Avrasya

Avrasya, Avrupa kıtası ile Asya kıtasını kapsayan coğrafi bölgeye verilen isimdir.

AVRASYA (türkçe) anlamı
1. birbirinden kesin doğal sınırlarla ayrılmamış olan avrupa'yla asya'ya verilmiş ortak ad.
AVRASYA (türkçe) ingilizcesi
1. Eurasia
2. Eurasian
AVRASYA (türkçe) almancası
1. npr. Eurasien

Avrasya hakkında bilgilerAvrasya'nın konumu
Avrasya'nın konumu
Avrasya, Avrupa kıtası ile Asya kıtasını kapsayan coğrafi bölgeye verilen isimdir.

Avrasya kelimesi, Avrupa ile Asya kelimelerinin birleşmesinden, yani avr ile asya sözcüklerinin birleşmesinden oluşur.

Avrasya kıtası ikiye ayrılır. Bunlar Asya ve Avrupa kıtalarıdır. Asya kıtasının kıyıları fazla girintili çıkıntılı değildir. Avrupa kıtasının ise çok girintili çıkıntılıdır. Avrasya, Avrupa yarımadası ile Asya'yı kapsayan coğrafi bölgeye verilen isim.

Türkiye ve Avrasya kavramı

Avrasya kıtası ikiye ayrılır. Bunlar Asya ve Avrupa'dır. Türkiye bu iki parça arasında köprü konumunda yer alan bir yarımadadır. Bu nedenle simgesel olarak da Avrasya terimi Türkiye için ayrı bir anlam ifade etmektedir. İstanbul'da birçok firma Avrasya adını kendine seçmiştir. Firmalar dışında uluslararası birçok organizasyonun adı da Avrasya'dır. Örneğin, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM), Avrasya Derneği, Avrasya Folklor ve Turizm Derneği, Avrasya Maratonu, Avrasya Demokrasi Derneği...Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Avrasya maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Avrasya Maratonu

Tercüman Gazetesi tarafından 1973 yılında gündeme getirilen Asya’dan Avrupa’ya maraton fikri, 1979’da bir grup Alman turistin girişimiyle start aldı. Boğaz Köprüsü’nden ilk kez koşanlar bunun 1 Nisan şakası olduğu endişesindeydiler. Yıldan yıla gelişen Avrasya, İstanbul ...

Avrasya Vaşağı

Bayağı vaşak (Lynx lynx), Avrasya vaşağı olarak da bilinir, kedigiller (Felidae) familyasından Avrasya'da yaygın olan bir vaşak türü. Türkçede "vaşak" denildiği zaman neredeyse hep bu tür kast edilir. Vaşak 1,30 m uzunluğa (+ kuyruğu 11 ila 25 cm) ve omuzlarına kadar 65 cm ...

Avrasya Ekonomi Topluluğu

Avrasya Ekonomi Topluluğu (İngilizce: Eurasian Economic Community, Rusça: Eвразийское Экономическое Сообщество, ЕврАзЭС) Avrasya Ekonomi Topluluğu'nun kurulma süreci 6 Ocak 1995'te Rusya ile Belarus arasında imzalanan Gümrük Birliği Anlaşması ile ...

Avrasya Sivri Faresi

Avrasya sivri faresi (``Sorex minutus``), Soricidae familyasından burnu kirpi gibi uzun bir böcekçil memeli türü.

Diyalog Avrasya

Diyalog Avrasya (da), Türkiye'de ve tüm Avrasya'da yayınlanmakta olan Türkçe ve Rusça dergi. Türkiye menşeili olan derginin da kısaltması Rusçada "evet" anlamına gelmektedir.

Diyalog Avrasya (dergi)

Diyalog Avrasya (``da``) Türkiye menşeili olmak üzere Türkiye`de ve tüm Avrasya`da yayınlanmakta olan Türkçe ve Rusça dergi. İsmi olan ``da`` Rusça`da evet manasına gelmektedor. Rusya ve Türkiye dahil, Avrasya`nın bütün cumhuriyetlerinde resmi temsilcilikleri var.

İstanbul Avrasya Maratonu

İstanbul Avrasya Maratonu, ilk olarak Tercüman Gazetesi tarafından 1973 yılında gündeme getirilen Asya`dan Avrupa`ya maraton fikri, 1979`da bir grup Alman turistin girişimiyle start aldı.