Bulgar

453 yılında Attila'nın ölümünden kısa bir zaman sonra, Büyük Hun Devleti'ni oluşturan değişik ve çok sayıdaki kavim dağılmıştı. Bunlar arasında bulunan Türk asıllı kavimlerin, yeniden Güney Rusya ovalarına döndüğünü biliyoruz. Bu kavimler, tam bu sıralarda doğudan aynı sahaya gelerek yerleşen Onogur Türkleri ile karıştıkları için, eski Türkçedeki bulganmak (bulanmak/karışmak)fiiliyle ilintili olarak, kendilerine Bulgar adı verildi.

BULGAR (inglizce) türkçe anlamı
1. i. bulgar
BULGAR (türkçe) anlamı
2. 1 . Slavların güney kolundan olan bir halk veya bu halkın soyundan olan kimse.
3. 2 . sıfatBulgaristan'a özgü olan
4. Bulgaristan ile ilgili olan:
5. Bulgar müziği.-
BULGAR (türkçe) anlamı
6. bulgaristan'a özgü olan
bulgaristan'la ilgili olan.islavların güney kolundan olan bir halk ya da bu halkın soyundan kimse.
BULGAR (türkçe) anlamı
7. (Türkçe) Erkek ismi - Olgun
8. bilgili
9. görgülü
10. hoşgörülü kimse.
1. n. Bulgarian
2. native or resident of Bulgariaadj. Bulgarian
3. of or pertaining to Bulgaria
4. of Bulgarian originn. bulgur
dried crushed wheat,
BULGAR (türkçe) ingilizcesi
5. n. bulgur
6. dried crushed wheatadj. Bulgarian
7. of or pertaining to Bulgaria
8. of Bulgarian originn. Bulgarian
9. Bulgar
10. native or resident of Bulgaria,
BULGAR (türkçe) fransızcası
1. bulgare
BULGAR (türkçe) almancası
1. n. Bulgareadj. bulgarisch
Bulgar (ingilizce) ispanyolcası
1. búlgaro
Bulgar (ingilizce) portekizcesi
1. s. búlgaro
2. nativo ou residente da Bulgáriaadj. búlgaro
3. de ou relativo à Bulgária
4. de origem búlgara
Bulgar (ingilizce) flemenkcesi
1. zn. Bulgaar
2. inwoner of burger van Bulgarije

Bulgar hakkında detaylı bilgi

453 yılında Attila'nın ölümünden kısa bir zaman sonra, Büyük Hun Devleti'ni oluşturan değişik ve çok sayıdaki kavim dağılmıştı. Bunlar arasında bulunan Türk asıllı kavimlerin, yeniden Güney Rusya ovalarına döndüğünü biliyoruz. Bu kavimler, tam bu sıralarda doğudan aynı sahaya gelerek yerleşen Onogur Türkleri ile karıştıkları için, eski Türkçedeki bulganmak (bulanmak/karışmak)fiiliyle ilintili olarak, kendilerine Bulgar adı verildi. Bulgarlar Kuman (Kıpçak) Türklerinin torunlarıdır.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Bulgar Hükümdarların Listesi

İlk Bulgar devleti 681 yılında karadenizin kuzeyinde Han Asparuh tarafından kurulmuş, ve 1018 yılında Bizans tarafından yenilgiye uğrayana kadar varolmuşdur.

Bulgar Komünist Partisi

Bulgar Komünist Partisi (Българска комунистическа партия / Balgarska Komunisticheska Partiya) Bulgaristan Halk Cumhuriyeti'nin 1946-1990 yılları arasında iktidardaki partisiydi. Vatan Cephesi'ne liderlik eden parti 1944 yılında II.

Bulgar Sosyalist Partisi

Bulgar Sosyalist Partisi (Bulgarca: Българска социалистическа партия) (BSP ya da Ğ‘Ğ¡ĞŸ) Bulgaristan`da faaliyet gösteren politik partidir. Bulgar Komünist Partisi`nin devamcısıdır.

İtil Bulgar Hanlığı

Tarihteki Türk Devletleri

Bulgar Isyanları

Bulgar İsyanı (Bulgarca: Априлско въстание, Aprilsko vastanie), Bulgar yurtseverlerinin Nisan-Mayıs 1876 tarihleri arasında Osmanlı Devletinin Bulgar vatandaşlarının Osmanlı Devleti'ne isyan ederek bağımsızlığını kazanmaları olayıdır.

Bulgar İsyanı

Bulgar İsyanı (Bulgarca: Априлско въстание, Aprilsko vastanie), Bulgar yurtseverlerinin Nisan-Mayıs 1876 tarihleri arasında Osmanlı Devletinin Bulgar vatandaşlarının Osmanlı Devleti'ne isyan ederek bağımsızlığını kazanmaları olayıdır.

Birinci Bulgar Devleti

Birinci Bulgar İmparatorluğu, Bulgarların 680'de bugünkü Balkan bölgesinde Kağan Asparuh komutasında kurdukları devlettir. Devlet bugünkü Bulgaristan, Arnavutluk, Bosna, Hırvatistan, Yunanistan, Macaristan, Kosova, Makedonya Cumhuriyeti, Moldova, Montenegro, Romanya, Sırbıistan, ...

Bulgar (şehir)

Bulgar (Bolğar), (Tatarca: Болгар; Bolğar, Çuvaşça: Пăлхар), Divân-ı Lügati't-Türk'te;

Bulgar Alfabesi

Bulgar Alfabesi otuz harften oluşmaktadır. Rusça'ya en yakın olan alfabeler Slav ve Bulgar alfabesidir.

Bulgar Halk Çiftçi Birliği

Bulgar Halk Çiftçi Birliği (Bulgarca: ''Bilgarski Zemedelski Naroden Siyuz''), Köylü Partisi olarak da bilinir. Bulgaristan'da 1919-23 arasında iktidarda bulunan ve kapsamlı toprak reformları uygulayan siyasal parti.

Bulgar Pasaportu

Bulgar pasaportu, Bulgar vatandaşlarına uluslararası seyahat için verilen bir dokümandır. Her Bulgar vatandaşı aynı zamanda da Avrupa Birliği vatandaşıdır.

Birinci Bulgar İmparatorluğu

Birinci Bulgar İmparatorluğu, Türklerin Kıpçaklar kolunun Bulgar boyunun 632'de bugünkü Balkan bölgesinde Kağan Asparuh komutasında kurdukları devlettir. Devlet bugünkü Bulgaristan, Arnavutluk, Bosna, Hırvatistan, Yunanistan, Macaristan, Kosova, Makedonya Cumhuriyeti, Moldova, ...