--}}

Microsoft Windows

Microsoft firmasının geliştirdiği bir işletim sistemleri ailesinin genel adı. İlk Windows 1981 yılında satışa sunulmuştur.

Windows, kullanıcıya grafik arabirimler ve görsel iletilerle yaklaşarak, programları çalıştırmak, komut vermek gibi klavyeden girdi yazma zorunluluğunu ortadan kaldıran, Microsoft firmasının geliştirdiği bir işletim sistemidir. Windows’ta işlemleri gerçekleştirmek için klavyeden komut girmek yerine aynı işlemler fare kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Microsoft’un ilk işletim sistemi olan MS-DOS’tan farklı olarak Windows’ta aynı anda çok sayıda programla çalışmak mümkündür.

Windows’un program ve uygulamaları standarttır; herhangi bir Windows programını öğrenmeniz, diğer programların büyük bölümünü öğrendiğiniz anlamına gelecektir.

Windows, masaüstü pazarında en yaygın kullanılan işletim sistemi. Herhangi bir Windows sürümünü kullanmak için lisansının satın alınması şarttır. Bu alanda en ciddi rakibi şu anda Linux ve Mac OS X'tir.

Windows tarihçesiWindows ne anlama gelmektedir?

Windows (Türkçe pencereler). Bu pencereler bir bilgisayarın, yazılım ile kullanıcı tarafından kullanımını sağlayan arayüzlerdir. İlk kullanıcı arayüzü 1970 li yıllarda Xerox PARC'da geliştirilen WIMP-Paradigma (Window, Icon, Menu, Pointing-device) projesidir. Bu proje ilk olarak Microsoft Windows tarafından kullanılmıştır.} Bu arayüz Windows Explorer programıdır.

Longhorn kod adlı sürümünün 2006'da piyasaya çıkması bekleniyor.Microsoft 22 Temmuzda Longhorn`u Windows Vista ismiyle piyasaya süreceğini açıkladı.

Windows Sürümleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.