British Columbia

Britanya Kolombiyası, (Ingilizce:''British Columbia'' ya da kısaca B.C. veya BC), Fransızca: ''Colombie-Britannique'', ''C.

British Columbia

Britanya Kolombiyası, (Ingilizce:British Columbia ya da kısaca B.C. veya BC), Fransızca: Colombie-Britannique, C.-B.), Kanada'nın en batıdaki eyaletidir. Kuzeybatısında Amerikan eyaleti olan Alaska, kuzeyinde Yukon ve Kuzeybatı Toprakları, doğusunda Alberta ve güneyinde Amerikan eyaletleri Washington, İdaho ve Montana yer alır. 1871'de Kanada Konfederasyonu'na 6'ıncı eyalet olarak katılan B.C., günümüzde 4,2700,000'in üzerinde bir nüfusa sahiptir.

B.C.'nin başkenti, Vancouver Adası'nın (Vancouver Island) güney ucunda konumlanmış olan Victoria'dır. Eyaletin en kalabalık kenti olan Vancouver ise, adı verilen adada degil Aşağı Ana Kara (Lower Mainland) bölgesinde bulunmaktadır. Eyaletin diğer büyük kentleri Aşağı Ana Kara (Lower Mainland) bölgesinde olan Surrey, Burnaby, Coquitlam, Richmond, Delta ve New Westminster, Fraser Vadisi'nde (Fraser Valley) bulunan Abbotsford ve Langley, Vancouver Adası'nda bulunan Nanaimo, eyaletin iç kesiminde bulunan Kamloops ve Kelowna ve kuzeyde bulunan Prince George ve Prince Rupert'tır.

Kanada Kayalık Dağları ve Büyük Okyanus kıyısındaki fiyörd tipli sahiller, B.C.'nin önemli bir turizm merkezi olmasını sağlamaktadırlar. Eyaletin en büyük kenti olan Vancouver de, önemli bir turizm merkezidir.

Dış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

British Columbia

İngilizce British Columbia kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
npr. colombia británica (f)

İlgili konuları ara

Yanıtlar