Adnan Menderes

Adnan Menderes 1899 yılında Aydın'da doğdu. Babası İzmirli Katipzade İbrahim Ethem Bey, annesi Aydınlı Hacı Alipaşazadeler'den Tevfika Hanım'dır. Anne ve babasını küçük yaşta kaybetti. Onu anneannesi büyüttü. Tahsil hayatına İzmir İttihat ve Terakki Mektebi'nde başlayan Adnan Menderes, Kızılçulu Amerikan Koleji'nde okurken misyonerlerle başı derde girdiği için çeşitli mercilere müracaat etti. Müracaat ettiği makamların birinin başında Celal Bayar vardı.

Adnan Menderes kaç yaşında?

Adnan Menderes öldüğünde, 62 yaşındaydı.
Adnan Menderes, günü, bir Perşembe günü doğdu. Yaşasaydı 63. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 315 gün vardı.
Adnan Menderes'in burcu Oğlak burcuydu.
Hayır, Adnan Menderes 09/17/1961 tarihinde öldü.

Adnan Menderes hakkında detaylı bilgi

<b>Menderes'in yurda dönüşü</b>

Londra Anlaşması için Başbakan Adnan Menderes ve refakatındakileri götüren THY'nın
Menderes'in yurda dönüşü Londra Anlaşması için Başbakan Adnan Menderes ve refakatındakileri götüren THY'nın "Sev" uçağı Londra Gatick havaalanı civarında düştü. 5 mürettebat ve 9 yolcu öldü. Kazada, Başbakan Menderes hafif yaralarla kurtuldu - 1959
Adnan Menderes (1899-1961) politikacı ve eski başbakan (1950-1960).

1899 yılında Aydın'da doğdu. Babası İzmirli Katipzade İbrahim Ethem Bey, annesi Aydınlı Hacı Alipaşazadeler'den Tevfika Hanım'dır. Anne ve babasını küçük yaşta kaybetti.Onu anneannesi büyüttü. Tahsil hayatına İzmir İttihat ve Terakki Mektebi'nde başlayan Adnan Menderes, Kızılçulu Amerikan Koleji'nde okurken misyonerlerle başı derde girdiği için çeşitli mercilere müracaat etti. Müracaat ettiği makamların birinin başında Celal Bayar vardı. Bayar'la böyle tanışmış oldu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitiren Adnan Menderes Birinci Dünya Savaşı sırasında yedeksubay olarak askerliğini yaptı. Aydın'da bazı arkadaşlarıyla birlikte Ayyıldız Çetesi'ni kurdu. Daha sonra Söke'de Piyade Alay Yaveri olarak savaşa katıldı. Savaştan sonra İstiklal Madalyası aldı.

Ali Fethi Okyar tarafından 1930 senesinde kurulan ancak kısa sürede kapatılan Serbest Fırka'nın Aydın teşkilatını kurarak başkanı oldu. Bu parti kapatılınca Cumhuriyet Halk Partisi'ne girdi ve 1931 yılında bu partiden Aydın milletvekili seçildi.

1945 senesine kadar TBMM'de komisyon raportörlüğü yapan Adnan Menderes, o yıl Saracoğlu Hükümeti'nin getirdiği Toprak Kanunu tasarısını şiddetle tenkit ederek komisyondan istifa etti.Partide yaptıkları muhalefetten dolayı bir süre sonra Refik Koraltan ve Fuat Köprülü ile birlikte CHP Disiplin Kurulu tarafından 12 Haziran 1945'te ihraç edildiler.

Celal Bayar da hem partiden hem de milletvekilliğinden istifa etti. Bu hareketler Demokrat Parti'nin 7 Ocak 1946'da kurulmasına sebep oldu. 1946 seçimlerinde Demokrat Parti'den Kütahya milletvekili olarak meclisi girdi. Celal Bayar'dan sonra ikinci adam durumuna geldi. 14 mayıs 1950 seçimlerinde DP oyların 53, 5'ini alarak iktidar oldu. On senelik DP iktidarının tek başbakanı oldu ve o döneme damgasını vurdu. İktidarı zamanında 5 hükümet kurdu. Bu on senelik zaman içinde Türkiye'nin iç ve dış siyasetinde büyük gelişmeler oldu.Sanayileşme ve şehirleşme hamlesi başladı, köye makine girdi, ulaşım, enerji, eğitim, sağlık, sigorta ve bankacılık yeniden başladı. Türkiye kalkınma kavramıyla tanıştı.

