Abbey Road Studios

Kısaca: Abbey Road Studios, Kasım 1931'de Londra Abbey Road'da kurulmuş kayıt stüdyoları kompleksi. Kuruluşunda daha çok klasik müzik kayıtlarına odaklanmış olan stüdyo daha sonraları rock ve pop gruplarına kapılarını açtı; The Beatles ile önemli derecede bağlantılı halde geldi ve grubun hemen hemen tüm stüdyo kayıtlarının gerçekleştirildiği mekan oldu. Stüdyo ayrıca orkestra ve film müziği kayıtlarının yapıldığı Kingsway Hall'dan gelen çalışmaların ''remastering'' işlemleri iç ...devamı ☟

Abbey Road Studios
Abbey Road Studios

Abbey Road Studios, Kasım 1931'de Londra Abbey Road'da kurulmuş kayıt stüdyoları kompleksi. Kuruluşunda daha çok klasik müzik kayıtlarına odaklanmış olan stüdyo daha sonraları rock ve pop gruplarına kapılarını açtı; The Beatles ile önemli derecede bağlantılı halde geldi ve grubun hemen hemen tüm stüdyo kayıtlarının gerçekleştirildiği mekan oldu. Stüdyo ayrıca orkestra ve film müziği kayıtlarının yapıldığı Kingsway Hall'dan gelen çalışmaların remastering işlemleri için de kullanılmaktadır.

Tarihi

1813'te yapılan ev ve arazisi 1931'de ilk dönem müzik şirketlerinden biri olan Gramophone Company tarafından alındı ve stüdyoya çevrildi. Bitişikteki ev de stüdyoya ait olup müzisyenleri ağırlamak için kullanılmaktadır. Stüdyo 1900'lerin ortasında sıklıkla İngiliz orkestra şefi Malcolm Sargent tarafından kullanıldıSir Malcolm Sargent: a Tribute içindeki diskografiden . Gramophone Company daha sonra Columbia Graphophone Company ile birleşerek EMI (Electric and Musical Industries Ltd.) adını aldı ve stüdyo bu şirkete bağlandı. EMI Studios olarak adı geçen işletmenin ismi 1970 yılında Abbey Road Studios olarak değiştirildi. Hem müzik dünyası hem de stüdyo için geleneksel yapıyı bozarak kayıt tekniklerini değiştiren ve pop müzik olarak anılan türün sınırlarını zorlayan grup The Beatles oldu. Flanging efekti, tersine kayıt, otomatik yapay çift kanal kayıt (doubletracking) ve kontrollü geribesleme gibi yeni teknikler üreten grup Abbey Road'un olanaklarını çok iyi kullanmıştır.

Kayıt ve miks konsolları

  • Stüdyo 1 : Neve 88RS konsol (72 fader'a sahip)
  • Stüdyo 2 : Neve VR Legend konsol (60 fader'a sahip)
  • Stüdyo 3 : Solid State Logic 9000 J konsol (96 fader'a sahip)
  • Çatı katı : Neve DFC Gemini konsol (48 fader'a sahip)


Notlar

}

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Abbey Road Studios Resimleri