Bas Gitar

Bas gitar, çoğunlukla dört teli olan ve kalın ses veren telli bir çalgıdır. Günümüz müziğinin vazgeçilmez enstrümanlarından biridir.

" target="_blank"> marka bir
Bas gitar, genellikle pop, caz, funk ve rock muziğinde kullanılan, çoğunlukla dört telli olan ve kalın ses veren telli çalgı. İlk olarak Fender tarafından 1950li yılların başlarında üretilmiştir.

Özellikler

Bas gitar, elektrik ve akustik olarak ikiye ayrılır. Elektrik basta tellerden gelen ses manyetikler tarafından elektrik sinyaline çevrilip bu sinyali sese çevirecek olan yükselteçe (amplifikatör) yollanırken, akustik basta akustik gitar gibi geniş ve oyuk olan gövde tellerden gelen sesi güçlendirip duyulabilir bir seviyeye çıkarır. Kimi akustik baslarda sesin yükselteçe de iletilebilmesi icin piezo adı verilen kuvars kristalli piezoelektrik ses alıcıları bulunur. Bas gitarın sesi, normal gitarlardan daha kalın, kontrbas gitarlardan daha incedir. Normal bir gitardan daha kalın tellere ve daha uzun bir ölçeğe sahip olan bas gitarın gövdesinin elektrik baslarda ön, akustik baslarda yan tarafında ton ve sesi değiştirmeye yarayan bir eşitleyici bulunur. Bas gitarların elektro gitar yükselticilerinden farklı olan, düşük frekanstaki sesleri daha iyi verebilen özel yükselteçleri bulunur.

Klasik bas gitar genellikle perdeli ve dört tellidir. Günümüzde sayısı on ikiye ulaşan telleri olanları ve perdesizleri de kullanılmaktadır. Genelde yardımcı çalgı olarak kullanılan bas gitar, elektronik ve bilgisayarların katkısı ile günümüzde yoğun olarak ön çalgı olarak da kullanılmaktadır. Bas gitar partisyonları fa (F) anahtarı ile yazılır.

Bas gitar üreten firmalar

Dünya çapında çok sayıda firma bas gitar üretse de bunlardan önde gelenleri şunlardır:

Önemli bas gitaristler

Burak Güven

Yerli BağlantılarLinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Bas Gitar ilgili konular

 • Karanlıkta

  Karanlıkta Yakup Trana ve Kaan Tangöze'nin 2006'da birlikte çıkarttıkları Single'dır.
 • Sefarad

  Sami Levi (Solist)Doğum tarihi : 13 Nisan 1981Doğum yeri : İstanbul1998 yılı Göztepe Lisesi mezunu. 5 yaşında Ana Okulu�nda müzikle ta
 • Bas gitar

  Bas gitar, çoğunlukla dört teli olan ve kalın ses veren telli bir çalgıdır. Günümüz müziğinin vazgeçilmez enstrümanlarından biridir.
 • Cem Bahtiyar

  Cem Bahtiyar (d. 18 Ocak 1979, Denizli) MaNga grubunun bas gitaristidir.
 • Cem Stamati

  Cem Stamati (d. 21 Ocak 1981, İstanbul), Yahudi asıllı Türk bas gitarist.
 • Cem Tuncer

  Cem Tuncer, (d. 27 Temmuz 1978 - Almanya) Bas gitarist.
 • Thrown to the Sun

  Thrown to the Sun, 2010 yılında Ahmet Saraçoğlu ve Batuhan Bekmen tarafından kurulmuş teknik death metal grubu. Gojira ve Between the Buried and
 • Edirdahan

  Edirdahan, 1978-1979 arası müzik yapan bir progresif rock grubu. Cem Karaca ile çıkardıkları Safinaz uzun çaları ile bilinir.
 • Cem Karaca'nın Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Ferdy Klein'a Teşekkürleriyle

  Cem Karaca'nın Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Ferdy Klein'a Teşekkürleriyle, Cem Karaca'nın daha önce yayınlanmamış şarkılarından oluş
 • Of Oceans and Raindrops

  ''Of Oceans and Raindrops'', İstanbul çıkışlı teknik death metal grubu Thrown to the Sun'ın ilk stüdyo albümü. Albümün yapımcılığını
Bas Gitar
Bas gitar