. striped silk fabricn. breed of large white ducks that originated in China and raised in the United States for foodn. Peking
4. Beijing
capital city of China,
PEKIN (türkçe) ingilizcesi
5. n. city in Illinois (USA)
6. city in North Dakota (USA)
7. striped silk fabricn. breed of large white ducks that originated in China and raised in the United States for foodn. Peking
8. Beijing
9. capital city of China,
PEKIN (türkçe) fransızcası
1. Pékin
PEKIN (türkçe) almancası
1. npr. Peking
Pekin (ingilizce) italyancası
1. STOFFA DI SETA STAMPATA. SETA DI PECHINO. PECHINO
Pekin (ingilizce) portekizcesi
1. s. Pekin
2. cidade em Illinois (EUA)
3. cidade na Dakota do Norte (EUA)
4. tecido de seda listrado
Pekin, Beijing ya da Peking. (Çince:北京市, pinyin: Běijīng Shì), Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkentidir. Ülkenin kuzeyinde yer alır. Yüzölçümü 16,808 km² (29. sırada) nüfusu ise 14,930,000 (26. sırada)'dır

Pekin’in kurulu olduğu 30-40 m yüksekliğindeki düzlüğün kuzey kenarını Moğolistan Platosu, kuzeydoğu kenarını ise Yan Dağları oluşturur. Jeologların “Pekin Koyu” adını verdiği çukur alan şehri kuzeydoğudan güneybatıya doğru kuşatır, güney ve doğuda da asıl büyük ovaya açılır.

Pekin şehri ve çevresinin büyük bir metropol olarak düzenlenmesinin geçmişi 15. yüzyıl başlarına kadar uzanır. Bugünkü metropoliten alan 1959’da kurulmuştur ve dördü şehir merkezinde, altısı banliyölerde olmak üzere 10 semt (Chu) ile çevredeki dokuz ili (Xian) kapsar.

Pekin, Çin'in gelişmesinde her zaman büyük rol oynadı. Diğer şehirlerden ve diğer ülkelerden çoğu insan Pekin'e daha iyi şartlara sahip iş fırsatları aramak için geldi.

Pekin, Jin hanedanlığı'ndan bu yana Yuan,Ming ve Qing hanedanlıklarında başkentlik yaptı. Bir çok tarihi esere sahip: Yaz sarayı,Cennet tapınağı, Yeşil duvar.

Pekin'in anlamı Çince'de kuzeydeki başkent anlamına gelir. Bir zamanlar Ming hanedanlığı döneminde güneyde başkentlik yapan Nanjing'e karşılık bu isim verildi.

Pekin’de, ılıman kuşakta görülen karasal bir muson iklimi hüküm sürer. Kışlar Moğolistan Platosundan gelen Sibirya hava kütlelerinin tesiriyle uzun, soğuk ve kurak geçer. En soğuk ay olan ocakta ortalama sıcaklık -4°C’yi bulur. Yaz aylarında genellikle güneybatıdan Kuzey Çin’e giren sıcak ve nemli hava yağışlara yol açar. Yıllık yağış miktarının büyük bölümü bu mevsimde düşer. En sıcak ay olan temmuzda ortalama sıcaklık 26°C’dir.

Pekin 1950 ve 1960’lardaki yatırımlarla Çin’in önde gelen sanâyi merkezlerinden biri durumuna gelmiştir. Şehrin sanâyisi ağırlıklı olarak çelik, makina, hassas ölçüm âletleri, petrokimyâsal maddeler, dokuma ve elektrikli makina üretimine dayanır. Ayrıca kilim, halı, porselen, çini, yeşim taşı ve fildişi oyma işleri gibi malları üreten geleneksel el sanatları da ekonomide belli bir pay sâhibidir.

Temelde devlet kuruluşlarının yönetiminde olan hizmet sektörü büyük ölçüde gelişmiştir. Çin Milletlerarası Seyahat Servisi ve Çin Denizaşırı Turizm Servisinin çalışmaları ve giderek sayıları artan oteller canlı bir turizmin dayanağını oluşturur.

Asıl Pekin şehri temelde surlarla çevrili iki eski şehirden oluşur: Kuzeydeki iç şehir (Kabaca Dadu) adlı Moğol şehrinin bulunduğu yeri kaplayan “Tatar Şehri” ile güneydeki Dış Şehir (Ming hânedânı döneminde inşâ edilen “Çin Şehri”). İç şehir sınırları içinde kalan eski imparatorluk şehrinin bir parçası olan “Yasak Şehir”de imparatorluk sarayı yer alır.

Çin’in mîmârî mîrâsını aksettiren Pekin’in bâzı kesimlerinin modernleştirilmiş olmasına rağmen, geleneksel yerlerin korunması için yüzyıllardır büyük bir îtinâ gösterilmiştir. 1949’dan bu yana şehrin görünümünde meydana gelen en büyük değişiklik, eski surların dışında kalan sokakların uzatılmasıdır.

Pekin’in bir yükseköğretim merkezi olma özelliği 1949’dan sonra pekişmiştir. Meşhur Pekin ve Qinhua üniversitelerinin çevresinde gelişmiş olan bilim ve eğitim merkezleri semtinde ideolojik eğitim, tıp, müzik ve teknik alanlarla ilgili çeşitli uzmanlık kurumları da yer alır. Çin’in en önde gelen araştırma kurumu olan Çin Bilimler Akademisi Pekin’dedir. Ülkenin en seçkin kültür kurumları olan Pekin Kütüphânesi, Pekin İmparatorluk Müzesi ve Çin Târih Müzesi yine buradadır. Pekin aynı zamanda Çin’in önde gelen yayımcılık ve kitle iletişim araçları merkezidir.

Pekin’de şehiriçi taşımacılık yaygın bir otobüs ve tramvay şebekesiyle sağlanır. Bisiklet de çok kullanılır. Muntazam otobüs seferlerinin işlediği karayolları, yakın yerleşim merkezleriyle başlıca bağlantıyı sağlayan demiryolları ve havayolu merkezi olan Pekin, Çin’in çeşitli büyük şehirlerine, ayrıca Moskova, Kuzey Kore, Moğolistan ve Vietnam’ın da başşehirlerine tren ekspres seferleriyle bağlanır.

Çin'in merkezi M.Ö. birinci milenyumda kuruldu.

Pekin nerede?

Pekin haritadaki konumu

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Ahmet Pekin

  Ahmet Pekin, 8 Eylül 1946, İstanbul doğumlu Türk avukattır.

  Pekin Operası

  Peking operası (Çince: 京劇|, Pinyin: Jīngjù) 18. yüzyılda ortaya çıkmış, 19. yüzyıl ortalarında bugünkü halini almış bir Çin operası formudur. Qing Hanedanı yöneticileri ve halk tarafından büyük bir beğeniyle karşılanmıştır.

  Ömer Pekin

  Ömer Pekin 1969 Gümüşhane doğumludur. Ankara`da yaşamaktadır. Hacettepe İstatistik bölümünden mezun olmuştur. Daha sonra çeşitli işler denediyse de radyocu olmaya karar vermiştir.

  Faruk Pekin

  Faruk Pekin (d. 1947, Menemen ), Türk yazar ve profesyonel rehber.

  Mustafa Pekin

  Prof. Dr.

  Pekin'e Hoş Geldiniz

  Pekin'e Hoş geldiniz (Çince: 北京欢迎你 / 北京歡迎妳 / běijīng huānyíngnǐ, İngilizce: Welcome to Beijing), 2008 Yaz Olimpiyatlarının tema şarkısıdır.

  Pekin Metrosu

  Pekin metrosu (İngilizce: Beijing Subway) Çin'in Pekin kentinde ve şehre bağlı banliyölerde kurulmuş hızlı toplu taşıma sistemidir. 8 hat, 200 kilometrenin üzerinde uzunluğu ve 123 istasyonuyla günlük 3.4 milyon yolcuya hizmet vermektedir. Pekin Metrosu ülkedeki en kalabalık metro ...

  Pekin Ördeği

  Pekin ördeği şu anlamlara gelebilir:

  Pekin Fengtai Stadyumu

  Beijing Fengtai Stadyumu, Çin'in başkenti Pekin'de çok amaçlı olarak inşa edilen bir stadyumdur.

  Pekin Köşnek

  Pekin Köşnek (d. 18 Eylül 1991 Brühl, Almanya) Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Güngören Belediyespor'da oynamaktadır.

  Pekin Usulü ördek

  Pekin ördeği, Pekin (Mandarin Çin) mutfağının en seçkin yemeklerinden biri. Evcil ördek ırklarından olan Pekin ördeği ile yapılır.