Çavdar Tarlasında Çocuklar

Kısaca: Çavdar Tarlasında Çocuklar (Özgün adıyla: The Catcher in the Rye), J. D. Salinger`in romanıdır. Birleşik Devletler`de ilk olarak 1945 ve 1946 yıllarında seri olarak yayımlandı. İngiltere ve ABD`de ise 1951'de bir kitap olarak basıldı. "Modern zamanların başyapıtı" olarak değerlendirilen bu eser, "ahlak dışı" ve "açık seçik" bulunduğundan ABD'nin birçok tutucu bölgesinde uzun süre yasaklı kaldı. ...devamı ☟

Çavdar Tarlasında Çocuklar
Çavdar Tarlasında Çocuklar

Çavdar Tarlasında Çocuklar (Özgün adıyla: The Catcher in the Rye), J. D. Salinger`in romanıdır. Birleşik Devletler`de ilk olarak 1945 ve 1946 yıllarında seri olarak yayımlandı. İngiltere ve ABD`de ise 1951'de bir kitap olarak basıldı. "Modern zamanların başyapıtı" olarak değerlendirilen bu eser, "ahlak dışı" ve "açık seçik" bulunduğundan ABD'nin birçok tutucu bölgesinde uzun süre yasaklı kaldı. Hala bazı Amerikan kütüphanelerinde yasaklı kalmasına rağmen, kitabın yasaklanması günümüzde ilginç bir hal almıştır: ABD'de lise düzeyinde en çok yasaklanan kitap olmasına rağmen aynı zamnada en çok okutulan kitaptır.

Kitap, anti-kahraman Holden Caulfield`ın okuldan atılmasıyla başlayan süreci Holden`ın kendi ağzından anlatır.

Özet

Hikaye ilk ağızdan anlatılır. Holden Caulfield`ın üç gününü kapsayan kitap, Holden`ın okuduğu Pencey Prep`ten yılbaşından (tahminen 1949) hemen önce kovulmasıyla başlar. Daha önce üç okuldan daha kovulmuştur ve bu sefer ailesiyle yüzleşmemek için eve gitmek istemez. İlk önce eski tarih hocası Mr.Spencer`ı ziyaret eder. Canını sıkan hocasından kurtulan Caulfield, yurda döner fakat orada da başta yakışıklı ve atletik Stradlater olmak üzere yurt arkadaşlarıyla kapışır ve orayı da küfürler savurarak terk eder.

New York City`de içmiş şekilde gezmeye başlayan Caulfield, tanıdıklarıyla rastlaşır. Sürekli olarak etrafındaki her insanın "samimiyetsiz/yapmacık (phony)" olduğunu söyleyen Caulfield sonunda bir otele çekilir ve bekaretini kaybetmek için bir pezevenkle kız konusunda anlaşır. Odasına yaşıtı olduğunu tahmin ettiği bir kız gelir fakat nedense sevişmek istemeyen Holden yüzünden işler yolunda gitmez ve pezevenk fazladan 5$ daha alır. Holden daha sonra eski kız arkadaşlarından Sally Hayes ile çıkmaya karar verir ve onu arar. Beraber tiyatroya ve buz pateni yapmaya giderler. Sonunda dayanamayan Caulfield kıza hakaret eder. Sally kaçtıktan sonra Caulfield bunalmış bir şekilde, ailesine çaktırmadan kız kardeşi Phoebe`yi görmek için eve gider. Küçük kız kardeşi ona yılbaşı için para verir, ailesi geldiği anda da evden kaçar.

Kitabın sonlarına doğru, Holden güvendiği tek hoca olan Mr.Antolini`nin evine gider. Hocası ona geleceği için mantıklı ve yararlı öğütler verir. Uyumaya başlayan Caulfield gözlerini açtığında hocasının onun alnını okşadığını görür. Neden bunu yaptığı kitapta tam açıklanmasa da Holden bunu hocasının eşcinsel eğilimlerine yorar. Evden kaçan Holden, bir tren istasyonunda uyuya kalır, sabah kalktığında da Batı`ya doğru otostop çekip gitmeyi kafasına koymuştur. Tanıdığı bütün insanlardan kaçıp vardığı yerde sağır taklidi yaparak bambaşka bir hayat sürecektir. Fakat önce bitirilmesi gereken bir iş vardır, kız kardeşinin parasını geri vermek.

