cin

her şekle girebilen, ateşin alev kısmından yaratılmış, gözle görülmeyen mahlûklar. Lügatta cin, cinnet, cinân, cennet, cenân ve cenin gibi Arapçada (C, N) harfinden meydana gelen kelimeler “örtülü”demektir. Cennet denilen yer, meyveler, çiçekler, güzel kokularla örtülü olduğundan, bu isim verilmiştir. Delilere, mecnûn denilmesi de, aklı örtülü olduğundandır. Cin denilen mahlûklar da, gözden örtülü olduğu, görülmediği için, cin denilmiştir. Cin, cinnîler demektir. “Peri”, Farsçada cin demektir.

CIN (türkçe) anlamı
1. (Bak Cinn)
CIN (türkçe) anlamı
2. masallara ve kimi inançlara göre
3. göze görünmeyen yaratık
4. pamuklu
5. kalın kumaştan giysi ya da pantolon.
6. akıllı
7. zeki
8. buğday
9. arpa
10. yulaf gibi tanelerden çıkarılan ve ardıçla kokulandırılan bir tür alkollü içki.
CIN (türkçe) ingilizcesi
1. [Cin]n. genie
2. demon
3. sprite
4. clever person
5. gin
6. white satin
7. elf
8. Geneva
9. gnome
10. goblin
11. gremlin
12. hob
13. hobgoblin
14. Hollands
15. jinnee
16. puck
17. n. China
18. adj. China
19. Chinese
CIN (türkçe) fransızcası
1. (içki) gin [le]
2. génie [le]
3. lutin [le]
CIN (türkçe) almancası
1. n. Butz
2. Dschinn
3. Geist
4. Gespenst
5. Gin
6. Jeans
7. Jeansstoff
8. Troll

Cin nüfusu bir milyar üç yüz yetmiş bir milyon iki yüz yirmi bin kişi

2015 yılı verilerine göre Cin'in nüfusu 1,371,220,000 kişidir. 1960 yılında 667,070,000 olan Cin'in nüfusu, 1970 yılında 818,315,000, 1980 yılında 981,235,000 ve 1990 yılında 1,135,185,000 kişi olmuştur. Cin'in 2000 yılı nüfusu ise 1,135,185,000 kişiydi.

Cin hakkında detaylı bilgi

her şekle girebilen, ateşin alev kısmından yaratılmış, gözle görülmeyen mahluklar. Lügatta cin, cinnet, cinan, cennet, cenan ve cenin gibi Arapçada (C, N) harfinden meydana gelen kelimeler “örtülü”demektir. Cennet denilen yer, meyveler, çiçekler, güzel kokularla örtülü olduğundan, bu isim verilmiştir. Delilere, mecnun denilmesi de, aklı örtülü olduğundandır. Cin denilen mahluklar da, gözden örtülü olduğu, görülmediği için, cin denilmiştir. Cin, cinniler demektir. “Peri”, Farsçada cin demektir.

Bütün mahluklar, elementlerden yapılmış olup, enerji taşırlar. Mahluklar görülen ve görülmeyen diye ikiye ayrılır.Normal fizik şartlarında, katı, sıvı halinde bulunan varlıkları ve renkli gazları görmek mümkün olduğundan, bunlardan yapılmış cisimler de görülür. İnsanda, katı maddeler ve su çok bulunduğundan insan görünür. Ot ve hayvanlar da aynı şekildedir. Cinniler, havadan ve ateşten meydana gelmiştir. Bunun için cin görünmez. İnsanlar toprak maddelerinden yaratıldığı halde, Allahü teala, bu maddeleri organik ve organize hale, et ve kemiğe çevirmektedir. Melek ve cinler ise, alev şekli değişerek onlara mahsus latif, her şekle dönebilen bir hale gelmiştir. Alevin zulmani (karanlık) olanından cin, nurani olanından melekler yaratılmıştır. Melek ile cin, yaratılış bakımından birbirine yakındır. Melekler, muhteremdir, kıymetlidir. Cin, hakirdir, kıymetsizdir.Meleklerin, cinlere yakınlığı, insanın hayvana yakınlığı gibidir. İnsanların üstün olanları, melekten kıymetli; cin de hayvandan kıymetlidir.

