Ahmet Kaya

AHMET KAYA 1957 yılında Malatya'da doğdu. 16 Kasım 2000 tarihinde Paris'te öldü.

Ahmet Kaya
Ahmet Kaya
AHMET KAYA 1957 yılında Malatya'da doğdu. 16 Kasım 2000 tarihinde Paris'te öldü.

Dibine vurmuş gecelerden geldim... Yalanım yok... Bir cebimde küfür, bir cebimde çocuklara şekerle yaşadım. Hepinizin gurbetindeyim şimdi... Eyvallah!..

Ahmet Kaya, Malatya'da beş çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak 1957 yılında dünyaya geldi. Mensucat işçisi bir baba, çocuklarını yetiştirmekle yükümlü bir anne ve diğer dört kardeşle birlikte geçen çocukluk... Babası, neredeyse onun boyu kadar olan bir bağlama ile eve geldiğinde mutluluğun bu olduğunu düşünür. Dokuz yaşındadır daha. 24 Temmuz İşçi Bayramı’nda sahneye çıkarırlar onu, bir daha unutmaz bunu...

Yaz tatillerinde, ya plakçıda ya da tanıdıkların minibüsünde çalışır. 'Başar ağabey'yi tutuklanınca Ahmet, küçük bağlaması ile ilk bestesini yapar: "Bir Wolksvagen alacağım, Adını ‘Başar’ koyacağım" der... Ruhi Su’nun plaklarını satın alan Ahmet Kaya, bol paçalı pantolonlar giyen uzun saçlı 68’lilerden etkilenen gençir artık... Mensucat fabrikasından emekli olan babası, daha iyi bir yaşam için İstanbul’a göç eder. İstanbul/Kocamustafapaşa’ya yerleşirler. Ahmet Kaya'nın ilk izlenim ‘korkudur.

Ahmet Kaya, ortaöğrenimini tamamlamaya çalışırken yetmişli yılların toplumsal çatışmalarının farkına varmardı. Ora'dan gelmiş olmanın farklılığını, bu yeni kültür ve yaşam biçimi ile içiçe yaşar. Türküler, devrimci marşlar, Ruhi Su ve Zülfü Livaneli’den müzikal anlamda etkilendiğini inkar etmez, ama kedi sesini arar. Bütün boş zamanlarda bağlama çalıp şarkılar söyler. İlk bestelerini bugünlerde yapar. Boğaziçi Üniversitesi’nde bir panelede Ruhi Su’yla karşılaşır. Ustayı çok sevse de yetmeyen birşeyler vardır Ahmet Kaya için, bunu ifade etmeye çalışır Ruhi Su’ya. Ruhi Su'nun 'Mahsus Mahal' türküsünü kendince yorumlar O'na. Bağlamanın sapını tutan Ruhi Su, 'Böyle bağlama çalınmaz!' der. Oysa Ahmet Kaya asi. Farklı birşeyler yapmak ve kendini aramaktadır. Yıllar sonra verdiği ilk resitalin afine 'Bağlama Böyle De Çalınır' 'i spota çıkaracaktı.

Seksenli yılların başı talihsizliklerle geçer. Evliliği biter, bebeği ondan ayrı büyümeyecektir ve çok zordur. Bu dönem bestelerinin olgunlaştığı dönemleridir bu yıllar. Sadece müzikle kendini ifade eden Ahmet Kaya, 1985 yılına geldiğinde kararını verir. 'Zamanıdır' deyip, oltuğunun altında şarkılarını alıp, Unkapanı’nın yolunu tutar. Dinleyenlerin hiçbir kategoriye koyamadığı bu müziğe kimse yüz vermez. Sonraki günlerde arkadaş yardımları ve kendi olanakları ile ilk albümünü yapar. Ama hemen toplatılır. Yapılan itiraz sonuç verir. Olay gazetelere yansır, Ahmet Kaya’nın ‘Ağlama Bebeğim’ adlı albümü Danıştay kararıyla serbestir artık!'

