Ekvator

Ekvator Alm. Aquator (m), Fr. Equateur (m), İng. Equator. Yer küresinin karşılıklı kutuplarının tam ortasından geçtiği kabul edilen büyük çember. Ekvator sıfır derece enlem çizgisi olarak da bilinir. Bu çember güney ve kuzey yarım küreleri birbirinden ayırır. Ekvator düzlemi, dünyanın merkezinden geçer. Bu çember dışarı doğru genişletilse, genişletilmiş çember ile kabul edilen gök küresi kesişmesine “gök ekvatoru” denir. Ekvator yeryüzündeki bir noktanınEkvator çizgesi
Ekvator çizgesi
Ekvator Alm. Aquator (m), Fr. Equateur (m), İng. Equator. Yer küresinin karşılıklı kutuplarının tam ortasından geçtiği kabul edilen büyük çember. Ekvator sıfır derece enlem çizgisi olarak da bilinir. Bu çember güney ve kuzey yarım küreleri birbirinden ayırır. Ekvator düzlemi, dünyanın merkezinden geçer. Bu çember dışarı doğru genişletilse, genişletilmiş çember ile kabul edilen gök küresi kesişmesine “gök ekvatoru” denir. Ekvator yeryüzündeki bir noktanın belirlenmesinde kullanılan koordinat sisteminin bir parçasıdır. Gök ekvatoru ise astronomide kullanılır. Güneşin hareket düzlemi, gök ekvatoru ile üst üste düştüğünde gece ve gündüz eşit olur.

Fizikte yeryüzünde mağnetik eğilim açısı sıfır olan noktaların geometrik yerine “mağnetik ekvator” denir. Hücrebilimde, mitoz bölünmenin metafaz safhasında hücrenin ekvator düzleminde kromatikliğin iki kutbunda eşit uzaklıkta sıralanan kromozomların bütününe “ekvator plağı” adı verilir.

İklim bilimde; ekvator çemberinin her iki yanında Amazon ve Kongo çanaklarında, Gine Körfezine yakın alanlarda, Endonezya adalarının dağınık olmayan bölgelerinde gözlenen sıcaklık ve nem oranı yüksek olan yıl boyunca, bol yağmur, sürekli yüksek sıcaklık şeklinde kendini gösteren iklime “ekvator iklimi” denir. Doğrudan doğruya alize rüzgarının tesiri altında bulunan ve tropikal enlemlerin soğuk akıntıları boyunca uzanan akıntılara “Kuzey ve Güney Ekvator akıntıları” adını alır.

Okyanus bilimde, Atlas Okyanusunun alçak enlemlerinin sularını etkileyen batıya yönelmiş ve başlıca alizelerin geliştirdiği akıntılara “ekvator akıntıları” denir.

Zooloji’de bir eksenin iki yanında birbirine benzeyen iki kutuplu canlının eksen çizgisine “ekvator çizgisi” denir. Astronomi’de ise, yeryüzündeki bir noktanın coğrafi koordinatları yer ekvatoruna göre, bir gök cisminin koordinatları ise, gök ekvatoruna göre tarif edilir.

Arz küresinde, kendi eksenine göre meydana gelen çok küçük sarsıntılar ekvatorun çemberinin birkaç yılda 0,5-1,0 m kadar değişmesine sebep olmaktadır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Ekvador ülkesi için linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Diğer anlamları

ekvator

Osmanlıca ekvator kelimesinin Türkçe karşılığı.
Fr. Hatt-ı istivâ. Dünyayı kuzey ve güney diye müsavi iki yarım küreye ayırarak, ikisinin arasından geçtiği farzedilen çember şeklindeki büyük çizgi. * Yer yuvarlağının tam ortasında farzedilen ve dünyayı iki müsavi kısma ayıran (ve kırk bin kilometre olan) çember.

ekvator

Türkçe ekvator kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. equator, the line

ekvator

yeryuvarının eksenine dik olarak geçtiği ve yeryuvarını iki eşit parçaya böldüğü varsayılan en büyük çember, eşlek. dönen herhangi bir gökcismini iki eşit parçaya böldüğü varsayılan en büyük çember, eşlek.

ekvator

Türkçe ekvator kelimesinin Fransızca karşılığı.
équateur [le]

ekvator

Türkçe ekvator kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Äquator

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ekvator başlangıç paraleli olup aynı zamanda çevresi en geniş paraleldir ( bende bu siteye sınav sorusu bakmak için girmiştim bu bilgiyi vereyim dedim)

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ekvator ilgili konular

 • 21 Mart

  21 Mart Gregorian Takvimine göre yılın 80. günüdür. Sonraki sene için 285 gün var (Artık yıllarda 286).
 • 23 Mart

  23 Mart Gregorian Takvimine göre yılın 82. günüdür. Sonraki sene için 283 gün var (Artık yıllarda 284).
 • 21 Mart ve 23 Eylül Durumu Özellikleri

  Güneş ışınları bu tarihler de Ekvator'a dik düşer...
 • Aydınlanma Dairesi

  Gece ile gündüzü birbirinden ayıran sınıra (çizgiye) denir. Aydınlanma dairesi, kutup daireleri ile kutup noktaları arasında yıl boyunca ye
 • Mart 21

  21 Mart, Gregoryen Takvimi'ne göre yılın 80. (Artık yıllarda 81.) günüdür.
 • Mart 23

  23 Mart, Gregoryen Takvimi'ne göre yılın 82. (Artık yıllarda 83.) günüdür.
 • Agustin Delgado

  Futbol biyografi
 • Gabriel Achilier

  Gabriel Achilier (doğum 24 Mart 1985), Ekvador'lu Milli futbolcu. Emelec'de forma giymektedir.
 • Edson Montaño

  Edson Montano (doğum 15 Mart 1991), Ekvador'lu Milli futbolcu. El Nacional'de forma giymektedir.
 • Luis Checa

  Luis Checa (doğum 21 Aralık 1983), Ekvador'lu Milli futbolcu. Deportivo Quito'da forma giymektedir.
Ekvator
ekvator