Ali Kemal Denizci

Ali Kemal Denizci (d. 1 Mart 1950, Trabzon), Trabzonspor, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ta oynamış olan Türk eski millî futbolcu, teknik direktör.

Ali Kemal Denizci (d. 1952, Trabzon), Trabzonspor, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ta oynamış olan Türk futbolcudur.

Ali Kemal Denizci, Trabzonspor'un 70'li yıllardaki efsane kadrosunun baş aktörlerinden biridir. 17 yaşındayken futbolcu lisansını kaçak çıkarmıştır. İlk takımı Çarşıbaşı'dır. Bir sene sonra Trabzon Yolspor'a transfer olur. Ardından Rizespor'a geçer. Rizespor, o sıralar üçüncü ligdedir. Rize'de 2 sene kalır. Bu sırada gösterdiği performansla Kayserispor'dan teklif alır. Kayseri'de imza attıktan sonra ikinci ligdeki Trabzonspor'un ona teklif getirmesi üzerine sözleşmeyi iptal eder ve Trabzonspor'da oynamaya başlar.

Kadro kurulduktan sonra ilk yıl şampiyonluk averajla Kayserispor'a kaptırılır. İkinci yıl ise şampiyon olurlar. Birinci Lig'deki ilk sezonunda Trabzonspor ligi 9. bitirir ve kupada final oynar. İkinci sezonda ise Trabzonspor herkesi şaşırtarak Türkiye Liginin 4. Şampiyonu olur. Bu şampiyonluk Ali Kemal Denizci, Cemil Usta, Şenol Güneş, Necmi Perekli, Ali Yavuz, Bekir Barçın, Necati Özçağlayan gibi yıldızları yaratmış; sonraki 4 yılda Ali Kemal Denizci ve arkadaşları 3 şampiyonluk daha elde etmişlerdir.

Trabzonspor'un girdiği mali bunalım onu çok kulüpten ayırır ve Fenerbahçe'ye transfer olur. Fenerbahçe'de mutlu ve başarılı olamadı ve teknik direktörü Friedel Rausch'u bizzat kendi ikna ederek Beşiktaş'a transfer oldu. Beşiktaş'da uzun süren şampiyonluklardan uzak geçen seneler onun da katılımıyla sona erdi ve Beşiktaş'ta da şampiyonluğa ulaşır.

Trabzonspor'un ilk milli futbolcusudur.

Bir dönem Trabzonspor'da yardımcı hocalık da yapan Ali Kemal Denizci, bugün Futbol Federasyonu'nun Karadeniz Bölgesi sorumluluğunu yapmaktadır.

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.