barut

Barut Alm. Schiesspulver, Fr. Poudre, İng. Gunpowder. Ateşli silahla bir merminin atılmasına veya herhangi bir şeyin fırlatılmasına yarayan patlayıcı katı madde. Barut; birleşik olarak potasyum nitrat, odun kömürü ve kükürtten ibaret bir karışım. Kara barut olarak da bilinen bu karışım, normal sıcaklıkta kendi kendine reaksiyona girmez. Ancak dışarıdan bir enerji tatbiki ile reaksiyona girer ve beyazımsı bir gaz haline geçerek hacmi sür’atle genişler. Bu özelliğinden dolayı, kapalı haciml

Barut

Barut Alm. Schiesspulver, Fr. Poudre, İng. Gunpowder. Ateşli silahla bir merminin atılmasına veya herhangi bir şeyin fırlatılmasına yarayan patlayıcı katı madde. Barut; birleşik olarak potasyum nitrat, odun kömürü ve kükürtten ibaret bir karışım. Kara barut olarak da bilinen bu karışım, normal sıcaklıkta kendi kendine reaksiyona girmez. Ancak dışarıdan bir enerji tatbiki ile reaksiyona girer ve beyazımsı bir gaz haline geçerek hacmi sür’atle genişler. Bu özelliğinden dolayı, kapalı hacimlerde, ateşleme ile silah mermilerinin atımında ve madencilikte, patlayıcı madde olarak kullanılır.

Barut, kullanıldığı alana göre, karışımı teşkil eden maddelerin oranlarını değiştirmek suretiyle hazırlanır.

Kullanma alanı % KNO3 % C % S Harp Sanayii7512,512,5

Avcılık781210

Madencilik622018

Barutu hazırlamak için önce karışımı teşkil eden saf maddeler ince toz haline getirilerek iyice karıştırılır. Toz barut çok hızlı yandığı ve patlama sür’ati birden düştüğü için bunu tanecikler haline getirmek gerekir. Bunun için alkol gibi çeşitli sıvılarla ıslatılıp hamur haline getirilerek uygun büyüklükteki eleklerden geçirilir veya altıgen şekillerde önceden hazırlanmış kalıplara basılır. On dokuzuncu asırda büyük çaplı toplarda yavaş yanmayı sağlamak için kahverengi barut yapılmıştır. Bunun bileşenleri, % 80 potasyum nitrat, % 3 kükürt ve kalan % 17’si de çavdar samanından elde edilmiş olan kömürdür. Kara barut yandığında, % 45 oranında azot, karbonmonoksit, karbondioksit gazları, % 55 de buhar halinde potasyum karbonat, sülfat ve sülfür tozları meydana gelir.

Barutu ilk keşfedenlerin Müslümanlar olduğu söylenmekte olup, M.S takriben 1200 yıllarında Arabistanlı Abdullah’ın kitaplarında barutun temel maddesi olan potasyum nitrattan bahsedilmektedir. Çinlilerin de barutu kullandıkları bilinmektedir. 1884 yılında Vielle’nin dumansız barutu bulmasıyla kara barut önemini büyük ölçüde kaybetmiştir. Dumansız barut nitro selülozlardan yapılmış olup, formülü C6H7O5(NO2)3 şeklindedir ve görüldüğü gibi molekülünde hem yakıt (karbon ve hidrojen), hem de oksijen ihtiva ettiğinden, yanma tam olmakta ve daha az duman meydana gelmektedir. Nitrik asit ve sülfürik asidin selüloz üzerine az az ilavesiyle elde edilir. Bu madde sarımtrak, amorf olup, alkol, eter, benzen ve asetonda çözünür. Bir gramının patlamasıyla meydana gelen enerji 1010 kaloridir. Ülkemizde ilk baruthane İkinci Bayezid zamanında İstanbul Kağıthane’de kurulmuştur. Daha sonra Ankara’da Elmadağ’da barut fabrikası açılmıştır.

Bilhassa İkinci Dünya Savaşından sonra kara barut üretimi önemli ölçüde azalarak yerini başka yeni maddelere bırakmıştır. Bu maddelerden en önemlileri mağnezyum ve alüminyum gibi metallerin oksitleyici maddelerle verdikleri karışımlardır. Bunlar daha temiz yanmakta ve daha yüksek yanma hızı ve enerji sağlamaktadırlar.

Kara barut insanoğluna asırlar boyunca hizmet etmiş, toplarda kullanılmasıyla kale ve surların yıkılmasından, modern medeniyet mefhumuna ulaşılmasına kadar olan safhada büyük rol almıştır.

barut

ateşli silahla bir merminin atılmasına ya da herhangi bir aracın fırlatılmasına yarayan, patlayıcı, katı madde.

barut

Ateşli silahla bir merminin atılmasına veya herhangi bir aracın fırlatılmasına yarayan, patlayıcı madde.
Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
barut gibi , barut kesilmek (veya olmak) , barut kokusu gelmek , barutla oynamak

barut

Osmanlıca barut kelimesinin Türkçe karşılığı.
yun. Güherçile ile kükürt ve kömürden mürekkeb, alev alıcı bir maddedir ki, toz halinde olup, umumiyetle ateşli silahlarda ve taş kırmak gibi işlerde kullanılır. * Mc: Çabuk kızan, şiddet ve hiddete kapılan.

barut

Türkçe barut kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. gunpowder; powder keg, quick to anger person

barut

Türkçe barut kelimesinin Fransızca karşılığı.
poudre [la]

barut

Türkçe barut kelimesinin Almanca karşılığı.
Pulver

Barut (Ahiyan) sözleri

Ahiyan tarafından albümünde söylenen Barut adlı şarkının sözleri.

Üç durak sonra kendime geldim.
Boş bi' Monte Carlo'm vardı uçtan kızdı bilendi.
Sakin ol,cebimde 'B” var selvi boyuna tıkandı.
Selvi boyun'a dolandı. N'payım lan elde olan ne?

Saçma,agresif ve günahkar;ben.
İçmek istemedim,dün akşam bağırdım.
Bağırdım,yedi defa aradım lan 'in aşağı!”
Seni hayalinde bile bekler mi biri? Kaç saat?

Gerizekalı!
Yirmi beş bin delik açsan ne farkeder lan içten vuruyon.
Yeter ki geri saçma.
Hep burda kal,bana bi'şey olmaz.
Aşım barut,dişim kurşun.
Sokayım böyle gidip gelişe.
Yeter ki geri kaçma.

Beni kaç dağ,kaç toprak istedi;ölmedim.
Ölmeden ruh olmanın neyi mantık neyi saçma?
Ömrün boyunca daldan gül kopardın,gül kuruttun.
Son bi' parçamı da kökten koparırsan geri açmam!Şayet gül teşbihim kusurlu.
İnanması zor,insanım.
Düzelticem lan,nerede bu yeri çatlağın?
Bi' enkaza sebebiyet vermeyin,
Bi' dişi geyik kaza yapar ben olmasam -korkarım ki- bu yaşta.

Şayet gül teşbihim kusurlu.
İnanması zor,insanım.
Düzelticem lan,nerede bu yeri çatlağın?
Bi' enkaza sebebiyet vermeyin,
Bi' dişi geyik kaza yapar ben olmasam -korkarım ki- bu yaşta.

Nakarat x2:
Neden arama bu soruna,
Bi' bak kendine!
Sık kafana ölünü yıkat!
Ne denir?
Gidene inat yapamam.
Kaldır huzura boğulup öptüğüm resimleri.

İlgili konuları ara

Yanıtlar