Cin hakkında bilgi her peygamberin kitabında vardır. Cinler, Süleyman aleyhisselamın emriyle iş görürlerdi. Cinnilerin varlığı Kur’an-ı kerimde açıkça bildirilmiştir. Zariyat suresinin 56. ayetinde mealen; “İnsanları ve cinnileri ancak, beni bilip itaat, ibadet etmeleri için yarattım.” buyruluyor. Er-rahman suresi, 74. ayetinde, iman eden cinnin Cennet’e gireceği bildiriliyor. Cinlere inanmayan, kabul etmeyen, başka şekillerde manalar vermeye çalışan İslam dininden çıkar. Cinnilerde erkeklik ve dişilik olur. Evlenmeleri, evleri, yemeleri, içmeleri, üremeleri, ölmeleri, Muhammed aleyhisselamın onlara da peygamber olduğu, Kur’an-ı kerimi dinledikleri, Mekke-i mükerremede ve Medine-i münevverede toplandıkları ve Peygamber efendimizin onlara Kur’an-ı kerim okuduğu, ibadet ettikleri, sadaka verdikleri, iyi işlerine sevap verildiği, cin kafirlerinin Cehennem’e, müminlerinin ise Cennet’e gireceği din kitaplarında bildirilmiştir. Bunların da insanlar gibi müminleri, kafirleri ve fasıkları bulunmaktadır. Kafir ve fasık olanları insanlara zarar yaparlar. Muhafaza melekleri insanı cinden koruduğu gibi, ayet-i kerime ve dua okuyarak, Allahü tealaya sığınanlara da bir şey yapamazlar. Âyet-el kürsi, İhlas, Mu’avvizeteyn ve Fatiha surelerini sık sık okumak da insanı cinden muhafaza eder. Yalnız bunlardan fayda görmek için inancın düzgün olması gerekir.

İbn-i Sina, sar’a hastalığını anlatırken cinden bahsetmektedir. Diyor ki:“Hastalıklara birçok maddeler sebeb olduğu gibi, cinnin hasıl ettiği hastalıklar da vardır ve meşhurdur. Cin, insan vücuduna girerek sar’a hastalığına sebeb olmaktadır.”

Şarkı Sözleri

Ezginin Günlüğü tarafından söylenen cin adlı şarkının sözleri.ne gören var ne bilen
bir kokuyum büyülü
yelle savrulup gelen
ne diriyim ne ölü

ne gören var ne bilen
bir düş, ya bir düşünce
düğüm çözülür hemen
elimi değdirince

ne okur ne anlarsın
en iyi kafaların
ne kolay yanılması

ne gören var ne bilen
çıplak bir göğüs birden
iki gömlek arası

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Cin Seddi

Çin Seddi, Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanır. Dünyanın en uzun savunma duvarıdır.

Cin Seddi (grup)

Cin Seddi / Rock Müzik Grubu / 2003

Cin Baykuşu

Cin baykuşu (Micrathene whitneyi), baykuşgiller (Strigidae) familyasından Meksika'da ve ABD'nin güneybatısında yaşayan baykuş türü. Kaktüslü çöllerde en bol bulunan kuşlardandır, ayrıca ormanlık alanlarda, bozkırlarda ve nemli savanlarda da görülür.

Hristiyanlık'ta Cin

Cin;(Arapça: جن ) modern veya antik birçok din ve inanışta, İbrahimi dinler de dahil, bulunan bir tür ruhani mitolojik yaratıktır. Farklı inanışlarda farklı karakteristiklere ve özelliklere sahiptir.

Kitabı Mukaddes'te Cin

Cin;(Arapça: جن ) modern veya antik birçok din ve inanışta, İbrahimi dinler de dahil, bulunan bir tür ruhani mitolojik yaratıktır. Farklı inanışlarda farklı karakteristiklere ve özelliklere sahiptir.

İslam'da Cin

:``Bu madde İslam dinindeki cin anlayışı hakkındadır. Genel olarak cin anlayışı için Cin maddesine bakınız.``

Cin (anlam Ayrım)

Cin şu anlamlara gelebilir:

Cin (ruhani Yaratık)

Cin;(Arapça: جن ) modern veya antik birçok din ve inanışta, İbrahimi dinler de dahil, bulunan bir tür ruhani mitolojik yaratıktır. Farklı inanışlarda farklı karakteristiklere ve özelliklere sahiptir.

Turgay Cin

Turgay Cin Türk akademisyen.

Cin Ali

Cin Ali, Türkiye'de ilkokul öğrencilerine okumayı kolay öğretmek amacıyla geliştirilmiş 10 kitaplık hikâye serisinin kahramanı. Cin Ali, 1970’li ve 80’li yıllarda ilköğrenime yeni başlayan çocukların en gözde kahramanı olmuştur, halen yayınlanmaktadır.

Halil Cin

Prof.Dr.Halil Cin (d. 1942, Gülnar, Mersin, Türkiye), Türk hukukçu, akademisyen, siyasetçi.

Cin (anlam Ayrımı)

Cin şu anlamlara gelebilir:

Cin (içki)

Cin, ilk olarak 1600'lü yılların ortalarında Hollanda'da Dr. Franciscus de la Boe tarafından üretilen cin adını ana aroması olan Felemenkçe "genever (ardıç)" kelimesinden türetilen ardıç meyvesinden almıştır. Cin temelde tahıllar, ardıç meyvesi, anason, kişniş, melekotu ve ...

Fiat Cinquecento

Fiat Cinquecento ( İtalyanca'da beşyüz demektir ) İtalyan üretici Fiat'ın 1991 ile 1998 yılları arasında ürettiği otomobil modelidir. Bir dönem reklamlarına Michael Schumacher çıkmıştır. 1996 yılında sporting modelide çıkan bu araç, 1998 yılında bantlardan kalkmıştır.