27 Mayıs 1960 tarihinde yapılan askeri darbeyle iktidardan indirildi. Yassıada'ya hapsedildi. Milli birlik komitesi tarafından kurulan Yüksek Adalet Divanı'nca idama mahkum edildi. Yassıada tutuklu bulunduğu sırada çeşitli işkencelere maruz kaldı. 17 Eylül 1961 tahinde İmralı Ada'da idam edildi. Ölümünden yıllar sonra 17 Eylül 1990 tarihinde mezarı İstanbul'da yaptırılan anıt mezara nakledildi.

Aydın'da bir üniversite ve Aydın uluslararası havalimanına adı verildi.

Linkler

 • http://www.yenisafak.com.tr/diziler/amenderes/index.html
 • İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Adnan Menderes - Hakkında Yazılanlar

  Adnan Menderes - Hakkında Yazılanlar

  Adnan Menderes Üniversitesi

  Adnan Menderes Üniversitesi, 3 Mart 1992 tarihli 3837 sayılı “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin değiştirilerek kabulüne dair 2809 Sayılı Kanun ile 78 ve190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılması ...

  Adnan Menderes Hava Limanı

  Adnan Menderes Havalimanı (IATA: ADB, ICAO: LTBJ), 1987 yılında hizmete açılmıştır. Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in adı verilmiştir.

  Adnan Menderes Havaalanı

  Adnan Menderes Havalimanı (IATA: ADB, ICAO: LTBJ), 1987 yılında hizmete açılmıştır. Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in adı verilmiştir.

  Adnan Menderes Havalimanı

  Adnan Menderes Havalimanı (IATA: ADB, ICAO: LTBJ), 1987 yılında hizmete açılmıştır. Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in adı verilmiştir.Adnan Menderes Havalimanı, İzmir şehir merkezine 18 km.

  Adnan Menderes Anadolu Lisesii

  Adnan Menderes Anadolu Lisesi, İstanbul Bahçelievler'de yer alan öğretim kurumu. Yabancı dil eğitimi olarak İngilizce, seçmeli dil olarak da Almanca eğitimi verilmektedir.

  Aydın Adnan Menderes Stadı

  Adnan Menderes Stadyumu, Türkiye'nin Aydın ilinin Efeler ilçesinde yer alan bir futbol stadyumudur. Şu anda Aydınspor 1923 tarafından kullanılmaktadır.

  Adnan Menderes Üniversitesi Atça Meslek Yüksekokulu

  Adnan Menderes Üniversitesi Atça Meslek Yüksekokulu Aydın ilinin Atça beldesinde Adnan Menderes Üniversitesi'ne bağlı bir meslek yüksekokuludur.

  Adnan Menderes, Balıkesir

  Adnan Menderes, Balıkesir ilinin Merkez ilçesinde bir mahalle. Balıkesir-Edremit, Edremit yolu kenarında yer almaktadır.

  Adnan Menderes Stadyumu

  Adnan Menderes Stadyumu 15.000 kapasiteli, Aydın`ın en büyük, Ege Bölgesi'nin 4. büyük stadyumudur. Aydınspor 1923 tarafından kullanılmaktadır.

  Adnan Menderes Üniversitesi Söke Meslek Yüksekokulu

  Adnan Menderes Üniversitesi Söke Meslek Yüksekokulu, Aydın ilinin Söke ilçesinde Adnan Menderes Üniversitesi'ne bağlı bir meslek yüksekokuludur.

  Menderes

  * Menderes: Bir akarsu yatağının, genellikle düzlüklerde çizdiği ve S harfine benzeyen kıvrım.* Menderes (coğrafya)* Büyük Menderes nehri: Ege''de bir akarsu** Dilek Yarımadası - Büyük Menderes Deltası Millî Parkı* Küçük Menderes nehri: Ege''de bir akarsu* Adnan Menderes: T.