Bu arada. Üniversite öğrencileri, dar gelirliler, 12 Eylül darbesinden nasibini almış-çeşitli kesimlerden tutuklu yakınları, Türkiye’de demokrasiyi yeniden inşa etmeye kararlı kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları Ahmet Kaya'nın dinleyici profilini oluşturur.

Kısa bir süre sonra ikinci albümü "Acılara Tutunmak" ı yapar. Ahmet Kaya, edindiği toplumsal, siyasal duyarlılıkla üretim yapmaktadır, peşpeşe albümler çıkarmaktadır.

Üçüncü albümü O sıralar tutuklu olan ve idamla yargılanan Nevzat Çelik'in 'Şafak Türküsü' şiirini besteler, aynı zamanda albümün de adıdır 'Şafak Türküsü'. Üllkenin gündemindeki idam cezaları ve hapishanelerde bulunan binlerce insanın ve onların ailelerinin içinde bulunduğu durumu şarkılaştırmıştır...

'An Gelir' isimli dördüncü albümünde Atilla İlhan, Hasan Hüseyin ve Ülkü Tamer'in şiirlerini besteleyen Ahmet Kaya, yeni arayışlar içerisine girmiş, besteciliği ile ilgili kendisini epeyce geliştirmiştir. İlk üç albümde aranjör olarak kendi çabalarının yanı sıra Sezer Bağcan, Oğuz Abadan gibi isimlerle çalışan Ahmet Kaya, dördüncü albümde Osman İşmen ile çalışmaya başlar ve bu beraberlik uzun yıllar sürer...

Beşinci albümünde ünlü şairlerin yanı sıra yeni bir isimle, Yusuf Hayaloğlu'yla çalışmaya başladı. Hayaloğlu'yla beraberlik, Ahmet Kaya müziğinde uzun ve verimli bir çalışmanın başlangıcını oluşturur. 'Yorgun Demokrat' isimli bu albüm, gerek dönemi gerekse içeriği bakımından yine Türkiye’nin toplumsal gidişatına denk düşmüş ve 12 Eylül döneminin etkisini üzerinden atmaya çalışan milyonlarca demokratın durumunu dile getirmiştir.

Albüm çalışmalarına paralel olarak halk konserleri de yapar Ahmet Kaya. Gösterilen ilgi, katılım ve çoşkuya rağmen, ülkenin birçok yerinde ‘sakıncalı’ bir şarkıcıdır artık O. Dinleyicisiyle buluşamamak onu üzmektedir... Konserde kendisine bağlamasıyla eşlik eden Ahmet Koç’la altıncı albümü olan 'Sevgi Duvarı" nın hazırlıklarına başlar. Can Yücel’in aynı isimli şiirini bestelemiş olan Ahmet Kaya, bu albümü ‘vazgeçilmezlerim’ dediği Yusuf Hayaloğlu ve Osman İşmen’siz hazırlar ve bu arada 'Resitaller' adını verdiği albümde canlı konser kayıtlarını toplar. 'İyimser Bir Gül' adını taşıyan yedinci albümü, Türkiye doksanlı yıllara adımını atmış, Ahmet Kaya gündemi ile ülke gündemi yine örtüşmüştür. Yeniden Yusuf Hayaloğlu ve Osman İşmen’ le çalışmaya başlar. Albümün adı 'Başkaldırıyorum'dur.

Olgunluk çağında ülkesinin içinde bulunduğu olumsuzluklara, mevcut gidişata ve sistemin hoşnut olmadığı her yanına şarkılarla müdahale etmeye çalışan bir 'muhalif'tir artık... Başı, zaman zaman derde girer, birçok yerde konser verememenin yanı sıra albümleri ‘sakıncalı’ bulunup kısmen de olsa toplatılır. Bu sürecin şarkılarına yansıması kaçınılmazdır. Yeni albümün adı 'Başım Belada'dır o yüzden. Ahmet Arif, Atilla İlhan ve Yusuf Hayaloğlu’nun şiirleri ve şarkı sözleri Ahmet Kaya müziği ile biraraya gelir. Bu arada ağırlıkla Türk Halk Müziği’nden örneklerin yer aldığı 'Resitaller 2' adlı albümü yayınlanır.

