Palladyum

Kısaca: Atom ağırlığı 106,20, atom numarası 46 olan, platin benzeri bir metal. 1803 senesinde işlenmemiş platini saflaştırmaya çalışırken, Wollaston tarafından bulunmuştur. Platin cevherleriyle berâber bulunur. Umûmiyetle altın ve gümüşle alaşımlar hâlinde çıkarılır. En çok Brezilya’da vardır. Kırılgan fakat işlenebilir beyaz bir metaldir. Özgül ağırlığı 11,50 olup, platin serisi metallerin içinde erime noktası en düşük olanıdır (1552°C). Kaynama noktası ise 2500°C dir. ...devamı ☟

palladyum
Palladyum

Atom numarası: 46 Simge: Pd Kütle numarası: 106.4 Kaynama Noktası (C): 3980 Erime Noktası (C): 1552 Yoğunluk: 12 Buharlaşma Isısı: 90 Kaynaşma (Füzyon) Isısı: 4 Elektriksel iletkenlik: 0.093 Isıl iletkenlik: .17 Özgül Isı Kapasitesi: 0.058

Atom ağırlığı 106,20, atom numarası 46 olan, platin benzeri bir metal. 1803 senesinde işlenmemiş platini saflaştırmaya çalışırken, Wollaston tarafından bulunmuştur. Platin cevherleriyle beraber bulunur. Umumiyetle altın ve gümüşle alaşımlar halinde çıkarılır. En çok Brezilya’da vardır. Kırılgan fakat işlenebilir beyaz bir metaldir. Özgül ağırlığı 11,50 olup, platin serisi metallerin içinde erime noktası en düşük olanıdır (1552°C). Kaynama noktası ise 2500°C dir. Atmosferdeki oksijen ve su buharının palladyuma etkisi olmaz. Nitrik asit, hidroklorik asit ve sülfürik aside karşı dayanıklı değildir. Palladyumun en büyük özelliği, sünger gibi gözenekli olarak hazırlandığında iyi bir gaz absorbe edici (emici) olmasıdır. Yeni hazırlanmış böyle bir palladyum, oda sıcaklığında kendi hacminin 350 katı kadar hidrojeni bünyesinde tutar. Eğer palladyum 100°C’ye kadar ısıtılırsa absorblanan hidrojen miktarı oda sıcaklığındakinin iki misli olur. Uygun şartlarda absorbladığı hidrojen, kendi hacminin 900 misli olabilmektedir. Palladyum -2- oksit (PdO) ve palladyum -4- oksit (PdO2) şeklinde oksijenle yaptığı iki bileşiği vardır. Palladus oksitten elde edilen palladus tuzu bilinen mühim bileşiğidir.

Palladyum, atmosfer şartlarına dayanıklılığı sebebiyle birçok laboratuvar aletinin yapımında platin yerine, mücevherat imalinde ve dişçilikte kullanılır. Kanada’nın Sudbury nikel cevher ocaklarından bol miktarda çıkarılmaktadır. Altınla yaptığı alaşım, “beyaz altın” olarak kuyumcular tarafından kullanılmaktadır. Palladyum, kimyasal reaksiyonlarda katalizör olarak da kullanılır.

palladyum

Türkçe palladyum kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Palladium, statue of the goddess Athena located in Troy n. (Chemistry) Palladium, rare metallic element (Pd)

palladyum

atom numarası 46, yoğunluğu 11.4 olan,1500 c'de ergiyen, tel durumuna getirilebilen, başlıca özelliği hidrojeni soğurmak olan çok sert bir element, simgesi pd.

palladyum

Türkçe palladyum kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Palladium

İlgili konular

paladyum element kimya

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.