Ahtapot (Film)

Kısaca: ''Ahtapot'' (''Octopussy'') John Glen'in yönetmenliğini yaptığı, 1983 yapımlı casus/James Bond aksiyon filmi. 13. James Bond filmi olan Ahtapot'ta, MI6 casusu James Bond karakterini altıncı defa Roger Moore oynuyor. Roger Moore'un (56) ilerlemiş yaşına daha uygun bir Bond kızıyla (Maud Adams) buluştuğu film, Soğuk Savaş sırasında Avrupa'nın güvenliğini tehdit eden ve Sovyetler'den kaynaklanan bir askeri komplonun engellenmesini içeriyor. ...devamı ☟

Ahtapot (film)
Ahtapot (film)

Ahtapot (Octopussy) John Glen'in yönetmenliğini yaptığı, 1983 yapımlı casus/James Bond aksiyon filmi. 13. James Bond filmi olan Ahtapot'ta, MI6 casusu James Bond karakterini altıncı defa Roger Moore oynuyor. Roger Moore'un (56) ilerlemiş yaşına daha uygun bir Bond kızıyla (Maud Adams) buluştuğu film, Soğuk Savaş sırasında Avrupa'nın güvenliğini tehdit eden ve Sovyetler'den kaynaklanan bir askeri komplonun engellenmesini içeriyor.

Konusu

Ajan 009, ağır yaralı olarak sahte Faberge yumurtası ile Doğu Berlin'deki İngiliz elçiliğine sığınır.İngiliz istihbaratı olayla ilgili olarak SSCB'den şüphelenir.Bunun üzerine, 007 James Bond, gerçek yumurtanın satıcısını ve 009'un öldürülme nedenini araştırmak için Londra'da yapılacak ve gerçek Faberge yumurtasının satılacağı müzayedeye gönderilir.Bond, müzayede sırasında elindeki sahte yumurtayla gerçeğini değiştirir. 500.000 Sterlin karşılığında Yumurtayı satın alan sürgün Afgan prensi Kemal Han'ın peşine düşer.

Güç delisi Sovyet Generali Orlov, devlet deposundan çalıp yerlerine sahtelerini yerleştirdiği sovyet hazinesiyle Kemal Khan'ı destekliyordur.Khan ise Ahtapot (Octopussy) denilen zengin kadın (Maud Adams) ve onun kadınlardan oluşan ekibinin yardımıyla sovyet hazinelerini Batı'ya kaçırıyordur.Khan, Bond'un gerçek kimliğini öğrendikten sonra onu öldürmeye çalışmış ve daha sonra da onu kendi sarayına hapsetmiştir. Bond, bu sırada Sarayda General Orlov ile Khan'ın konuşmalarını dinler. Bu konuşmada, General Orlov'un Ahtapot'a ait bir sirkle nükleer savaş başlıklarını Batı Almanya'daki bir ABD Hava Üssü'ne sokarak, gerçekleştirmeye çalıştığı saldırıdan haberdar olur.

Gemeral Orlov'un gerçek amacı, Batı Almanya sınırları içindeki bir ABD Hava Üssünden kaynaklanacak bir nükleer patlama sonucunda, Batı Avrupa ülkelerinin silahsızlanma politikasına yönelmelerine neden olacak ve dolaysıyla bu ülkeler SSCB yayılması için kolay lokma olacaktı.Bond, önce Doğu Almanya içinde bombanın taşındığı treni durdurmaya çalışır, bu arada Bond'u engellemeye çalışan Orlov kendi askerleri tarafından kaçak sanılarak öldürülür.Bombayı son anda etkisiz hale getiren Bond, Octopussy'i de ikna ederek Kemal Khan'ın peşine düşer. Octopussy'nin elemalanlarıyla Hindistan'daki sarayında sıkıştırdığu Kemal Khan ve adamı Gobinda'yı öldürür.

OyuncularDış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.