Ankara Sanat Tiyatrosu

Ankara Sanat Tiyatrosu (AST), 1963 yılında, Ankara'da (İstanbul'daki Arena Tiyatrosu'nun bir devamı olarak) Asaf Çiyiltepe yönetiminde kurulmuş sanat tiyatrosudur. Ankara Sanat Tiyatrosu, kendi dönemi içinde, ödenekli ve ticari tiyatrolara karşı, ilerici gençlik ve deneme tiyatrolarının niteliksel birikimi olmuştur.

düzenle-tarih|Ekim 2006 Ankara Sanat Tiyatrosu (AST), 1963 yılında, Ankara'da (İstanbul'daki 'Arena Tiyatrosu'nun bir devamı olarak) Asaf Çiğiltepe yönetiminde kurulmuş sanat tiyatrosudur.

Ankara Sanat Tiyatrosu, kendi dönemi içinde, ödenekli ve ticari tiyatrolara karşı, ilerici gençlik ve deneme tiyatrolarının niteliksel birikimi olmuştur. Repertuar tiyatrosuna ve takım oyunculuğuna dayanan, öncü bir sanat tiyatrosu olarak Ankara Sanat Tiyatrosu, başlıcalıkla çağdaş dünya klasiklerine (Örneğin, Becket, Behan, Salacrou, Frish, Strindberg) yer verirken, özellikle bir 'Brecht - Gorki tiyatrosu' kimliği kazanmış; bu arada, çağdaş ulusal Türk Tiyatrosuna da büyük önem verdiği gibi, (Örneğin, N. Hikmet, O. Kemal, C. Atay, T. Özakman) yeni Türk oyun yazarları kuşağının yetişmesine de beşiklik etmiştir (S. Çağan, İ. Küntay, G. Sümer, B. Erenus, V. Öngören, O. Arayıcı) Ankara Sanat Tiyatrosu'nda A. Çiğiltepe, G. Sümer, G. Erkal, E. Orbey, Ç. Öner, R. Aziz ve Y. Onay gibi yönetmenler, başlıcalıkla da O. Şengezer ve Yücel Tanyeri gibi sahne tasarımcıları ile T. Selçuk gibi sahne müzikçileri yer almışlardır. Ankara Sanat Tiyatrosu'nun ilk yöneticisi A. Çiğiltepe, daha sonra da başlıcalıkla G. Sümer ve R. Aziz'dir. G. Sümer'in yönetimi sırasında sanatçıların greve gitmeleri ve görüş ayrılıkları yüzünden, tiyatro bir bunalım dönemi geçirmiş; 1972 yılında da 'Hitler Rejiminin Korku ve Sefaleti' oyunu nedeniyle, Sıkı yönetim tarafından kapatılmış; 'Ankara Tiyatrosu' adıyla ve gezici etkinliklerle varlığını sürdürmeye çalışmış, 1974 yılında yeniden Ankara Sanat Tiyatrosu adını almıştır. Devrimci Tiyatro anlayışına ve izleyiciyle bütünleşme çabasına yönelik tiyatroyu sürdüren Ankara Sanat Tiyatrosu, bu kez 'Ana' oyunu dolayısıyla yine sıkı yönetim tarafından yasaklamaya uğramış, oyuncular mahkemeye verilmiş, tiyatro binası kapatılmıştır. Çağdaş sanat tiyatrosu kimliğini devrimci ulusal tiyatro kimliği ile birleştirmiş olan Ankara Sanat Tiyatrosu, 1960'lar sonrası çağdaş Türk tiyatrosuna kendine özgü damgasını vurmuştur. 1973 yılıdnan beri AST'ın Genel Sanat Yönetmenliğini Rutkay Aziz yapmaktadır.

Ankara Sanat Tiyatrosu, son dönemlerde çizgisinden ödün vermeden değişen hayat şartlarına rağmen Ankara'nın ve Türkiye'nin sesi olma özelliğini başarıyla ve gururla devam ettirmektedir.

Sanat-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ankara Sanat Tiyatrosu
Ankara Sanat Tiyatrosu