Art Deco

Kısaca: Art deco Fransa menşeli sanat akımı. 1920'lerden sonra özellikle mimaride görülmüştür. Adını 1925 senesinde yapılan Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes (Uluslararası Modern Dekoratif ve Sınai Sanatlar) sergisinden almıştır. ...devamı ☟

Art Deco
Art Deco

Art deco Fransa menşeli sanat akımı. 1920'lerden sonra özellikle mimaride görülmüştür. Adını 1925 senesinde yapılan Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes (Uluslararası Modern Dekoratif ve Sınai Sanatlar) sergisinden almıştır. Art nouveau'nun hemen ardından gelen bu akım, ondan farklı olarak el emeğine değil, sanayiye dayalıdır. Desenleri geometriktir. Art nouveau'da olduğu gibi gotik süsleme öğelerinden yararlanılır. 1930'lardan sonra mimarların mimariyi süsten ayırmak istemeleri ve süslemeyi değil işlevselliği savunmalarıyla son bulmuş; fakat 1960'lı yıllarda yeniden itibar görmeye başlamıştır.

Art deco'nun ilk büyük örneğinin Eliel Saarinen'in Helsinki Garı olduğu öne sürülür. Ankara Tren Garı, Chrysler Binası, Rockefeller Center, Empire State Binası ve Streamline, art deco'nun mimarideki en bilinen ve en görkemli eserleridir.

Kaynaklar

Vikipedi

Art Deco

İngilizce Art Deco kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. art deco (f)

Art Deco

Almanca Art Deco kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. artdeco

Art Deco

Flemenkçe Art Deco kelimelerinin Fransızca karşılığı.
(kunst) arts déco

Art Deco

Almanca Art Deco kelimelerinin Fransızca karşılığı.
n. art déco (m)

Art Deco

Almanca Art Deco kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
n. art deco (m)

Art Deco

İtalyanca Art Deco kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. art deco

Art Deco

İspanyolca Art Deco kelimelerinin Fransızca karşılığı.
(arte) arts déco

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Art Deco Resimleri