Grand Theft Auto: San Andreas

Kısaca: Grand Theft Auto: San Andreas, Rockstar North tarafından tasarlanan, Rockstar Games tarafından dağıtılan Grand Theft Auto serisinin bir parçasıdır. Oyun, 2002'de GTA 3'ün PC versiyonu için piyasaya çıkarıldıktan birkaç gün sonra PlayStation 2, PC ve Xbox versiyonları için piyasaya çıkarılacağını duyuruldu. ...devamı ☟

Grand Theft Auto: San Andreas
Grand Theft Auto: San Andreas

Diğer anlamı|San Andreas
Infobox CVG
| title = Grand Theft Auto: San Andreas | image = | developer = Rockstar North | publisher = Rockstar Games
Capcom (Japonya) |series = Grand Theft Auto |engine= RenderWare | released | genre = Aksiyon-Macera | modes = Tek Kişi
Multiplayer (PS2)(PC) | ratings = BBFC: 18
ESRB: M
OFLC : MA15+ | platforms = PlayStation 2
Windows
Xbox | media = DVD | requirements | input

GTA: San Andreas, Rockstar Games`in GTA serisinin 5. oyunu. Selefleri Vice City ve GTA III`ten büyük haritası ve çete sistemiyle ayrılan San Andreas, Amerika Birleşik Devletlerinde birçok kez mahkemeye verildikaynak göster. GTA serisinin şiddetine bir de ağır küfür ve cinsellik eklenince San Andreas dava konusunda önceki dört oyunu da geçti. Fakat buna rağmen bütün eleştirmenlerden istisnasız 90 ve üstü notlar alan San Andreas çıktığı üç platformda da çok büyük rakamlara ulaştıkaynak göster.

Oyun, ana karakter Carl "CJ" Johnson`ın 1992 yılında annesinin cenazesine dönmek için San Andreas`a geri dönüşüyle başlıyor. Çetesi Grove Street Families`in dağıldığını öğrenen CJ, temelli dönmeye karar verir.

Oyunun en büyük farklarından biri eklenen karakter geliştirme özellikleri. Belirli yetenekleri belirli şekillerde geliştirebilmenin dışında karakterin görünüşünü de değiştirebiliyoruz.

Oynanış

up Mount Chiliad, PC version.] Los Santos`ta, az para ve düşük özelliklerle başladığımız oyunda, zaman ilerledikçe yeni dükkanlar açarak yeni kıyafetler, yeni şehirler açarak yeni yan görevler elde edebiliyoruz. Mesela San Fierro şehrini açtığımız zaman vale görevlerini de açabiliyoruz, gereken görevi yaptığımızda. Oyundaki araba çeşidi arttırılmış, ve bu sefer bölgelere göre arabalar görebiliyoruz. Mesela bir kasaba yöresinde limuzinler görmemizin imkanı yok, onun yerine dağ bisikletleri, kros motorsikletleri ve pikaplar gözümüze çarpıyor. Uçaklar ise geri dönmüş, ve havaalanlarından bir Boeing bile havalandırabiliyoruz. Silah çeşidinde Vice City`den pek bir değişiklik yapılmamış. Oynanıştaki bir diğer değişiklik ise kız arkadaş edinebilme. Bir kızı evinden alıp stadyuma, restorana, veya başka bir fantezisi varsa onu yerine getirmeye götürebiliyoruz.

Bölgeler

Oyunda üç ana şehir var, fakat bu ana şehirler GTA III`teki gibi tek bir köprüyle aşılacak denli değiller. Bir şehirden diğerine giderken dağlar, köyler, tepeler ve çöller aşabiliyoruz.Her şehrin değişik insanları ve değişik binaları var. Üstelik bir şehirde bir uçtan bir uca dolaşırken bile farkediyor bu, mesela Los Santos`un Downtown/Şehir Merkezi bölgesinde takım elbiseli adamları görürken, Idlewood`da çete elemanları ve fahişelerle karşılaşıyoruz. Las Venturas`ın çöl alanlarında kimseleri bulamazken, kumarhane bölgelerinde Elvis taklitçileriyle selamlaşabiliyoruz.

