Bart Simpson

Bartholomew JoJo "Bart" Simpson, animasyon dizisi Simpsonlar'ın kurgusal ana karakteri ve diziye adını veren ailenin üyesi. Aktris Nancy Cartwright tarafından seslendirilen Bart, televizyonda ilk defa 19 Nisan 1987'de The Tracey Ullman Show'da yayınlanan Simpsonlar kısalarından "Good Night"ta göründü.

Bart Simpson

200px|thumb|right|Bart Simpson

Bartholomew Joseph Simpson (ya da Bart) (Nancy Cartwright tarafından seslendirilir), The Simpons çizgi filminde Homer`la Marge`ın oğlu ve Lisa`yla Maggie`nin ağabeyi olarak tanınır.

The Simpsons`ın br bölümüne göre Bart`ın doğumgünü 1 Nisan Şaka Günü`dür. Şovun kronolojisine göre Bart 1982 yılında, Lisa`dan 2 yıl 38 gün büyük, 1984 Yaz Olimpiyatları sırasında doğmuştur. Başka bir bölümüne göre Bart Haziran 1980`de tasarlanmış olduğunu gösterir (Homer ve Marge Star Wars`un 5.si, The Emprire Strike Back`i henüz görmüştü.) ki bu da Bart`ın doğumgününü 1 Nisan 1981 yapar. Yılın bilinmemesine rağmen Bart 10 yaşında kabul edilir. Palyaço Crusty Bart`ın ona oy verdiğini duyunca şaşırır ama yanıt olarak ama daha sen 10`sun der.

Kısa ÖzgeçmişiHer bölümün başında disiplin cezası olarak siyah tahtaya yazılar yazan başarısız ve başarısızlığını ilan etmiş bir öğrencidir. Cebir denklemlerinden bile rahatsız olur. Herkesi şok etmedeki eğilimi daha doğmadan önce başlamıştır: Marge`a sonogram uygulanırken Bart dalgın dalgın dolanıp durmuştur. Motivesiz ve Sprinfield İlkokulu olan okulunun düzenini bozmaktan büyük bir keyif alan, muziplikleri çoğu zaman ayrıntılı bir şekilde karışık, hareketleri ve konuşması çoğu kez zihinsel çevikliği, sokak-akıllısı ve anlayışı nedeniyle "salak" denemez. Buna rağmen çok basit olan şeyleri anlamakta güçlük çekebiliyor "alay" sözcüğü, ekvatorun ne olduğu ve küresinin üstündeki marka logosunun aslında bir ülke olmadığı gibi. Homer`ın oğlu olmasındaki gerçek ve birçok paylaştıkları ve davranışları Homer`ın tuhaflığından olabilir. Hata Homer Bart`ı kendisinden `daha karizma ve daha agresif` şeklinde betimlemiştir.

} }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar