Buffalo Buffalo Buffalo Buffalo Buffalo Buffalo Buffalo Buffalo

Kısaca: Buffalo buffalo Buffalo buffalo buffalo buffalo Buffalo buffalo", ABD İngilizcesinde dil bilgisi açısından geçerli olan bir cümle. Bu cümle, eşadlı ve eşseslilerin nasıl karışık yapılar oluşturabildiğini göstermede sık sık kullanılır. Cümle şu anlama gelmektedir: Diğer buffalo bizonlarının korkuttuğu bufalo bizonları, yine aynı buffalo bizonlarını korkutmaktadır. Cümle, Buffalo Üniversitesi'nde doçent olan William J. Rapaport tarafından kullanıldığı 1972 yılından beridir tartışılmaktadır. 1992 y ...devamı ☟

Buffalo buffalo Buffalo buffalo buffalo buffalo Buffalo buffalo", ABD İngilizcesinde dil bilgisi açısından geçerli olan bir cümle. Bu cümle, eşadlı ve eşseslilerin nasıl karışık yapılar oluşturabildiğini göstermede sık sık kullanılır. Cümle şu anlama gelmektedir: Diğer buffalo bizonlarının korkuttuğu bufalo bizonları, yine aynı buffalo bizonlarını korkutmaktadır. Cümle, Buffalo Üniversitesi'nde doçent olan William J. Rapaport tarafından kullanıldığı 1972 yılından beridir tartışılmaktadır. 1992 yılında Rapaport tarafından LINGUIST Listesi'ne gönderildi. Cümle ayrıca Steven Pinker'ın The Language Instinct çalışmasında da yer aldı. Cümle yapısı Cümle, noktasızdır ve "buffalo" kelimesinin üç farklı okunuşunu kullanmaktadır. Kullanım sırasına göre anlamları şunlardır: s. cümlede ek isim olarak kullanılan Buffalo, New York şehri, ardından hayvan ismi gelir; i. hayvan ismi olan buffalo; f. fiil olarak "korkutmak, gözdağı vermek" anlamına gelen "buffalo". Yukarıda verilen bilgilere göre "buffalo" kelimesinin cümledeki görevi şu şekildedir: "Buffalos buffaloi Buffalos buffaloi buffalof buffalof Buffalos buffaloi."

Belirsizlik

Eğer cümledeki büyük harfler görmezden gelinirse cümle başka şekilde okunabilir: :Buffalos buffaloi buffalof Buffalos buffaloi Buffalos buffaloi buffalof. Böyle olunca şu anlama gelmektedir: Buffalo bizonlarının korkuttukları (diğer) Buffalo bizonlarını Buffalo bizonları korkuttu Okunmasındaki zorluk Cümle kafa karıştırıcı çünkü çoğu insan "buffalo" kelimesinin fiil halini bilmemekte, buffalo isminin çoğulu "buffaloes" ya da "buffalo" şeklindedir ki bu cümlede de ikincisi tercih edilmiştir, cümlede herhangi bir noktalama işareti yoktur.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.