Holden, Phoebe`nin okuluna gider ve sekretere kız kardeşini öğle tenefüsünde Mumya Müzesi`nde beklediğine dair bir not bırakır. Phoebe, Holden`ın yanına vardığında elbiselerle dolu bir bavul taşımaktadır, niyeti bellidir ağabeyiyle birlikte gitmek. Holden sertçe reddeder, kız kardeşine kötü örnek olduğunu düşünmeye başlamıştır artık. Phoebe ona küser ve Holden gitmekten vazgeçtiğini söyler, kız kardeşini bir lunaparka götürür. Atlı karıncaya binen Phoebe, Holden`ı neredeyse ağlatacak kadar mutlu eder.

Holden Caulfield`ın hikayeyi anlatması burada bitiyor. Günümüze dönerek olaylardan sonra hastalandığını, şu anda bir psikaytrist ile görüştüğünü ve sonbaharda okula gideceğinden bahsederek kitabı sonlandırıyor.

Karakterler

 • Holden Caulfield. Hikayenin anlatıcısı. Olaylar 16 yaşındaki Holden`ın gözünden anlatılmaktadır ve zaman zaman olayların gelişimi hakkında okuyucuya yalan söylemektedir.
 • Phoebe Caulfield. Holden`ın ufak kız kardeşi. Zaman zaman Phoebe`ye sinirlenir Holden, fakat kardeşi henüz masumiyetini kaybetmediğinden onu hiçbir zaman "yapmacıklıkla" suçlamaz.
 • Allie Caulfield. Allie, Holden`ın ölen erkek kardeşidir. Neden öldüğü kitapta hiçbir zaman açıklanmaz, fakat ölümü büyük olasılıkla Holden`ın yaşadığı vahşi ergenlik sürecinin önemli tetikleyicilerinden biridir.
 • D. B. Caulfield. D.B., Holden`ın ağabeyidir. Hollywood için senaryo yazmaktadır ve yazdıkları çok satılmaktadır. Holden bunlardan hoşlansa bile bunu açıkça belirtmez, çünkü bu öyküler çok satmıştır ve ağabeyi yapmacıktır.
 • Robert Ackley. Caulfield`ın oda arkadaşı. Sivilceli bir yüze sahiptir, daha mahçup olması gerekirken aksine karakter olarak da sinir bir kişiliğe sahiptir.
 • Jane Gallagher. Jane kitapta hiçbir zaman gözükmez, fakat anlaşılan odur ki Holden`ın gerçekten bir şeyler hissettiği tek insan odur. Jane`i "yapmacık" olarak değerlendirmez fakat arada geçen zamanda yapmacık olabileceğini içten içe düşündüğünden onunla karşılaşmaktan korkar.
 • Ward Stradlater. Stradlater, Holden`ın yakışıklı ve popüler oda arkadaşıdır. Cinselliği yaşamış okuldaki ender çocuklardan biridir. Holden rastlantı sonucu Stradlater`in Jane ile dışarı çıkacağını duyunca kriz geçirir ve Stradlater`a saldırır.
 • Mr. Spencer. Mr. Spencer, Holden`ın Pencey Prep`teki tarih öğretmeni. Aslında kötü bir insan olmayan Spencer, Holden`a sürekli "oyunu kurallarına göre" oynamaktan bahseder.
 • Mr. Antolini. Caulfield`ın eski İngilizce hocası. Mr. Antolini de olgunluk ve yaratıcılık üzerine Holden`a yararlı sayılabilecek bir konuşma yapar, fakat geceleyin Holden`ı okşaması Holden`ın bunu homoseksüel bir hareket olarak düşünmesine yol açar.
 • Carl Luce. Carl eski okuldan arkadaşıdır. Holden ile bir barda buluşur fakat Holden`ın ergenlik hezeyanlarına dayanamarak kendinin bunları çoktan aştığı düşüncesiyle onu terk eder.
 • Sally Hayes. Holden`ın çıkma teklifi ettiği kızdır, fakat bu teklif sırasında Holden çok ciddi değildir ve bir anda Sally`e hakaretler yağdırmaya başlar.
 • George Andover. Sally ile Holden tiyatroya gittiklerinde Sally`nin arkadaşı George ile karşılaşırlar. Holden aralarındaki konuşmaya tanık olur ve ikisinden de bir anda nefret eder.
