Afganlar, Afganistan'ın vatandaşlarına verilen addır. Ancak Afgan sözcüğü belirli bir etnik grubu tanımlamaz.

AFGAN (türkçe) anlamı
1. Afganistan. Afgan krallığı
2. Afganistan milleti.
AFGAN (türkçe) anlamı
afganistan halkından ya da bu halkın soyundan olan kimse.afganistan'a ya da afganistan halkına özgü olan.
AFGAN (türkçe) anlamı
3. (Arapça) Erkek ismi - Heyecanlı
4. çabuk öfkelenen. Orta Asya'da yaşayan müslüman bir kavim. Cemalettin Af-gani Müslüman alimlerden.
AFGAN (türkçe) ingilizcesi
1. [Afghanistan] adj. Afghan
2. of or pertaining to Afghanistann. Afghan
3. native or resident of Afghanistan,
AFGAN (türkçe) almancası
1. adj. afghanisch

Afgan hakkında detaylı bilgi

afgan ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız: Afganlar

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Afgan Tazısı

Afgan Tazısı, av köpeği ve süs köpeği olarak yetiştirilen köpek ırkı. Afganistan kökenli olan Afgan Tazısı, kayalık arazide güçlü sıçrayışlar ve apansız dönüşler yapmaya elverişli bedeniyle kolayca hareket edebilen, görerek iz süren tazılar grubundaki birkaç av ...

Sovyet-Afgan Savaşı

Sovyetler Birliği'nin Aralık 1979'da Afganistan'ı işgali, 9 yıl sürecek bir maceraya atılmasına; Sovyetlerin dağılmasına varan gelişmelere ve hem iç ve hem de dış etkilere maruz kalmasına sebep oldu.Afganistan krallıkla yönetilen bir devlet idi. Ülkede 1973 yılında Cumhuriyet ...

Afgan Tilkisi

Afgan tilkisi (Vulpes cana), köpekgiller (Canidae) familyasının Vulpini oymağına ait, Asyada bulunan bir tilki türü.

Afgan Bağımsızlık Günü

Afgan Bağımsızlık Günü, 19 Ağustos'ta Afganistan'da ünlü Rawalpandi Anlaşması'nı anma günüdür. Britanya'dan bağımsızlık anlaşmasıdır.

Afgan Millî Hava Kolordusu

Afgan Milli Hava Kolordusu Afganistan Ordusu'nun bir koludur, hava savunma ve hava savaşlarından sorumludur. 1924'te kurulmuştur, ancak 1990 larda küçük kuvvetlere indi. Afgan Milli Hava Kolordusu şuan yeniden yapılanmakta ve ABD tarafından modernize edilmektedir.

Afgan Silahsızlanma, Terhis Ve Reentegrasyon Programı

Afghan Disarmament, Demobilization and Reintegration Program (türkçe:Afgan Silahsızlanma, Terhis ve Reentegrasyon Programı) (DDR) Afganistan hükümeti tarafından yapılan 90,000 eski savaşçıyı silahsızlandırma ve sivil hayata katma programıdır.

Afgan İslam Basını

Afgan İslam Basını 1982'de Sovyet saldırıları sırasında Muhammad Yaqub Sharafat tarafından oluşturulmuş Afganistan'ın yeni bağımsız ajansıdır. Ajans 2001 Afganistan saldırıları sırasında sık sık kaynak kullanmıştır.

Birinci İngiliz-Afgan Savaşı

Birinci İngiliz-Afgan Savaşı diğer adıyla Auckland’ın Budalalığı, 1839-1842 yılları arasında Britanya İmparatorluğu ile Afganistan Emirliği arasında gerçekleşen ilk savaştır. Bu savaş Britanya ile Rusya arasındaki Büyük Oyun'un ilk çekişmesidir.

II. İngiliz-Afgan Savaşı

II. İngiliz-Afgan Savaşı, 1878-1880 yılları arasında Britanya İmparatorluğu ve Afganistan Emirliği arasında gerçekleşmiş olan ikinci savaştır.

III. İngiliz Afgan Savaşı

III. İngiliz-Afgan Savaşı, 6 Mayıs-8 Haziran 1919 tarihleri arasında Afganistan Emirliği ile Britanya İmparatorluğu arasında gerçekleşmiş olan üçüncü savaştır.