Antonin Dvorjak

Kısaca: Antonín Dvořák (Türkçe okunuşu; Antonin Dvorjak) (d. 8 Eylül 1841 – ö. ...devamı ☟

Antonin Dvorjak
Antonin Dvorjak," target="_blank"> (Prag)]

Antoní­n DvoÅ™ák (Türkçe okunuşu; Antonin Dvorjak) (1841 - 1904), Çek, geç romantik dönem, klasik batı müziği bestecisidir.

Bohemya`da 1841`de bir kasabın oğlu olarak dünyaya geldi. BedÅ™ich Smetena`nın müziğini işittiğinde besteci olmaya karar verdi. Sonunda, Smetana`nın orkestra şefi olduğu Prag Ulusal Tiyatrosu`nda viyolacı oldu. Bestelerini üretebilmek için 1873`de orkestradan ayrıldı ve 1 yıl içinde Avusturya ulusal ödülünü alan 3 numaralı senfonisini yazdı ve jüride yer alan Johannes Brahms`ın takdirini kazandı.

1878`de DvoÅ™ák`ın ünü dünyaya yayılmıştı. Sadece Brahms`ın değil, eserlerini konserlerinde ve turnelerinde seslendiren Richard Wagner, Edward Elgar gibi bestecilerin de desteğini aldı. Bu dönemde defalarca İngiltere`ye gitti. Prague Konservatuarı`nda profesör oldu, Cambridge Üniversitesi`nden onursal doktora aldı; New York`taki Ulusal Müzik Konservatuarı`nın yöneticiliğine getirildi. Yurt sevgisinden ötürü Amerika`dan gelen teklifi başlangıçta kabul etmediyse de Prag`daki işinden kazandığının 25 katının ödeneceğini öğrenince fikrini değiştirdi.

3 yıl ABD`de yaşayan DvoÅ™ák, çok verimli bir dönem geçirmesine rağmen büyük vatan özlemi yaşadı. Bu özlemin etkisiyle eserlerinde Amerikan folk geleneklerinin öğelerini kullandığı söylenir. "Yeni Dünya Senfonisi"nde, Amerika`da yaşadığı dönemde tanıdığı Kızılderili ve Afro-Amerikan müziğini büyük bir ustalıkla senfonik yapıya oturttu. 1895`te ailesiyle birlikte yurduna döndü ve Prag Konservatuarı`ndaki görevine geri geldi. 1901`de konservatuarın yöneticisi oldu. 1904`te bir kalp krizi sonucu öldü.

En popüler eseri "9. Senfoni"dir. Bu eserin popülerliği sebebiyle uzun zaman diğer eserleri gözardı edilmiştir. Brahms etkisinin açıkça görülebildiği 8 numaralı Sol Mjör Senfonisi de oldukça popülerdir. 7 numaralı Re minör Senfonisi en önemli eserlerindendir. Çello Konçertosu No:2 ve Keman Konçertosu, en önemli konçertolarıdır. Bestelediği 10 opera arasında ise Rusalka başyapıtıdır ve yurtdışında tanınmasını sağlamıştır. }

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Antonin Dvorjak Resimleri