Batak

Batak, bir çeşit kağıt oyunudur. İskambil oyunları arasında "Kozlu Oyun" olarak bilinir. İki veya daha üstü oyuncu ile oynanır. Genel olarak 4 kişi oynanan Batak, bir dakika içinde kağıtların dağıtılmasıyla başlar ve 10-30 dakika arası sürer. ``İhaleli`` ve ``İhalesiz`` olarak 2 çeşit oyanınış biçimi vardır.

Batak, bir çeşit kağıt oyunudur. İskambil oyunları arasında "Kozlu Oyun" olarak bilinir. İki veya daha üstü oyuncu ile oynanır. Genel olarak 4 kişi oynanan Batak, bir dakika içinde kağıtların dağıtılmasıyla başlar ve 10-30 dakika arası sürer. ``İhaleli`` ve ``İhalesiz`` olarak 2 çeşit oyanınış biçimi vardır.

Oyunun Kuralları ve Oynanması

Genelde 4 kişilik oynanan bir iskambil oyunudur. Kağıtları dağıtan kişiden itibaren her el diğer(sıralama saat yönüne ters olarak ilerler) oyunucunun dağıtması ile oynanan bir oyundur. Genelde 13 el oynanır. Bazen 11 el de oynanır. Bazen de önceden belirlenen bir puana ulaşılıncaya kadar oynanır.

Oyunun genel kuralı yerde olan kağıttan daha yüksek değeri atmak ve ortadaki eli almaktır. Bu koz icin de geçerlidir. Küçükden büyüge sıralama şöyle:
 1. 2
 2. 3
 3. 4
 4. 5
 5. 6
 6. 7
 7. 8
 8. 9
 9. 10
 10. Vale(J)
 11. Kız(Q)
 12. Papaz(K)
 13. As(1,A)

İhaleli Batak

Kağıtlar dağıtıldıkdan sonra ihale açılır. İhale, kağıtları dağıtan kişinin sağındaki ilk kişinin ihaleye girmek istemesini söylemesiyle devam eder. Eğer ihaleye girecekse kozunu söyler ve oyun ihaleye girenden başlar. Eğer ihaleye girmezse onun yanındaki oyuncuya ihaleye girmek için hak doğar. Sonunda eğer kimse ihaleye girmezse dağıtan oyuncu kararlaştırılan en düşük ihale değeri ile oyuna başlar. (Genelde eğer oyun eşsiz oynanırsa 4 el, eşli oynanırsa 7 el)


Oyunda ihaleyi alan hangi tür kağıdın koz olduğunu söyler. (Örneğin: Kupa, Maça, Karo, Sinek) Koz o elin en değerli simgesidir.

Yerde hangi cinse ait kağıt varsa, elindeki o cinse ait yerde olan kağıttan daha büyük bir kağıt atarak oyun oynanır. Örneğin; yerde ``"Kupa 10"`` var ve sizin elinizde ``"Kupa 9"``, ``"Kupa Vale"`` ve ``"Kupa As"`` var. ``"Kupa 9"``, ``"Kupa 10"``dan küçük olduğundan ``"Kupa 9"``u atamazsınız. ``Vale``yi ya da ``Astan birini atabilirsiniz.


Başka bir örnek ise: Yerdeki kağıt ``"Kupa 10"`` ve sizin elinizde ise hiç ``Kupa`` yok. ``Kupa`` olmadığından başka bir kağıt atmak zorundasınız. Eğer elinizde koz varsa kozdan bir tane, yoksa başka bir kağıdı atabilirsiniz. Koz atarsanız ve sizin attığınızdan büyük koz atılmazsa eli siz alırsınız, ama başka bir kağıt atarsanız attığınız kağıt etkisizdir.

Oyun yerdeki dört kağıdı alan kişinin tekrar yere kağıt atmasıyla devam eder. Böylece eldeki 13 kağıt bitene kadar devam eder. En fazla puan toplayan oyunu kazanır.

Batmak ise şöyle açıklanabilir; ihaleye giren kişi söylediği sayıdan daha az el alırsa söylediği sayı kadar puan düşürülür. Oyunda ihaleye girmeyen kişiler de en az 1 almak zorundadır, eğer hiç el alamayan olursa o kişi ihaleye giren kişinin söylediği sayıya batar.

