Antiphellos

Antiphellos, Antalya`nın Kaş ilçesinde antik kent ve Kaş`ın Likya dönemindeki isimlerinden biri.

Antiphellos, Antalya`nın Kaş ilçesinde antik kent ve Kaş`ın Likya dönemindeki isimlerinden biri.

Kaş`ta buluşmuş olan iki dilli bir yazıttan, Kaş`ın altındaki kentin Antiphellos olduğu kesin olarak anlaşılmıştır. Ancak Kaş`ın daha eski ismi Habesos`dur.

M.Ö. IV. yüzyılda Antiphellos çok küçük bir yerleşim yeri olup biraz yukarısında bulunan Phellos`un limanı idi. Ancak Hellenistik döneme girilirken Phellos gerilemiş, Antipellos ise gelişerek daha ön plana çıkmıştır. Bu durum Roma döneminde de devam etmiş, şehir bölge ormanlarından elde edilen sedir ağacı ticareti ve süngercilik sayesinde gelişerek Phellos`un limanı durumundan çıkmış ve kendine yeten zengin bir şehir durumuna gelmiştir.

Dansözler Mezarı (M.Ö. IV Yüzyıl) Şehirde akropöl olarak nitelenen yükseltinin Meis Adası`na bakan yüzünde muntazam sur kalıntıları görülür. Ancak bu sur kalıntılarının kuzey ve batı yönlerinden günümüze bir şey gelememiştir. Deniz kenarındaki sur kalıntıları da bugün görülebilir. Şehrin batı kısmında kalan Çukurbağ Yarımadası`na giden yolun sağında Antiphellos`un denize bakan tiyatrosu oldukça sağlamdır.

Kaş`ın en önemli anıtı Uzun Çarşı Caddesi üzerinde, halıcı dükkanlarının arasında karşımıza çıkan ve tek bloktan oluşan bir lahiddir. Günümüze sağlam bir şekilde gelebilen lahdin üzerindeki sekiz satırlık Lykia dilindeki yazı okunamadığı için lahdin kime ait olduğu bilinmemektedir. Bu nedenle de halk ona Kral Lahdi adını yakıştırmıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Antiphellos ilgili konular

 • Likya yolu

  Fethiye’den başlayarak Kaş’a hatta Antalya’ya kadar uzanan ve Likya kentlerini birbirine bağlayan patikalar zinciridir. Antik dönemlerde “
 • Antiphellos

  Antiphellos, Antalya`nın Kaş ilçesinde antik kent ve Kaş`ın Likya dönemindeki isimlerinden biri.
 • Kaş, Antalya

  Kaş, Antalya ilinin en batısında yer alan turistik ilçe.
 • Meis

  Meis (Yunanca: Καστελλόριζο / Kastellorizo, resmi olarak: Μεγίστη / Megisti, İtalyanca: Ca
 • Kalkan, Kaş

  Kalkan, Antalya`nın batısında, Kaş`a bağlı turistik bir beldedir.
 • Çukurbağ

  Çukurbağ, Türkiye'deki çeşitli yerleşim birimlerinin adı.
 • Kara semenderi

  Kara semenderi (''Lyciasalamandra luschani''), Salamandridae familyasından bir semender türü.
 • Simena

  Antalya ilinin Kaş - Finike arasında yer alan, günümüzde Kaleköy olarak adlandırılan antik Likya kenti.== Dış bağlantılar ==* [http://www.
 • Kandyba

  Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı Çataloluk Köyü'nde yer alan antik Likya kentidir.==Dış bağlantılar==* [http://www.lycianfederation.
Antiphellos
Antiphellos