Bulgarca, Hint-Avrupa Dillerine mensup, Güney Slav dillerinden birisidir. Yazı dili 9. yüzyılda oluşmaya başlayan Bulgarca, Selanikli Slav Aziz Kiril (Кирил) ve kardeşi Metodiy'in (Методий) tarafından 862 yılında oluşturulan Kiril Abecesi kullanılarak yazılır. Harflerin çoğu Yunan Abecesinden alınmıştır. Bulgarca, yazıya dökülen ilk slavik dildir.

BULGARCA (türkçe) anlamı
1. 1 . Bulgar dili.
2. 2 . sıfatBu dille yazılmış olan.
BULGARCA (türkçe) anlamı
3. bulgar dili
BULGARCA (türkçe) ingilizcesi
1. Bulgarian
BULGARCA (türkçe) fransızcası
1. bulgare [le]
BULGARCA (türkçe) almancası
1. adj. bulgarisch

Bulgarca hakkında detaylı bilgi

Bulgarca, Hint-Avrupa Dillerine mensup, Güney Slav dillerinden birisidir.

Yazı dili 9. yüzyılda oluşmaya başlayan Bulgarca, Selanikli Slav Aziz Kiril (Кирил) ve kardeşi Metodiy'in (Методий) tarafından 862 yılında oluşturulan Kiril Abecesi kullanılarak yazılır. Harflerin çoğu Yunan Abecesinden alınmıştır. Bulgarca, yazıya dökülen ilk slavik dildir.

Eski Bulgarca (9.yüzyıl-11.yüzyıl), Orta Bulgarca (11.yüzyıl-15.yüzyıl) ve Modern Bulgarca (16.yüzyıldan günümüze) olmak üzere üç temel aşamadan geçmiştir.

Orta Asyadan göç ederek, bugünkü Bulgaristan topraklarına yerleşen Proto Bulgarlar'dan bugün sadece 20-30 tane kelime kalmıştır. Mesela Bulgar adı Türkçe'de bulgamak (karışmak) kökünden türeyen bir sözdür.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Bulgarca Dili

Bulgarca, Hint-Avrupa dilleri ailesinden, Güney Slav dillerine bağlı dil. Bulgaristan'ın resmi dilidir.

Türkçe-Bulgarca Ortak Kelime Hazinesi

Türkçe ve Bulgarca arasındaki temaslar Bulgarların kökenine dönük açıklamalardan ayrı değerlendirilemez. (devam edecek!)

Bulgarca Vikipedi

Bulgarca Vikipedi (Bulgarca: Уикипедия) Vikipedi'nin Bulgarca sürümüdür. Bu sürüm Aralık 2003'te başlatıldı, ve 4 Mayıs 2008'den itibaren 56.097 maddeye sahip olmaktadır; böylece Vikipedi'nin otuzikinci en büyük Vikipedi sürümüdür.

Bulgarca Ve İngilizcenin Türkçeyle Karşılaştırılması

Bulgarca ve İngilizcenin Türkçeyle karşılaştırılması, Bulgarca ve İngilizcenin Türkçeyle dilbilgisel olarak benzerliklerini ve ayrımlarını içerir.

Despot

Despot (Yunanca: δεσπότης, despotes, dişi adı δέσποινα, despoina, Bulgarca ve Sırpça деспот, despot, dişi adı деспотица, despotitsa), Bizans sarayına ait olmakla birlikte Latin İmparatorluğu, Bulgaristan, Sırbistan ve Trabzon İmparatorluğunda ...

Sal

Sal deniz ya da nehirde su üzerinde kalmak ya da hareket etmek üzere tahta ya da tomrukların birbirine eklenmesiyle oluşturulan düz taşıt. En basit tekne/kayık tasarımıdır ve gövdesiz yalın olmasıyla karakterize edilir.

Sent

sent temel para biriminin 1⁄100'üne eşit olan para birimidir. Keliminin kökeni, Latince'de 100 anlamına gelen "centum"den gelmektedir. ''Sent'' sözcüğü aynı zamanda bir sent değerindeki madenî para için de kullanılır.

Water

Water (Bulgarca: ''Вода''). Elitsa Todorova & Stoyan Yankulov tarafından seslendirilen şarkı. Bulgaristan'ı 2007 Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil eden şarkı 157 puan alarak 5.liği elde etmiştir. Bulgaristan bu şarkıdan aldığı 5.'lik ile 2008 Eurovision Şarkı ...

Ardalı

Ardalı (Bulgarca: Коритен / Koriten), Bulgaristan'ın Dobriç ilinin (Bulgarca: Област Добрич / Oblast Dobriç) Armutlu (Bulgarca: Община Крушари / Obştina Kruşari) ilçesine bağlı ve Armutlu'ya 14, Dobriç'e 46 Km uzaklıkta bulunan köy. Köyün Türkçe ismi ...