Baltık denizi

Baltık Denizi, Kuzey Avrupa'da 53° ile 66° kuzey enlemleri ve 20° ile 26° doğu boylamları arasında yer alır. Kuzeyinde Botni Körfezi vardır. Baltık Denizi, Beyaz Deniz'e Beyaz Deniz Kanalı ve Kuzey Buz Denizi'ne Kiel Kanalı ile bağlanmıştır. Rusya'nın St. Petersburg şehrine kıyısı vardır ve kış aylarında donan bu deniz üzerinde yürümek hatta araba sürmek mümkündür.

Baltık Denizi hakkında detaylı bilgiBaltık Denizi
Baltık Denizi
Alm. Ostsee, Fr. Mer Baltique, İng. Baltic Sea. İsveç, Finlandiya, Danimarka, Almanya, Polonya, Rusya, Estonya, Letonya ve Litvanya devletleri ile çevrili bir iç deniz. Güney batıdan kuzeydoğuya doğru uzanır. Kiel'den Hapuranda'ya kadar olan uzunluğu 1700 km, ortalama genişliği 200 kilometredir. Yaklaşık 420.000 kilometrekarelik yüzölçümüyle en büyük iç denizdir. Danimarka ile İsveç arasında yer alan Kattegat Kanalı ve üç girişi de (Onesund, Büyük Belt ve Küçük Belt)Kuzey Denizine bağlanır. Bu kanalın en derin yeri 8 metredir. Bu sebeple kanal, gemiler için büyük güçlük arz etmektedir. Baltık Denizinin ortalama derinliği 65 m ile 550 m arasında değişir. En derin yeri 550 m ile Gotland'ın batısıdır.

Avrupa'nın bir çok önemli akarsularının (Öder, Vistula, Niemen, Western, Dvina ve Mevaa) yağışlar sebebiyle getirdikleri bol su ve sığ bir deniz olması sebebiyle tuzluluk oranı çok azdır. Ortalama tuzluluk oranı binde sekizdir. Ayrıca donma olayları da tuzluluk derecesini etkilemektedir. Donma olayları batıdan doğuya gidildikçe artar. Almanya'nın Stralsund limanı senenin 27 günü, İsveç'in başkenti Stokholm limanı 75 gün, Finlandiya'nın birçok limanı 120 ila 180 gün arasında donarlar. Güney ve batı kıyılarındaki limanlarda buzlar kırılarak trafiğe açılırlar.

Baltık Denizinin bugünkü biçiminin, buzul devrindeki çökme ve yükselmelerle meydana geldiği zannedilmektedir. Günümüzde zaman zaman yükselme olayları meydana gelmektedir.

Baltık Denizinde, kıyıları bulunan devletler için buranın çok büyük önemi vardır. Uzun zaman suyun donması gemilerin ulaşımını güçleştirmektedir. Son zamanlarda Baltık Denizinin ticari önemi artmış durumdadır.

Baltık Denizine kıyısı olan ülkeler

Kuzeyde; Batıda; Doğuda; Güneyde; Güneybatıda;

Ayrıca bakınızKaynak: Rehber Ansiklopedisi

Baltık denizi nerede?

Baltık denizi haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Baltık Denizi Ülkeleri Konseyi

Baltık Denizi Konseyi, 1992 yılında SSCB'nin dağılmasıyla sona eren soğuk savaş ardından, bölgede oluşan yeni bir siyasi birliktir.

Baltık Denizi Konseyi

Baltık Denizi Devletleri Konseyi (BDDK), Soğuk Savaş'ın ardından Baltık Denizi çevresinde meydana gelen jeopolitik değişimlere cevap verebilmek ve hükümetlerarası işbirliğini tesis etmek amacıyla 5 - 6 Mart 1992 tarihlerinde kurulmuş birliktelik. BDDK'nın üyeleri Estonya, Letonya, ...

Baltık Denizi'ndeki Adaların Listesi

Yüzölçümüne göre sıralama

Baltık Denizi Devletleri Konseyi

Baltık Denizi Devletleri Konseyi (BDDK), Soğuk Savaş'ın ardından Baltık Denizi çevresinde meydana gelen jeopolitik değişimlere cevap verebilmek ve hükümetlerarası işbirliğini tesis etmek amacıyla 5 - 6 Mart 1992 tarihlerinde kurulmuş birliktelik. BDDK'nın üyeleri Estonya, Letonya, ...

Baltık Denizi Anomalisi

Baltık denizi anomalisi, Baltık Denizi taramalarında alışıla gelmişin ötesinde anormal olarak karşılanan doğal yapı veya tarihi batık gemi sınıfına girmeyen radar analizinde ortaya çıkan olgu buna bilimsel tıp dilinde alışıla gelmeyen anlamında anomali tanımıyla ...

Baltık

Baltık Denizi

Baltık Ülkeleri

Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, Letonya, Litvanya, Polonya, Rusya (Kaliningrad) ve İsveç birer Baltık Ülkesidir. Ayrıca bu ülkelerle birlikte, Baltık Denizi'ne kıyısı olmadığı halde Norveç ve İzlanda da, birer Baltık Denizi Ülkeleri Konseyi üyesidir.

Baltık-Fin Dilleri

Baltık-Fin dilleri veya Fin dilleri, Baltık Denizi ve çevresinde yedi milyondan fazla insan tarafından konuşulan, Ural dillerine mensup bir dil topluluğudur.

Volga-Baltık Suyolu

Volga-Baltık Suyolu (Rusça: Волго-Балтийский водный путь, ''Volgo-Baltiyski Vodni Put''; eskiden Mariinsk Suyolu), Rusya Federasyonu'nda Volga Nehrini Baltık Denizine bağlayan suyolu.

Kuzey Denizi

Kuzey Denizi, İngiltere ile Avrupa kıtası arasındaki deniz. Atlantik Okyanusu'nun kuzey-doğu uzantısıdır. Kuzey Denizi'ni Büyük Britanya Adası Shetland ve Orkney Adaları ile Avrupa yakasında Danimarka, Hollanda, Belçika, Almanya, Fransa’nın bir kısmı çevirmiştir.

Trave

Trave Irmağı (Latince: Travena) , Almanya'nın kuzeyinde, Schleswig-Holstein eyâletinde (Land) nehir.

Ark

Ark ya da kanal, insan eli ile yapılmış, sulama ya da ulaşım amacı ile kullanılan su yollardır. Akma hızı fazla olmayan ırmaklar geçmişten günümüze hep ulaşım için kullanılagelmiştir.

Kehribar

Kehribar çamgiller (Pinaceae) familyasından, bir çam türü olan Pinus succinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesi.