Apple Itunes

Kısaca: iTunes Apple şirketinin ürettiği, Mac OS X, Windows 2000, Windows XP, Windows Vista ve Windows 8 altında çalısabilen ücretsiz bir film ve müzik oynatıcıdır. Müzik oynatmaktan, arşiv organize etmeye hatta film ve müzik satın almaya kadar pek çok özelliği vardır. ...devamı ☟

Apple iTunes
Apple ITunes

düzenlenmesi gerek ... {{Infobox_Software|
Ad= iTunes
|Ekran görüntüsü= |Acıklama= iTunes 7 unter Mac OS X |Üretici= Apple Computer |Güncel Sürüm= 7.0.2 |Güncel sürüm tarihi= 2. Mí¤rz 2006 |Isletim sistemi= Mac OS X, Windows |Kategori= Ortam oynatıcısı |Lisans= Özel |Türkce destegi= Var |Web adresi= iTunes ana sayfası }} (Kullanıcı:Tembelejderha --> iTunes Apple firmasının ürettiği, Mac OS X, Windows 2000 ve Windows XP altında çalısabilen ücretsiz bir müzik oynatıcıdır. Müzik oynatmaktan, arşiv organize etmeye ve hatta müzik satın almaya kadar pek çok özelliği vardır. En güncel sürüm numarasi 7.0.2. dir. Mac-OS-9 icin 2.0.4 versiyonundan itibaren geliştirilmesi durdurulmuştur.

iTunes ayrıca iPhoto, iDVD, iMovie ve GarageBand dan oluşan iLife konseptinin bir parçasıdır. Diğer iLife programlarının aksine iTunes ücretsizdir ve Windows platformunda da kullanılabilmektedir.

Fonksiyonları

iTunes ile yapilabilecekler, her şeyden önce müzik dinlemek ve dinlenen müzikleri düzenlemek, sıralamak, gruplamak, via ından Bonjour ile paylaşmak, ve müzik CD leri veya DVD leri yakmak ve bunlar için kapaklar basmak olarak özetlenebilir. 4.9 sürümünden beri Podcast lara ücretsiz abone olmak ve bunlari yönetmek te mümkündür.

Bunun dışında, kişisel arşivinizdeki müzik dosyalarının çeşitli bilgileri (MP3 dosyalarında örnegin ID3-Tagları) düzenleyebilmenizi saglar. Böylece arşivinizi dilediğiniz gibi sıralayabilir veya filtreleyebilirsiniz. Buna bağlı olan bir özelliği de "akıllı oynatma listeleri" adı verilen (ingl. ``smart playlists``) dir. Bir akıllı oynatma listesi, benzer kriterlere sahip olan müzikleri gruplayabilir. Bunun yanında iTunes bir gerçek zamanlı arama özelliği sunar. Böylece arama sonuçları siz daha verileri girerken görünmeye başlar.

iTunes Music Store ile olan dahili baglantıları, internet üzerinden tek tıklama ile müzik ve videolara önizleme yapılabilmesini ve satın alınabilmesini saglar.

Ayrica, korumali AAC-Formatinda satın alınmış olanlar dısındaki müziklerin formatını degistirebilir.

iTunes, Apple iPod için standart müzik yöneticisi olarak tasarlandı. Her nekadar Apple iPod ile birlikte iTunes in kullanılmasını tavsiye etsede, başka pek çok program da aynı iş için problemsiz biçimde kullanılabilir.

2005 yılı eylül ayının sonlarına doğru Motorola ROKR piyasaya sürüldü. Bu telefon iTunes tarafından oynatıcı olarak taninan ilk cep telefonuydu. Ortalama 100 adet parçayı, iPod a benzer bir yazılım aracılıgı ile kullanabilir. [1]

Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.