Benito Mussolini

Kısaca: Benito Mussolini (d. 29 Temmuz 1883, Forli, İtalya - ö. 28 Nisan 1945), II. Dünya Savaşı sırasında İtalya'nın başbakanı. Hitler ile birlikte Faşizmin en önemli uygulayıcılarındandır. Üniversite eğitiminin ardından öğretmenlik yaparak çalışmaya başladı. 1902'de zorunlu askerlik görevinden kaçmak için İsviçre'ye gitti. 1904'te İtalya`ya geri döndü ve İtalyan Sosyalist Partisi'ne katıldı ve partinin yayın organı olan avanti gazetesinde çalıştı. ...devamı ☟

Benito Mussolini
Benito Mussolini

Benito Mussolini ((1883 - 28 Nisan 1945)) 1883te Forlide doğdu. Bir süre öğretmenlikle meşgul olduktan sonra 1902de askerlik yapmamak için İsviçreye gitti. 1904te geri dönen Mussolini 10 sene boyunca gazetecilik yaptı. Birinci Dünya Savaşının başlaması üzerine orduya yazıldı ve savaşta aktif olarak görev yaptı. Savaşta yaralanan Mussolini Milanoya döndü ve burada sağ görüşlü "Il Popolo dItalia" gazetesinin editörü oldu.

1918de savaş sona erdiğinde İtalyada yıkım büyüktü. Ordudan geriye bir şey kalmamış, savaşta 460.000 kayıp verilmişti bununla beraber ekonomi de çökmüştü. Ayrıca savaş sonu antlaşmalarında toprak kazancı olacağını düşünen İtalyaİngiltere ve Fransa gözönüne dahi almadılar.Böylece İtalya Avrupada yalnızlığa itildi. İtalyada siyasi krizde vardı, koalisyon hükümetleri başarılı olamıyordu. İşsizliğin giderek artması ve halkın gidişattan memnun olmaması komünistlerin büyük taraftar toplamalarına yol açtı. Bu sırada Mussolini ise çeşitli sağcı grupları, kurduğu Faşist partisinin bünyesinde toplamıştı bile. Mussolini (halk arasındaki lakabıyla Il Duce "Duçe" ) ülkenin problemlerini çözeceğini vaat ediyor ve eski Roma İmparatorluğunu tekrar kuracağını söylüyordu. Nasyonel Sosyalist Almanyasındaki SS ve SA gibi Mussolininde bir "Siyah Gömlekliler" grubu vardı. Bu grup parti karşıtlarıyla ve komünistlerle ilgileniyor, şiddete başvurmaktan kaçınmıyordu. Ülkede komünist düşmanlığı arttıkça ve siyasal istikrar sağlanamadıkça umutlar Duçeye bağlandı. Ekim 1922de Mussolini Kral Viktor Emmanuel IIIü yönetimi kendisine devretmekle tehdit etti aksi takdirde 26.000 taraftarı ile Romaya yürüyecek ve bunu kendi yapacaktı. Komünist hareketinde önüne geçmek isteyen Kral bu teklifi kabul etti ve İtalyada Duçe dönemi başladı.

Mussolininin başa geçmesiyle, kadınlar ev dışında çalışmaktansa ev kadını olmaya ve yapabildikleri kadar çocuk yapmaya teşvik edildi. Duçe tüm ülkeyi tren rayları ve otobanlarla adeta ördü.Çiftçiler sürekli teşvik edildi , tarım ve endüstride canlanma sağlandı, işsizlik azaldı.Tüm bunlar Mussolininin popülaritesini arttırdı.1930ların başında o artık tüm ülkenin sevgilisiydi.

Fakat popülaritesini daha da arttırmak isteyen Mussolini 1935te Habeşistanın işgaline başladı.Sonun başlangıcı böylece 1935 olarak saptanabilir, bu tarihten itibaren Mussolininin prestiji giderek zayıflayacaktır. Çünkü İtalyan halkı artık savaş istemiyordu, Birinci Dünya Savaşının yaraları daha yeni sarılmıştı. Ama Duçe yoluna devam etti. 1936da Habeşistanın işgalini tamamladı ve aynı yıl Adolf Hitlerle Roma-Berlin mihverini kurdu. Bu tarihten sonra devamlı Hitlerin etkisinde kalan Duçe 10 Temmuz 1940da Müttefiklere savaş ilan etti. Ama İtalyan Ordusu Kuzey Afrika ve Balkanlar seferlerinde rezil oldu, her seferinde imdada Almanlar yetişmese Yugoslavya ve Yunanistanın İtalyanın işini bitirmesi içten bile değildi.

1943te Müttefikler İtalyaya çıkarma yaptılar. Kral Viktor Emmanuel III Mussoliniyi görevden aldı. Duçe tutuklandı ve hapsedildi. Ama en zor anında bile Führer imdadına yetişti.

Hitler, Mussoliniden sonra İtalyanın teslim olmasından korkuyordu. Böyle bir durum Almanyanın güneyini Müttefik saldırısına açık hale getirecekti. Eğer Mussolini kurtarılıp tekrar başa geçirilirse ona sadık kuvvetlerle İtalyanın savunmasına devam edilebilirdi.

Mussolininin kurtarılması için SS Hauptsturmfuhrer Otto Skorzeny önderliğinde bir takım oluşturuldu. Takım üyeleri Hava Kavvetleri Luftwaffeye bağlı "Fallschirmjager" yani hava indirme birimine ait komandolardı. Otto Skorzenyden kısaca Almanyanın en iyi yetiştirilmiş komandolarından biriydi ve Müttefik askeri çevrelerinde "Hitlers Commando" sıfatıyla gayet iyi tanınıyordu.

Duçe 12 Eylül 1943de Gran Sassoda tutuklu bulunduğu otelden kurtarıldı ve uçakla Viyanaya kaçırıldı. İtalyada kendine bağlı birliklerle mücadeleyi sürdüren Mussolini Nisan 1945de yani savaşın son günlerinde kaçmaya çalışırken İtalyan Mukavemeti mensupları tarafından öldürüldü. (28 Nisan 1945)

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.