Abhazya Pasaportu

Kısaca: Abhazya pasaportu (; ), Abhazya Cumhuriyeti vatandaşlarına yurtdışına seyahat ve ülke içerisinde kimlik bilgisi sağlamak amacıyla verilen pasaporttur. Abhazya sadece Rusya, Nikaragua, Venezuela ve Nauru tarafından tanındığı için Abhazyalılar diğer ülkelere seyahat için Rus pasaportunu kullanmaktadırlar. ...devamı ☟

Abhazya pasaportu (; ), Abhazya Cumhuriyeti vatandaşlarına yurtdışına seyahat ve ülke içerisinde kimlik bilgisi sağlamak amacıyla verilen pasaporttur. Abhazya sadece Rusya, Nikaragua, Venezuela ve Nauru tarafından tanındığı için Abhazyalılar diğer ülkelere seyahat için Rus pasaportunu kullanmaktadırlar. Abhazya pasaportu koyu yeşil renktedir. Ortasında Abhazya arması, bunun yukarısında ülkenin adı (Abhazya) ve aşağısında "pasaport" bulunmaktadır. Bunların tamamı hem Abhazca hem de Rusça yazılmıştır. Tarihçe Abhazya pasaportlarından önce ülke Sovyet pasaportlarını kullanmaktaydı. Bu pasaportlar önce Acara Özerk Cumhuriyeti'ne gönderilmiş, Gürcistan'ın geri kalanı gibi Acara'da da Gürcistan pasaportları kullanılacağı için Acara lideri Aslan Abaşidze tarafından Abhazya'ya verilmiştir. Sovyet pasaportlarının tamamının süresi 2008 yılında dolduğundan yeni bir pasaport ihtiyacı oluştu. Abhazya pasaportları ilk olarak 1990'ların sonlarında tartışılmaya başlandı. 2003'te bir Türk firmasına sıparişler veridli; ama 25 bin pasaportu taşıyan ilk gemi Gürcü yetkililer tarafından durduruldu ve pasaportlar imha edildi. 2004 yılındaki başkanlık seçimlerinden önce pasaportların dağıtılması planlanıyordu; ama ikinci gemideki pasaportlar ülkeye gelince çok fazla hata içerdikleri ortaya çıktı ve bu nedenle başkan Vladislav Ardzınba onları dağıtmamaya karar verdi. Başkanlık seçimlerini kazanan Sergey Bağapş harcanan paraların israf olmamasını isteyerek 2006 yılının ocak ayında pasaportları dağıtmaya karar verdi. İlk pasaport eski başkan Ardzınba'ya verildi, Bağapş ise resmi olarak pasaport başvurusunda bulunan ilk kişi oldu. Hükümet 2007'de pasaportların dağıtımı tamamlanınca ülke içinde kimlik bilgisi sağlamanın tek yasal olacağını açıkladı. 2008'de ise vatandaşların Abhazya pasaportu olmadan Rus emekli aylıklarını alamayacaklarını belirtildi. Pasaportlar 2009 Abhazya başkanlık seçimleri için tek yasal kimlik belgesiydi. 2007'de yeni bir pasaport serisi çıkarılacağı duyuruldu, bu pasaportlar Haziran 2010'da dağıtıldı.

Pasaport sahiplerinin istatistikleri

Pasaport sahiplerinin sayısı Şubat 2007'de 33,000,, nisan ayında 45,000, mayıs ayında 53,000,, ağustos ayında 63,000, Temmuz 2008'de 110,000, 12 Ekim 2009'da 141,245, ve 7 Aralık'ta 146,121 olarak açıklandı. 7 Aralık 2009 tarihinde pasaport sahiplerinin etnik kökenleri aşağıdaki gibiydi: Aynı tarihte pasaport sahiplerin 9910'u 18 yaşın altında, 5759'u Abhazya dışında yaşamakta idi.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.