 • Maurice. Edmont Oteli`ndeki asansörcü çocuk. Aynı zamanda kadın pazarlayan Maurice, Holden`ın üstüne giderek ayarladığı kadın karşılığında Holden`dan fazla para alır.
 • Sunny. Genç bir fahişedir. Otelde Holden`ın odasına gelir fakat Holden Sunny ile sevişmekten kaçınır
 • Ossenberger. Holden`ın okulu Pencey Prep`ten mezun zengin bir iş adamı.
 • Ernest Morrow. Ernest`in annesiyle trende karşılaşan Holden, annesine oğlunun çok duyarlı bir çocuk olduğunu söyler bu annesinin çok hoşuna gider fakat okuyucuya tam tersine Ernest`in tanıdığı en büyük hödüklerden biri olduğundan bahseder.
 • Anne Louise Sherman. Holden`ın eski kız arkadaşı.
 • Valencia. Valencia, The Wicker Bar`daki kadın. Holden onunla ilgilenir, fakat ciddiye alınmaz.
 • Faith Cavendish. Holden`ın New York City`de canı sıkılıyorken telefonla aradığı kadın. Herkesle kolayca seviştiği söylenen bu kadını Holden ikna edemez ve telefonu kapatır.
 • Eddie Birdsell. Birdsell, Faith`ı tavlamanın kolay olduğunu Holden`a söyleyen kişi.
 • Ernie. Ernie New York`ta bir barda piyano çalan kişi. Ernie`nin oldukça yetenekli olduğunu düşünen Holden bir yandan onu "yapmacık"la suçlar, çünkü Ernie insanların önünde kendi yeteneğini sergiler ve tebrikleri memnuniyetle kabul eder.
 • Horwitz. Holden`ın bindiği taksinin şöförü. Aralarında "ördeklerin kışın nereye gittiği" konusunda bir muhabbet geçer.
 • Lillian Simmons. Lillian Simmons, D.B. Caulfield`ın eski arkadaşı. Holden barda karşılaşmıştır.
 • Hazle Weatherfield. Phoebe Caulfield`ın hikayelerinde uydurduğu karakter.
 • Rudolf Schmidt. Rudolf Schmidt Pencey Prep`teki kapıcı.
 • Jim Steele. Holden`ın uydurduğu başka bir kimlik.
 • Arthur Childs. Whooton`dayken Holden ile tenis ve spor hakkında konuşmuş çocuk. Muhabbete bir anda Katolik Kilisesi`nin nerede olduğunu sokması Holden`ın çocuktan soğumasına neden olmuştır.
 • James Castle. James Castle, Holden Whooton`dayken intihar eden çocuk. Castle`ın düştüğünü duyduğu sırada Holden duş almaktaydı, ses o kadar güçlüydü ki bunun bir masa veya radyo falan olabileeğini düşünmüştü. Castle`ın cansız bedenini yerden kaldırırken Mr. Antolini onu kucaklamaya cesaret eden tek kişiydi.
 • Phil Stabile. James Castle'ın intiharından sorumlu olan kişi. Phil Stable arkadaşlarıyla birlikte James`in odasına dalmış ve çocuğu daha önce söylediği birkaç sözü geri almak için zorlamıştır. Castle da geri almayı reddetmiş ve kendini camdan aşağı atmıştır.
 • Ed Banky. Pencey`deki beyzbol hocası, zaman zaman arabasını öğrencilere vermektedir.
 • Fredrick Woodruff. Holden Pencey`den ayrılırken onun 90 dolarlık daktiloyu 20 dolara alan kişi
 • Mal Brossard. Holden`ın bir tanıdığı. Holden`ın Pencey`deki son gecesinde beraber sinemaya gitmişlerdir.
 • Mr. Haas. Elkton Hills okulunun müdürü. Holden`a göre aşağılık bir sahtekar çünkü daha gariban, komik giyinişli velilerle konuşmayı fazla istemez.
 • Dr. Thurmer. Pencey Prep`in müdürü.
 • Selma Thurmer. Pencey Prep`in müdürnün kızı. Pencey`in maçlarını izlemeye gider ve Holden ile de aralarında bir sefer bir diyalog geçmiştir.
 • Pete. Holden'ın apartmanındaki asansör bakıcısı.

