Tef

Tef

Tef, yuvarlak bir tahta kasnağın bir veya iki yanına deriden bir örtü geçirilerek yapılan ve parmak vuruşlarıyla çalınan

TEF (türkçe) anlamı

zilli bir kasnağa geçirilmiş kursak zarından oluşan çalgı.

TEF (türkçe) anlamı

1. Zilli bir kasnağa geçirilmiş kursak zarından oluşan çalgı:
Davul deÄŸiÅŸmiÅŸ
2. tef deÄŸiÅŸmiÅŸ
3. kemençe bambaşka bir çalgı olmuştu.- T. Buğra.

TEF (türkçe) ingilizcesi

1. [Tef]n. tambourine,

TEF (türkçe) fransızcası

1. tambourin [le]
2. tambour de basque

TEF (türkçe) almancası

1. n. Tambourin
2. Tamburin
Tef, yuvarlak bir tahta kasnağın bir veya iki yanına deriden bir örtü geçirilerek yapılan ve parmak vuruşlarıyla çalınan müzik aleti.

Tef, Türk musikisinde bir usul vurma aletidir. Bir çeşit açık davul olan tefin çeşitli şekillerine eski kavimlerde de rastlanır. Araplar`dan İspanya yoluyla Avrupa`ya geçmiş ve adına ``tambour de basque`` denmiştir. Orkestraya da girmiştir. Türk musikisinde, fasıl şefi olan ser hanendenin veya birkaç hanendenin elinde bulunur. Parmak vuruşlarıyla usul tutulur. Her vuruşta, kasnaktaki ince pirinçten 8 çift küçük zil tınlar.

İç Bağlantılar

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Tef maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar