Sele

Sele

Sele ya da Sere (Lat.: Sella = Eyer) bisikletle insan arasındaki 3 temas noktasından birisidir. Diğer temas noktaları gidon ve pedallardır.

SELE (türkçe) anlamı

1. Yayvan
genişçe sepet.

SELE (türkçe) anlamı

2. yayvan sepet.çifttekerin oturulacak yeri.

SELE (türkçe) ingilizcesi

1. [Sele] v. saddle
2. seal
3. stampn. flood
4. flooding
5. inundation
6. torrent
7. stream
8. deluge
9. cataract
10. spaten. wicker basket
11. saddle
12. pillion seat
13. pillion

SELE (türkçe) fransızcası

1. corbeille [le]
2. panier [le]

SELE (türkçe) almancası

1. Korb
2. (bisiklet) Sattel
thumb|right|150px| İngiltere|Brooks marka bu deri sele, klasik bisiklet selelerine iyi bir örnektir.] Sele bisikletle insan arasındaki 3 temas noktasından birisidir. Diğer temas noktaları gidon ve pedallardır. Bisiklet selesi genellikle bir sele borusuna takılır. Selenin yüksekliği, sele borusunun bisiklet gövdesinden içeri sokulması ya da dışarı çıkarılmasıyla ayarlanabilir.

Sele Tipleri

Raylarına göre

Seleler, sele borusuna altlarında bulunan raylar vasıtasıyla tutturulurlar. Standart pek çok selede bu borular krom-molibden alaşımlı çelikten üretilirler. Çelik raylı selelerin yanında hafifliklerine göre alüminyum ve titanyum raylı seleler de vardır. Bunların dışında estetik amaçlarla üretilen bakır raylı seleler de vardır. thumb|right|150px|Kullanıcısına göre şekil almış bir deri sele.

Üretim maddesine göre

Bisiklet selelerinin ilk yıllarında bir sele sadece sığır derisi ile üretilebilirdi. Bir postun en kaliteli ve kalın kısmından üretilen seleler hem kullanıcısının vücut şekline göre biçim alarak konfor sağlardı hem de doğal gözenekleriyle nefes alarak sıcaklığın ayarlanmasına katkıda bulunurlardı. Deri seleler darbelere de daha dayanıklıdırlar. 1970`li yıllarda ABD`deki bisiklet patlaması esnasında ucuzluk arayışına giden şirketler sele üretimine plastik ve diğer sentetik maddeleri soktular. Plastikten üretilen seleler, deriye göre çok daha ucuza malolmakta ve yeni bir plastik sele, yeni bir deri seleye göre ilk başlarda görece rahatlık sağlamaktaydı. Plastik selelerin dayanıksız olmaları ve bakteri oluşumuna engel olamamaları sebebiyle seleler bisikletin en sık değiştirilen parçaları arasındadır.

Üretim maddesine göre seleler 3`e ayrılırlar.

  1. Deri seleler.
  2. Plastik ve diğer sentetik maddelerden üretilen seleler.
  3. Karbon seleler. Karbon çok yüksek maliyetli olmasına rağmen sağladığı aşırı hafiflik sebebiyle yarışçılar ve hafiflik meraklısı bisikletçiler tarafından tercih edilmektedir


Kaynakça

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Sele maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar