Aulus Hirtius

Kısaca: Aulus Hirtius (d. MÖ 90 civarı - ö. ...devamı ☟

Aulus Hirtius (d. MÖ 90 civarı - ö. MÖ 43) Jül Sezar`ın hemen ardından Roma konsülü olmuştu. Ayrıca askeri konular üzerine yazardı.

MÖ 54 yılından beri Sezar`ın legatusu olmasıyla bilinirdi. MÖ 50`de Pompey`e elçi olarak hizmet vermişti. Roma`nın iç savaşları sırasında Hispania`da görev yapmıştı. MÖ 48`de tribün olmuş olabilir. MÖ 47`de Antakya`daydı. MÖ 46`da praetor ve MÖ 45`te Narbon Galyası valisi oldu. Sezar MÖ 43`te Hirtius ve Pansa`yı konsül olarak aday göstermişti. Sezar`ın öldürülmesinin ardından karşıt tarafların manevralarında yoğun bir şekilde yer almıştır.

Başlangıçta Marcus Antonius`u destekleyen Hirtius arkadaşı Cicero tarafından ustalıkla ikna edilmiş ve Hirtius senatodan yana taraf değiştirip Mutina`yı kuşatmış olan Antonius`a saldırmak üzere bir orduyla yola çıkmıştı. Octavius ile birlikte Antonius`u geri çekilmeye zorlamış ancak çatışma sırasında (25 veya 27 Nisan) öldürülmüştü. Kendisinden birkaç gün önce öldürülen Gaius Vibius Pansa Caetronianus ile birlikte devlet töreniyle onurlandırılmıştır.

Sezar`ın ``De Bello Gallico`` serisine sekizinci bir kitap eklemiştir. Ayrıca muhtemelen ``De Bello Alexandrinonun da yazarıdır. Hirtius`un Cicero ile olan yazışmaları dokuz kitap halinde basılmış ama günümüze kalmamıştır.

spqr-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.