Zaman

Olayların 1940`ların sonu 1950`lerin başı gibi geçtiği açıktır, kitapta bu dönemde yazılmıştır. Holden`ın kardeşi Allie`nin ölüm tarihi 18 Temmuz 1946 olarak verilir, o sıralarda Holden on üç yaşındadır. Kitaptaki olaylar ise Aralık 1949 tarihinde geçmektedir, fakat kitabın sonunda bahsedilen bugünkü durum 1950 yazıdır. Yılbaşının pazar gününe denk geldiği düşünülürse kitabın büyük bir bölümünü kapsayan iki günün 18 ve 19 Aralık olduğu tahmin edilir.

Kaynak

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Çavdar Tarlasında Çocuklar Resimleri

Gönülçelen
3 yıl önce

Gönülçelen kelimesinin geçtiği birçok madde mevcuttur : Gönülçelen (The Catcher in the Rye), Amerikalı yazar J. D. Salinger'in romanı. Gönülçelen, 2010-2011...

Ben Deliyim
6 yıl önce

eserin büyük bir kısmı sonraki yıllarda yazarın tek romanı olan Çavdar Tarlasında Çocuklar'da çok küçük değişiklikler yapılarak kullanılmıştır. Ben Deliyim...

Holden Caulfield
6 yıl önce

büyüklüğün getirdiği sorumluluklar içinde kaybolarak bir çöküşe geçer. Çavdar Tarlasında Çocuklar da Holden'ın bu süreçteki deneyimlerini anlatır. Holden Caulfield...

Holden Caulfield, J. D. Salinger, Çavdar Tarlasında Çocuklar (kitap)
Bovling Toplarıyla Dolu Okyanus
6 yıl önce

yayınlanmamış bir öyküsüdür. Eser, yazarın tek romanı olan Çavdar Tarlasında Çocuklar'da Allie olarak tanıtılan Kenneth Caulfield'ın ölümünü anlatır...

Fransa'da Bir Çocuk
6 yıl önce

Salinger'ın başta Çavdar Tarlasında Çocuklar olmak üzere Caulfield'ları anlattığı çalışmalarındaki benzer tarz ve mesajlar vardır. Fransa'da Bir Çocuk İkinci Dünya...

Madison Dışındaki Küçük Ayaklanma
6 yıl önce

böyle bir şeye rastlanmaz. Madison Dışındaki Küçük Ayaklanma ile Çavdar Tarlasında Çocuklar arasındaki bazı farklar aşağıda listelenmiştir: Küçük Ayaklanma'yı...

Çocuklar Taburu
6 yıl önce

erle evlenir. Bernice de tıpkı Çavdar Tarlasında Çocuklar'ın kahramanı Holden Caulfield gibi atlıkarıncadaki çocukları izlemeyi sevmektedir. Öykünün atlıkarıncada...

My Foolish Heart
6 yıl önce

Filmin yapımcılarının öyküye sadık kalmamaları, Salinger'ın Çavdar Tarlasında Çocuklar gibi ünlü eserleri de dahil olmak üzere hiçbir eserinin uyarlanmasına...