Los Santos

``Ana madde Los Santos``.

Oyuna başladığımız Los Santos`un üç ayrı ana bölgesi var. Orta-kuzeydeki zengin bölgeleri diyebileceğimiz Vinewood, şehir merkezi Downtown, kuzeydeki kasaba bölgeleri. Bu şehirde suç oranı acayip derecede yüksek. Buraya iki kere geliyoruz. Oyunun ilk geldiğimiz bölümünde açık dükkanlar Binco, Pro-Laps ve sub-urban, ikincisinde ise Didier Sachs açılıyor. Spor Salonu ise boks hareketleri öğretiyor. Los Angeles Downtown`ın güneyinde kalan Compton, Longbeach gibi çetelerin ve rapçilerin kol gezdiği arka mahallelerde yaşıyoruz.90`larda altın çağını yaşayan hiphop kültürünü yaşamak da oyuna ayrı bir zevk katmış.

San Fierroİkinci şehrimiz San Fierro`nun iki ana bölgesi var, ana şehir, ve Mount Chiliad`ın çevresi. Ana şehir yokuşlara dolu ve tramvaylara dikkat etmek gerek. Burada açılan dükkan Zip. Spor Salonu karete hareketleri öğretiyor. San Francisco ve Kuzey Califonia baz alınmış.

Las VenturasÜçüncü şehrimiz Las Venturas. Çölün ortasındaki vaha gibi olan kumarhane bölgesi dışında yaşanabilecek bir yer yok, ama yine de ilginç birşeyler elbette bulunabilir. Mesela Area 69, veya hayalet kasabalar.Bu şehirin ise 4 bölgesi var. Bunlar; Batıdaki yarı zengin bölge, Kuzeydeki zengin bölge, ortadaki Strip bölgesi(Kumarhanelerin olduğu yer) ve Güneydeki Rock&Metal ağırlıklı bölge. Geri kalan Batı bölgelerine de "Bone Country" deniliyor. Bu şehirde Victim açılıyor, ve spor salonu sokak dövüşü öğretiyor. Las Vegas ve Nevada baz alınmış.

Karakterler

Bakınız San Andreas oyunundaki karakterler.
 • Oyunda birçok karakter var. Önceki oyunlara kıyasla siyahi karakterlerin büyük bir artış gösterdiği San Andreas`ta belli başlı karakterler ana karakterimiz Carl "CJ" Johnson (seslendiren: Chris "Young Maylay" Bellard), onun kardeşileri Sean "Sweet" Johnson (s: Faizon Love) ile Kendl Johnson (s: Yo Yo), başımıza bela olan C.R.A.S.H. elemanları Frank Tenpenny (s: Samuel L. Jackson) ve Eddie Pulaski (s: Chris Penn), kankalarımız Melvin "Big Smoke" Harris (s: Clifton Powell) ve Lance "Ryder" Wilson (s: MC Eiht), ünlü rapçi Madd Dogg (s: Ice T), Kendl`ın sevgilisi Cesar Vialpando (s: Clifton Collins Jr.) hippi The Truth (s: Peter Fonda), ve gizemli adam Mike Toreno (s: James Woods). Eski oyunlardan Catalina ve Claude (GTA III), Ken Rosenberg, Kent Paul, Candy Suxx ve Avery Johnson (Vice City) San Andreas`ta görebileceğimiz karakterlerden.Ayrıca bir bölümde uyuşturucu pazarlayıcısı olarak karşımıza çıkan B-Dub isimli karakteri de şu anda West Coast hiphop`ın en iyilerinden olan The Game seslendirmiş.


Çeteler

Oyunda üç şehirde de değişik çeteler bulunuyor. Los Santos`ta Rolling Heights de Ballas, Los Santos Vagos ve Grove Street Families isimli üç çete varken, San Fierro`da San Fierro Rifas, Wu Zi Mu`nun Çinli çetesi Triads ve Vietnamlı Da Nang Boys çetesi bulunmakta. Las Venturas`ta ise kumarhaneler arasında tabir-i caizse bir soğuk savaş yaşanırken sokaklar ise üç İtalyan ailenin üyeleriyle doluyor,bunlar;Leone Ailesi,Sindacco Ailesi ve Forelli Ailesidir.Grove Street aileleri Carlın arkadaşları da Grove Street ailelerindendir.Los Santos Vagos daha çok sahil bölgelerinde takılır.Ballas ın sokak çatışalarında çok fazla adı geçer.Komiser Tennpy Ballas larlar iş birliği yapar.Grove ise haritadan silinmekten Carl Johnson sayesinde kurtulur.

Konu

Los Santos`ta annesinin ölümü üzerine geri dönen ve çetesini diriltmeye uğraşan CJ, zaman ilerledikçe gerçek düşmanlarının onlar ve karşı çeteden daha büyük olduğunu görür. Oyunun ilk birkaç görevi GSF`i güçlendirme temelli iken, Los Santos`un son görevlerinde savaşı Ballas cephesine taşınıyor. Fakat Ryder ve Smoke`un ihaneti yüzünden CJ hapse düşüyor ve Tenpenny ile Pulaski`nin esiri olarak San Fierro`ya bırakılıyor. San Fierro`da ilk başta Cesar`ın kuzeni Catalina`yla fırtınalı bir ilişki yaşıyor, ardından Truth ile tanışıp ana şehre iniyor.CJ Ana şehirde Wu Zi Mu`ya Vietnamlıları yenmesinde yardımcı oluyoruz, o da bize Las Venturas`taki kumarhanesinden pay veriyor. Kumarhanenin işlerini yaparken Toreno isimli bir adam, bizi kardeşimizin canıyla tehdit ederek istediklerini yaptırıyor. Madd Dogg`un hayatını kurtardıktan sonra onun menajeri oluyoruz, ve Los Santos`a geri dönüyoruz. Toreno, en sonunda kardeşimizi bırakıyor, ve onu hapishaneden alıyoruz. Los Santos`u Ballas`ın elinden geri almamızı isteyen kardeşimizle beraber birer birer bölgeleri ele geçirip Smoke ve Tenpenny`nin peşine düşüyoruz. Onları öldürüp Los Santos`un hakimi olarak oyunu bitiriyoruz.

Sesler ve Müzikler.

Oyunda 90`ların başında popüler olan bütün türlere özel radyolar mevcut. Oyuna şarkısını veren ünlü isimler arasında Rage Against the Machine, Snoop Dogg, Tupac Shakur, Ice T (seslendirme de yapmakta), Guns `n` Roses, David Bowie, KISS, Lynyrd Skynyrd ve N.W.A. Oyundaki radyolar şöyle:
 1. WCTR (Sohbet kanalı)
 2. Master Sounds 98.3 (Rare groove)
 3. K-Jah West (Reggae)
 4. CSR (Soul)
 5. K-DST (Klasik Rock)
 6. Radio X (Alternative Metal, Hard Rock)
 7. Radio Los Santos (West Coast HipHop)
 8. Playback FM (Klasik HipHop)
 9. K-Rose (Country)
 10. Bounce FM (Funk)
 11. SF-UR (House)


Bu radyolar, eski oyunların aksine, gerçekten haber verebiliyorlar. Bir spikerin yağmur yağacağını haber verdikten sonra gerçekten de yağmur yağdığına şahit oluyoruz. Veya yaptığımız büyük bir iş radyolarda yer bulabiliyor. Mesela Wu Zi Mu`nun kumarhanesinin açılışının haberini Radio X`teki DJ`in arada verdiğini duymanız, veya ünlü olmanıza yardım ettiğiniz OG Loc`un bir röpörtajını Radio Los Santos`ta duyabiliyoruz.