Onuncu albümü 'Dokunma Yanarsın' ile birlikte hayatında bir takım değişiklikler gündeme gelir. Bu yeni süreçte de milyonluk satışlara imza atan Kaya, 1993’te onbirinci albümü 'Tedirgin'i çıkarır. Ertesi yıl çıkardığı 'Şarkılarım Dağlara'da hemen hemen tüm şarkı sözlerinin altına da imzasını atar. Albüm, 'Kum Gibi', 'Ağladıkça', 'Saza Niye Gelmedin' gibi parçalarla satış rekorları kırarak Ahmet Kaya diskografisinde ayrı bir yere sahip olur. Toplumsal-kültürel gelişmelerin getirdiği etkileri üretkenliğe çeviren Ahmet Kaya, 1995 yılında onüçüncü albümü 'Beni Bul' u çıkartır.

Sesinin rengini ve olgunluğunu günün teknik imkanlarıyla yeniden deneyerek, ağırlıkla eski şarkıların yeni düzenledi. 1996 tarihli 'Yıldızlar ve Yakamoz' bu arada ortaya çıkar. Bunu, 1998 yılında Yusuf Hayaloğlu ve Osman İşmen’den oluşan çekirdek kadroyla hazırladığı 'Dosta Düşmana Karşı' izler.

'Gak Production' isimli bir yapım firması da kuran Kaya, Kent Ozanları isimli çağdaş halk müziği yapan bir grup ve on yıldır asistanlığını yapan Çetin Oraner’in albümlerine de yapımcı olarak imza atar.

Profesyonel süreci boyunca onun müziğine çeşitli isimler bulunmuşsa da Ahmet Kaya, kendisini hep toplumcu-gerçekçi sanat kategorisinde görmüştür. Dünyada ‘protest müzik’ olarak tanımlanan bu türün ülkemizdeki önemli temsilcilerinden olan Ahmet Kaya’nın en belirgin ve ayırdedici tarafı, müziğindeki geleneksel motiflerin ve ulusal kültür değerlerinden yola çıkmasıdır. Toplumsal süreçten kopmammış, olmuştur. Türkiye’nin siyasal ve toplumsal gidişatına paralel bir müzik seyri izlemiştir.

Türkiye'de her söylediği söz ve şarkısı olay olan Ahmet Kaya hakkında birçok dava açıldı ve kendi deyimiyle emniyetler onun ikinci adresi oldu. Bu baskılara rağmen Kaya, kimliğini hiçbir zaman inkar etmedi ve mücadele etti.

Kaya hakkında, yurtdışında verdiği konserlerde 'vatana ihanet' suçlamasıyla 3 ayrı dava açıldı. Bu davalardan biri geçtiğimiz günlerde sonuçlandı ve Kaya'nın 3 yıl 9 ay hapis cezası kesinleşti. Diğer iki davada ise, duruşmalara katılmadığı ve ifade vermediği için Kaya hakkında gıyabi tutuklama kararı verildi.

Kaya'nın çıkardığı kasetlerin bazılarının isimleri şöyle:

"ağlama bebeğim, tedirgin, acılara tutunmak, şafak türküsü, an gelir, yorgun demokrat, başkaldırıyorum, dokunma yanarsın, adı bahtiyar, başım belada, şarkılarım dağlara, yıldızlar ve yakamoz, beni bul ve dosta düşmana karşı." 1980’lerde Nevzat Çelik'in ”Penceresiz kaldım anne / Saçlarına yıldız düşmüş, koparma anne” 'Şafak Türküsü' şiirini türküleştirerek patlama yaptı A. Kaya. Karyerinde “Ağladıkça” isimli türkünün büyük bir yeri oldu. Aram Dinkjian’ın bestelediği bu türkü, sanatçıya sağ veya sol görüşlü farketmeksizin milyonlarca dinleyici kazandırdı. Kaya, son olarak Gazeteciler Derneği’nde yaptığı konuşmada “Kürtçe bir klip çekmek istiyorum ve bunu yayımlayacak bir televizyon kanalı arıyorum” deyince İkitelli medyanın hışmına uğradı ve yüzünden Fransa’ya gitmişti. 16 Kasım günü sabah saat altıda topragından uzakt kalp krizi geçirip öldü. O Paris Komünarlarıyla Pere Lachais mezarlıgında yatarken bize duruşu ve sesi kaldı.


İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  bn bir ahmet kaya hayranıyım ve de gurur duyuyorum sözle anlatamam... ölümü bazı insanım diye geçinenleri üzmese bile tüm dünyayı üzmüştür ama onu öldürenler bir gün kendi kanlarında boğulacaklar...

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ben bır kurt degılm ama ahmet kayayı cok sevıorm sarkılarınıda ona saygı duyuyormm onun gıbı ses bırdaha b dunyaya gelmez

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ahmet kaya dunyada eşi ve benzeri bulunmayan bir babayiğittir ölenedek yureğimizde kalacaktlr o kadar.....:

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  SEN ÖLMEDİN ÖLEMESİN TOPRALARA GİREMESİN HER ZAMAN YÜREKLERDESİN...

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Ahmet Kaya gibi adam varmı şu dünyada ya adamı haksız yere suçladılar ne gunahı vardı sanki bi kürtçe şarkı için... Ama gunumuzde kürtler için kanallar açıldı adam boşuna gitti MEKANI CENNET OLSUN ..(Onun Gibi Ses Tanımıorum Şu Dunyada)

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  AHMET KAYA DEVRMCI RUHUYLA YÜZYILLARA İŞİK TUTMUŞ VE TUTACAKDA.....

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  AHMET KAYA dünyada eşi bulunmaz insan sen kardeşliğin adı sen barışın simgesi sen hayatın anlamı sen can sen ciğersin senin kıymetini bilmeyenler utansın sana uzanan eller kırılsın.tenine kurban olsunlar AHMET BABAM

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ahmet kayam. kurtlerın babasi.senin yerını hıc kımse tutamaz. her bıjı AHMET KAYA

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Türkiyede sadece kürt olduğu için öldürülen binlerce insan vr. hic kendinize sordunuzmu neden. Öldürüln insanlarda hepsi birer ahmet kaya gibiydiler şehit kardeşlerimize sahip cıkalım

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ben ahmet kaya hayranıyım şuan hayatta olmasını isterdim şarkı ve turkulerini içtenlikle dinliyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  asla ayrımdan yana omadi sadece kareşliği savunudu kimliğini istedi bu da en doğal hakkı ve hakkımız AHMET KAYA BİZİM ONURUMUZDUR İKİ GÖZÜMÜZDÜR

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  baba adamlar herzaman yureyımızdedir sonsuza kadar

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ne onun gibi adam var bu dunyada nede onun ve benzerleri gibi insanlar gelecek o bir taneydi ama kıymetini bilemediler. her bıji ahmet kaya.ayaz.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  AHMET ÖLMEDİ İÇİMİZDE YAŞIYOR ONUN GİBİLER ASLA ÖLMEZ MARDİNLİ KÜRT KIZI

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  saygılı: ahmet kaya dünyada sizin kadar güzel şarkı söyleyenini görmedim

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  keşke daha önce ahmet kayayı tanısaydım cunku o cok başka bir insan

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ahmet kaya ölmedi içimizde yaşıyor biz herzaman onu içimizde yaşatacağız ayrıca onun gibileride bizim kalbimizde

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ağbicim senin şarkılarını dinledikçe dahada duygulanıyorum seni çok seviyorum toprağında iyi yaşa herşey için çok teşekkür ederim

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ahmet kaya yı bana anlatacak biri çıkar mı?bence çıkmaz ahmet kaya adam gibi adamdı çünkü

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ahmet kaya yı çok seviyorum.kişiliğini şarkılarını ben korkusuz

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ahmet kaya yı bana anlatacak biri çıkar mı?bence çıkmaz ahmet kaya adam gibi adamdı çünkü

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ahmet kaya asla unutulmayacak her zaman kalbimizde yaşayacak ahmet kaya gibi bir sanatçı yok her zaman dinlerim müziklerini asla usanmam yine dinlerim roj baş heval

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ahmet Kaya
Ahmet Kaya