Vatan Caddesi

Vatan Caddesi, ya da resmî adıyla Adnan Menderes Bulvarı, İstanbul, Fatih İlçesi'nde, Aksaray Meydanı'nda, Valide Sultan Camii ile Topkapı surları arasında, eski Bayrampaşa Deresi vadisi boyunca kuzeybatı-güneydoğu yönünde doğrusal olarak uzanan cadde. Vatan Caddesi olarak bilinen yolun günümüzdeki adı Adnan Menderes Bulvarı'dır.

Vatan Caddesi, İstanbul, Fatih İlçesi`nde, Aksaray Meydanı`nda, Valide Sultan Camii ile Topkapı surları arasında, Bayrampaşa Deresi vadisi boyunca kuzeybatı-güneydoğu yönünde doğrusal olarak uzanan cadde. Vatan Caddesi olarak bilinen yolun günümüzdeki adı Adnan Menderes Bulvarı`dır. Yaklaşık 3 km uzunluğunda olan Adnan Menderes Bulvarı 1956-1957`de, dönemin başbakanı Adnan Menderes`in İstanbul`da giriştiği bir dizi imar operasyonu sonucunda Vatan Caddesi adıyla açılmış ve hizmete girmiştir.

Özellikleri

Dört gidiş, dört geliş olmak üzere toplam 8 şeritlik bir yoldur. Yolun yan tarafına yapılan yan şeritlerle caddenin genişliği 12 şerittir.

Cadde üzerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü merkez binası, İstanbul Maliye binası, Vakıf Gureba Hastanesi, Akgün Hotel gibi İstanbul`un önemli yapıları bulunmaktadır. Ayrıca yolun altından Aksaray-Havaalanı metrosunun Topkapı-Emniyet ve Emniyet-Aksaray güzergahları bulunmaktadır. istanbul-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Vatan Caddesi
Vatan Caddesi