Örneğin: Birisi 5 diyerek ihaleye girdi ve 4(veya daha az) el aldı, o kişinin hanesine -5 puan eklenir(5 puan çıkartılır). Diğer oyuncular kaç aldıysa o kadar puan eklenir.

Veya; birisi 6 diyerek ihaleye girdi ve 7 aldı, o kişinin hanesine 7 puan eklenir. Diğer oyuncular kaç aldıysa o kadar puan eklenir. Eğer diğer oyunculardan hiç el alamayan varsa o kişinin hanesine -6 puan eklenir(6 puan çıkartılır).

İhalesiz Batak

Kağıtlar dağıtıldıkdan sonra ihale açılmaz ve koz her zaman Maça`dır.

Oyunda herkes kaç el yapabileceğini söyler ve puan cetveline yazılır. Eğer o sayıya ulaşamaz veya söylediği sayıdan 3(bazen 2 olarak oynanır) fazla yaparsa o kişi söylediği sayının 10 katı puana batırılır. (Yani 10 katı puan düşürülür.) Eğer söylediği sayıyı yaparsa o sayının 10 katına çıkarılır. Eğer ``4`` demiş ve ``5`` yapmış ise ``4`` ile ``10`` çarpılır ve beş dörtten bir fazla olduğundan "4*10" puana "1" eklenir. Yani puanı "41" olur.

Oyun-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

batak

1. anlamı Ãœzerine basıldığında çöken çamurlaşmış toprak:
"İnsan bu kumda, bir batakta gibi yürür, ayağını güç çeker, her adımda bir günlük yol zahmeti duyar."- F. R. Atay.
2. anlamı Kötü durum, içinden çıkılmaz iş:
"Bu bataktan kendini kurtarmaya çalıştıkça büsbütün saplandığını dehşetle görüyordu."- R. N. Güntekin.
3. anlamı sıfat, mecaz Hayır gelmez, yarar sağlamaz, batmış.

batak

Türkçe batak kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Batak] adj. boggy, miry, marshy n. bog, quagmire, marsh, gutter, mire, morass, quag, quicksand, sink, slough, swamp

batak

üzerine basınca çöken çamurlaşmış toprak. hayır gelmez, yarar sağlamaz, batmış.

batak

Türkçe batak kelimesinin Fransızca karşılığı.
bourbeux/euse

batak

Türkçe batak kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Morast

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Batak ilgili konular

 • King

  King, 4 kişiyle oynanan bir iskambil oyunudur.
 • İskambil

  Birer tarafı resimli ya da işaretli kâğıtlarla oynanan ve pek çok çeşidi bulunan bir oyun ve bu oyun kâğıtlarına ...
 • Batak

  Batak, bir çeşit kağıt oyunudur. İskambil oyunları arasında "Kozlu Oyun" olarak bilinir. İki veya daha üstü oyuncu ile oynanır. G
 • Prafa

  Prafa, şansa dayalı bir iskambil oyunudur.
 • Pinochle

  Amerika Birleşik Devletleri`nde 19. yüzyılın ortalarında geliştirilmiş bir iskambil oyunudur. Fransız oyunu bezik gibi bazı Avrupa kökenli k
 • Oyun kâğıdı

  Oyun kâğıdı, iskambil kâğıdı ya da sadece iskambil, 52 kartlık bir desteden oluşur. Bu elli iki kâğıtta 4 tane temel simge vardır.
 • İskambil kağıtları

  Oyun kâğıdı, iskambil kâğıdı ya da sadece iskambil, 52 kartlık bir desteden oluşur. Bu elli iki kâğıtta 4 tane temel simge vardır.
 • İskambil oyunları

  İskambil oyunları, genellikle 52 kart içeren standart iskambil kağıtları destesi veya onun türevleriyle oynan oyunlardır. Türkiye`de yaygın
 • Balayı Kingi

  Balayı Kingi, iki kişiyle oynanan ve sadece koz oyunundan ibaret bir iskambil oyunu.
 • Koz Maça

  Koz Maça oyunu batak oyununa önemli benzer yanları vardır.