Oyunda çok ünlü oyuncuların seslendirmeleri mevcut. Örnekler Samuel L. Jackson, Chris Penn, James Woods ve Peter Fonda olarak sayılabilir.

Eleştiriler

LEVEL Türkiye, oyuna 98 verdi, ve 100. ay özel sayısında kıdemli editörlerin seçtikleri, kendilerinde en fazla iz bırakan oyunlar arasında gösterdi. PlayStation 2 versiyonu çok olumlu eleştiriler almasına rağmen, PC versiyonu grafik kötülüğü ve bug`lar yüzünden eleştirildi. IGN ve GameSpot 2004`ün en iyileri ödüllerinde, en iyi PlayStation 2 ve en iyi aksiyon oyunu konusunda birleşirken, IGN en iyi hikaye, GameSpot ise en iyi seslendirme ve en komik oyun ödüllerini de layık gördü. 2004 Spike TV Video Oyunları Ödülleri`nde ise San Andreas, en iyi aksiyon oyunu, en iyi karakter performansı (erkek), en iyi soundtrack ve yılın en iyi oyunu seçildi.

Diğer linklerGTA

Kaynaklar

Vikipedi

Gokhan - 2 yıl önce
Geta

ahmet kaya - 2 yıl önce
gta san andreas efsane bir oyun , hiç eksimez!

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Grand Theft Auto: San Andreas Official Soundtrack Box Set
6 yıl önce

Grand Theft Auto: San Andreas Official Soundtrack Box Set, Interscope Records tarafından piyasaya çıkarılan Grand Theft Auto serisinin albümüdür. 29 Ağustos...

Grand Theft Auto: San Andreas karakterleri listesi
6 yıl önce

2004 yılının Ekim ayında piyasaya çıkan Grand Theft Auto: San Andreas oyununun karakterleri listesidir. Oyunda Afroamerikan karakterler ağırlıktadır....

Grand Theft Auto: San Andreas ses parçaları
6 yıl önce

Grand Theft Auto: San Andreas adlı video oyununda 150'den fazla parça ve 11 radyo istasyonu vardır (Rockstar Games lisanslı). Radyo, oyunun hikâyesinin...

Grand Theft Auto III
6 yıl önce

Chatterbox FM Grand Theft Auto: Vice City (2002) Grand Theft Auto: San Andreas (2005) Grand Theft Auto: Liberty City Stories (2005) Grand Theft Auto: Vice City...

Grand Theft Auto 3, 2002, Bilgisayar ve video oyunları, CD, Claude Speed, DVD, GTA, Grand Theft Auto, Grand Theft Auto: Advance, Grand Theft Auto: Liberty City Stories, Grand Theft Auto: San Andreas
Grand Theft Auto 2
6 yıl önce

KGBH Grand Theft Auto 3 (2001) Grand Theft Auto: Vice City (2002) Grand Theft Auto: San Andreas (2005) Grand Theft Auto 4 (2007) Grand Theft Auto V (2013)...

Grand Theft Auto 2, Aralık 25, Bilgisayar ve video oyunları, CD-ROM, Dreamcast, Ekim 22, Ekim 27, Europe, GTA, Grand Theft Auto, Grand Theft Auto: Advance
Multi Theft Auto
3 yıl önce

Multi Theft Auto (MTA), Grand Theft Auto: San Andreas için çıkarılmış bir çok oyunculu oyun istemcisidir. Bu yazılım ile oyuncuların kurduğu sunucularda...

Carl Johnson
3 yıl önce

Carl Johnson ya da kısaca CJ, Grand Theft Auto: San Andreas oyunundaki hayalî baş karakter. Carl Johnson 1987 yılında çete savaşları, uyuşturucu ve yozlaşmış...

Grand Theft Auto (seri)
6 yıl önce

Grand Theft Auto, resmi kısaltması ile GTA, oyun programcısı David Jones ve Mike Dailly, Dan ve Sam Houser kardeşler ile oyun tasarımcısı Zachary Clarke...